Trudno o dobrego człowieka

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Seria: Proza Współczesna
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
A Good Man Is Hard To Find; Everything That Rises Must Converge

Zawartość zbioru: - Spotkanie (Everything That Rises Must Converge) - Widok na las (A View of the Woods) - Dreszcz (The Enduring Chill) - Kulawi wejdą pierwsi (The Lame Shall Enter First) - Objawienie (Revelation) - Rzeka (The River) - Ocalisz życie, może swoje własne (The Life You Save May Be Your Own) - Przybytek Ducha Świętego (A Temple of the Holy Ghost) - Sztuczny Murzyn (The...

Zawartość zbioru:

- Spotkanie (Everything That Rises Must Converge)
- Widok na las (A View of the Woods)
- Dreszcz (The Enduring Chill)
- Kulawi wejdą pierwsi (The Lame Shall Enter First)
- Objawienie (Revelation)
- Rzeka (The River)
- Ocalisz życie, może swoje własne (The Life You Save May Be Your Own)
- Przybytek Ducha Świętego (A Temple of the Holy Ghost)
- Sztuczny Murzyn (The Artificial Nigger)
- Ostatnia potyczka z nieprzyjacielem (A Late Encounter with the Enemy)
- Poczciwi wiejscy ludzie (Good Country People)
- Trudno o dobrego człowieka (A Good Man is Hard to Find)

PABLOPAN | 2014-07-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Wielki smutek sprawia myśl, że ogromny talent Flannery O'Connor zgasł wraz z Nią tak wcześnie. Przypuszczalnie mogła napisać wiele perełek w stylu "Trudno o dobrego człowieka". Autorka w mistrzowski sposób przedstawia swoich bohaterów, są oni wyraziści, realni i zapadający w pamięć, chociaż nie zawsze łatwo ich zrozumieć. Również tematyka poruszana przez O'Connor, nostalgia za przeszłością, refleksja na temat zmieniających się czasów i nieustanne poszukiwanie człowieczeństwa są zawsze na czasie i pozostają aktualne mimo upływu lat. Forma krótkich opowiadań to również doskonały wybór: są do "połknięcia" na raz, nie nużą, a jednocześnie skłaniają do refleksji o wiele bardziej niż niejedna powieść. Zdecydowanie polecam!

wiech | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Niesamowity tomik opowiadań !
Nie wiem, czy potrafię opisać emocje po przeczytaniu tej książki.
Nic, tylko usiąść w kącie….. i rozmyślać o prawdziwej, ciemnej naturze człowieka.
Czytając, wstrzymywałam oddech i byłam totalnie przerażona.
W tych wstrząsających opowiadaniach o zwykłych ludziach w niecodziennych sytuacjach, jest wszystko: okrucieństwo, niepokój, strach, agresja, podłość, bestialstwo …!
Autorka prostym językiem potrafi czytelnika zahipnotyzować i zostawić w stanie całkowitego zagubienia.
Posługuje się przy tym czarnym humorem zabarwionym grozą.
Żal, że autorka zmarła tak młodo i jej talent się nie rozwinął.
PS.
Wybór tej książki zawdzięczam Tobie 'PABLOPAN' i kilku innym czytelnikom – wielkie dzięki :)

nellanna | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Trudno o bardziej oswojonae bestialstwo, podłość i agresje, niż w tych opowiadaniach, niby podawanych beznamiętnie i obiektywnie, z czystą dziennikarską rutyną a przecież przejmujaco do szpiku kości. Talent wyjątkowy! Pochłonełam jej wiele opowiadań jednej nocy. Chciałam na kolejnym skończyć, ale znów sie zagłębiałam aż nie przeczytałam wszystkich!Szkoda, że autorka pozostawiła po sobie niewiele, zmarła młodo, przed czterdziestką, aż strach pomyśleć, jak ten talent mógł z wiekiem nabierać rumieńców. Polecam, bo trzeba sie samemu wgryźć i nasiąknąć jej narracją, żeby zrozumiec lub nie okrucieństwo lub zobojetnienie ludzi, którzy spokojnie stwarzaja nam koszmary, każdego dnia.

zereo1 | 2014-06-29
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Jeden z najlepszych tomików opowiadań, jaki wpadł w łapska moje jak bochny,
jakie piękne tragedie, jak kiedyś zaśpiewał gość z moralnym niepokojem,
a tak całkiem serio - opowieści rzeczywiście wzbudzają niepokój, drażnią, pobudzają,
w szczególności tytułowe opowiadanie zamykające tomik - zdecydowanie najbardziej wstrząsające, po raz pierwszy od kilku lat chciałem zapalić.Warto.Czytać, bo palić nie warto.

Gra_ce | 2012-01-04

Mistrzyni paradoksów i nieoczywistości. Opowiada o niespektakularnej codzienności rozsadzanej siłą pojawiających sie zdań i ciągle obecnej tajemnicy - w każdym życiu, każdego bliźniego. Po takim otwarciu świadomości życie każdy dzień, każde wydarzenie nabiera cięższego kalibru. Przeczytanie opowiadania nie kończy sprawy.

Flannery, jak podaje internet była mentorką literacką Quentina Tarantino.

Karolina | 2014-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Historia o rodzinnej wycieczce, która przybiera niespodziewany i bardzo niebezpieczny obrót. Coś, co wydaje się zabawnym początkiem z morałem jak należy szanować starszych. Tymczasem okazuje się to alegorią na temat wiary, a - chyba jeszcze bardziej - nad tym jak człowiek reaguje w ostatnich chwilach swojeg życia. Istnieje wiele interpretacji. Mnie bardziej przekonuje ta o pogodzeniu się z samym sobą na koniec swojego życia.

| 2016-11-19
piotr_kro | 2016-07-15