Księga raju

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy

Poetycka opowieśc odwołująca się do żydowskiej legendy mówiącej, że przed narodzeniem każdy człowiek przebywa w raju. Gdy ma się urodzić, anioł odprowadzający go na ziemię daje mu prztyczka w nos, zacierając całą pamięć o rajskim bytowaniu. Szmul Aba, bohater opowieści ocalił jednak tę pamięć. Jego opowieść ukazuje nam to niezwykłe miejsce i jego niebiańsko-ziemskich mieszkańców.

| 2014-09-22
Przeczytana: 22 września 2014

Icyk Manger (1901-1969) – ur. w Czerniowcach żydowski poeta i pisarz tworzący w języku jidysz, wybitny liryk. Nawiązywał do poezji ludowej, pisał o losie Żydów w Europie Wschodniej, adaptował wątki biblijne. W okresie międzywojennym przebywał w Wilnie i w Warszawie, tuż przed wojną wyjechał na Zachód.
W 1939 r. opublikował „Księgę raju, czyli Przedziwne żywota opisanie Szmula Aby Aberwo”, sklasyfikowaną jako powieść fantastyczna. Przede wszystkim jednak „Księga” to mądra, filozoficzna, głęboko ludzka i pełna humoru opowieść o żydowskim raju utraconym, do refleksji, do uśmiechu i do śmiechu - bo rajskie perypetie aniołów przedstawione zostały w zabawny sposób, obrazowym językiem, z domieszką kpiny i ironii, a ciepły nastrój współtworzą też fragmenty o poetyckim zabarwieniu.

W tym żydowskim raju, położonym pomiędzy rajem gojów i rajem Turków, mieszkał aniołek imieniem Szmul Aba, który miał sprytnego przyjaciela Szczylka. Dzięki radzie Szczylka Szmul przechytrzył eskortującego go na...

Bożena | 2016-09-26
Przeczytana: 24 września 2016

Dużo radości sprawiło mi poznanie żydowskiego raju, który zadziwiająco przypomina nasze ziemskie bytowanie.

Profesorek | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

Icyk Manger w swojej książce ewidentnie umieszcza wszystko to, z czym jest związany. Poczynając od bohaterów, takich jak niemieccy, polscy czy wschodni cadycy (Manger urodzony w 1901r. w Czerniowcach na terenie Austro-Wegier, uczący się w niemieckim gimnazjum (skąd, co ciekawe został wyrzucony za złe zachowanie), mieszkający w Warszawie i Wilnie), a kończąc na, oczywiście, głównym wątku, czyli żydowskim wyobrażeniu Raju jako podstawie do własnego stworzenia fabuły powieści.

Głównym bohaterem tej "miłej", ale również mądrej powieści z nutką filozofii jest aniołek Szmul Aba, któremu udaje się uniknąć legendarnego pstryczka w nos, dzięki czemu rodzi się na Ziemi, zachowując w pamięci Raj. Opowiada o nim swoim rodzicom oraz zaproszonym gościom. Są to zdumiewające historie; jak możliwe jest to, by w Raju miały miejsce zwykłe ludzkie sytuacje? Jak to się dzieje, że dochodzi do kradzieży, kłamstw, zazdrości, zdrad...? Dlaczego anioły dzielą się na bogatsze i biedniejsze? Dlaczego jedni...

bnch | 2015-09-07
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Literatura jidyszowa jest interesującym elementem kultury II, wielokulturowej Rzeczypospolitej (podobnie zresztą jak kino żydowskie w jidysz). Manger, w przeciwieństwie do noblisty Isaaca Bashevisa Singera, w Polsce się nie urodził, ale akurat "Księgę raju" napisał w Warszawie i wydał w symbolicznym 1939 roku.

W oparciu o oceny na portalu widzę, że nie każdemu ta książka pasuje. Rozumiem to, bo to nie do końca literatura w moim guście. Natomiast ja bawiłem się przy niej świetnie. Manger ciekawie przetwarza starotestamentowy świat i mity, tworząc dość obrazoburczą wizję raju (a właściwie rajów, bo jest raj żydowski, gojski w formie prawosławnej i muzułmański zwany tureckim), który jest niedoskonały, tak jak i nasz świat (anioły niekiedy piją i biją żony, jest wyzysk, antysemityzm i ogólna nieufność poszczególnych grup Żydów). Do tego rzecz jest zabawna, jak choćby cały motyw ucieczki wołu ofiarnego (ma zostać zjedzony przez cadyków, gdy nadejdzie mesjasz) do gojskiego raju....

Przeurocze. Lekka książka na wieczór - a przy okazji dzięki niej można się dowiedzieć o kulturze żydowskiej! Gorąco polecam :)

Lunaya | 2012-01-17
Przeczytana: 2003 rok

Ciepła opowieść o chłopcu, któremu dzięki pewnemu fortelowi udaje się uniknąć prztyczka w nos, a tym samym zachować wspomnienia z raju w którym się znajdował zanim przyszedł na ziemski świat. Opowieść ta zaczerpnięta została ze starej żydowskiej legendy. Ta mała objętościowo książeczka,niesie ze sobą ciepło, humor oraz naukę o życiu. Ot taki żydowski "Mały Książe":)

Adrianna Strzyżewska | 2010-08-25

Dość ciekawa książka mówiąca o żydowskim raju i panujących tam zasadach. Historia chłopca zesłanego na ziemię swoim rodzicom, który opowiada jak to jest mieszkać w raju, przytacza przy tym kilka całkiem zabawnych ale i pouczających historii o mieszkaniu wśród aniołów.

Yael_Chaja | 2016-06-28
Przeczytana: lipiec 2016