Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu

Okładka książki Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu
Robert M. Sapolsky Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Psychologii Współczesnej nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Seria:
Biblioteka Psychologii Współczesnej
Tytuł oryginału:
Why Zebras Don't Get Ulcers: The Acclaimed Guide To Stress, Stress-Related Diseases, and Coping
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2022-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2022-01-01
Data 1. wydania:
1994-09-15
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301160937
Tłumacz:
Małgorzata Guzowska
Tagi:
stres mechanizmy stresu jak działa stres
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
434 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
322
86

Na półkach: ,

Wpół drogi między książką popularnonaukową a podręcznikiem. Opisuje wpływ stresu na organizm ludzki przekrojowo - od tego, jak i dlaczego tworzą się wrzody aż do połączenia stresu i etiologii chorób zakaźnych typu AIDS.
Każdy rozdział zaczyna się metaforą zebry uciekającej przed goniącym ją po sawannie lwem, którą autor dopasowuje do codziennych sytuacji szarego człowieka w zachodniej cywilizacji. Bo tak naprawdę stres ucieczki nie jest inny od stresu przed zebraniem zarządu. Tekst skrzy się uroczym lekarskim dowcipem i przynosi wiele pożytecznych informacji.

Ale.

Jednym z głównych problemów tej książki jest widzenie człowieka jako zespołu ciała i umysłu i zauważenie faktu, że te czynniki mocno na siebie wpływają. Ten motyw traktowany jest w książce jak odkrycie, co byłoby nośne może pięćdziesiąt lat temu ale zdecydowanie nie teraz.
Racjonalistyczny filozof Kartezjusz, jeden z moich ulubionych myślicieli, dawno, dawno temu uznał, że nie istnieje nic, co nie jest materialne. Nic zupełnie. To, co człowiek myśli, jak jest traktowany i jak się czuje absolutnie nie ma wpływu na ten worek organów, jakim jest ciało - taki do bólu niesłuszny pogląd był podstawą medycyny do plus-minus XX wieku.
Autor przez całą książkę promuje „nowoczesny” pogląd, że psychika wpływa na ciało. Problem w tym, że w praktyce wie to każdy niegłupi lekarz i większość pacjentów.

Zagadnienia medyczne ułożone są według układów ciała - podoba mi się to, ale brakuje mi praktycznych przykładów. Mój ulubiony motyw książek medycznych, czyli historie chorób i odkryć często zostawiane są bez morałów, a szkoda. Fajnie, że wiem, dlaczego ludzie z problemami kardiologicznymi często są przepełnieni niepokojem (kluczowe są tu tapicerowane fotele w poczekalniach), ale co dalej?
Nie zrozumcie mnie źle - ta książka jest dobra. Zabawna, przyjazna, na pewno potrafi zaskoczyć niektórych czytelników.

Tylko po prostu nie odpowiedziała na wiele moich pytań.

Wpół drogi między książką popularnonaukową a podręcznikiem. Opisuje wpływ stresu na organizm ludzki przekrojowo - od tego, jak i dlaczego tworzą się wrzody aż do połączenia stresu i etiologii chorób zakaźnych typu AIDS.
Każdy rozdział zaczyna się metaforą zebry uciekającej przed goniącym ją po sawannie lwem, którą autor dopasowuje do codziennych sytuacji szarego człowieka w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 064
  • Przeczytane
    542
  • Posiadam
    196
  • Teraz czytam
    166
  • Psychologia
    49
  • Chcę w prezencie
    35
  • Ulubione
    26
  • Do kupienia
    9
  • Popularnonaukowe
    8
  • 2021
    6

Cytaty

Więcej
Robert M. Sapolsky Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu Zobacz więcej
Robert M. Sapolsky Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu Zobacz więcej
Robert M. Sapolsky Dlaczego zebry nie mają wrzodów? Psychofizjologia stresu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także