Kłopot z testosteronem i inne eseje z biologii ludzkich tarapatów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
The Trouble with Testosterone
biologia, stres
fragola

Czy zwierzęta plotkują? Czy szympansy i szczury naprawdę wiedzą, co należy zjeść, by pozbyć się kłopotów żołądkowych? Czy pawiany pogardziłyby fast-foodem i dlaczego u progu dorosłości porzucają swoje stada? Robert M. Sapolsky, znany antropolog i biolog behawioralny, autor bestsellera Dlaczego zebry nie mają wrzodów? odsłania tajemnice tych zachowań i pokazuje, że pod wieloma względami...

Czy zwierzęta plotkują?

Robert M. Sapolsky, znany antropolog i biolog behawioralny, autor bestsellera Dlaczego zebry nie mają wrzodów? odsłania tajemnice tych zachowań i pokazuje, że pod wieloma względami jesteśmy do innych gatunków niepokojąco podobni. Z typową dla siebie swadą wyjaśnia biologię dziwactw i osobliwości naszego codziennego zachowania. Przeczytamy o brzemiennych w skutki pomyłkach XIX-wiecznych anatomów, o biologicznych podstawach przekonań religijnych i wreszcie uzyskamy odpowiedź na pytanie: czy testosteron rzeczywiście powoduje nasilenie agresji?

Stadko pawianów siedzi wokół polanki, na której rozgrywa się walka. Dwa olbrzymie, wysoko postawione w hierarchii samce; napięcie między nimi narastało od jakiegoś czasu, aż w końcu dochodzi do wybuchu. Sto funtów mięśni i testosteronu plus ostre kły większe od tych, którymi może pochwalić się dorosły lew, tną, rzucają się na siebie i tłuką. Postronni obserwatorzy mogą oberwać albo w trakcie walki, albo zaraz po, kiedy to sfrustrowany przegrany będzie rozładowywał swoją złość na kimś mniejszym. Co byłoby w tej sytuacji logiczne? Wiać, gdzie pieprz rośnie. A co robi połowa zwierząt? Przerywa swoją aktywność, staje na dwóch nogach, przepycha się, by być jak najbliżej miejsca akcji i mieć jak najlepszy widok. Może chcą w ten sposób pozyskać kilka wskazówek na temat strategii walki, a może stają się niemymi, cierpiącymi świadkami upadku pacyfizmu? Ależ nie. Po prostu chcą widzieć, co się dzieje.

(Fragment książki)

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/182081/klopot-z-testosteronem.html

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/public/pic/hcovers/240/26...»

Zuba | 2018-09-24
Przeczytana: 20 września 2018

Świetny przykład jak pisać ciekawie o nauce dla laików. Jestem pod wrażeniem tego zbioru esejów naukowych. Autora znam z innej pracy o biologii stresu ("Dlaczego zebry nie mają wrzodów? - prawda, że fascynujące?) i muszę przyznać, że "Kłopot z testosteronem" jeszcze bardziej trafił w mój gust.
Tematyka jest szersza, obejmuje obserwacje zachowań społecznych pawianów, wiek dojrzewania płciowego u ludzi, kwestię co jest normą a co patologią i dlaczego trudno to rozpoznać i wiele innych zagadnień łączących biologię, medycynę, antropologię a nawet religię.

Tytułowy kłopot z testosteronem powinien by lekturą obowiązkową dla ludzi, którzy chcieliby rozumieć doniesienia radzieckich (ups, pardon, amerykańskich) naukowców. Esej ten pokazuje jak złożone zależności zachodzą w organizmach i jak wiele jest niuansów decydujących o tym jak człowiek czy inne zwierzę zachowa się. I oczywiste z pozoru powiązanie poziomu testosteronu z agresją nie jest już takie proste i jednoznaczne. Świetny...

Tiffany | 2018-08-10

Bardzo interesujący, zabawnie napisany zbiór esejów. Sapolsky dostarcza ciekawej i raczej rzadkiej perspektywy z racji nietypowego połączenia naukowych specjalizacji endokrynologii i prymatologii.

Justyna_78 | 2015-09-14
Przeczytana: 14 września 2015

To moje pierwsze spotkanie z Sapolskym i napewno nie ostatnie (już czeka na półce "Dlaczego zebry nie mają wrzodów"). Sapolsky - znany antropolog i biolog bahawioralny - w sposób interesujący podaje szereg przykładów na to że jesteśmy do wielu gatunków zwierząt bardzo podobni.
Możemy przeczytać o tym jak śmieciowe jedzenie może wpłynąć na zachowania zwierząt, ich gospodarkę hormonalną i dojrzewanie, jak wyższy poziom testosteronu wpływa na zachowanie, dlaczego czujemy się parszywie będąc chorym, dlaczego mimo strachu przed nieznanym, kiedy dojrzewamy opuszczamy gniazdo rodzinne, o osobliwej aptece - skąd zwierzęta wiedzą co im pomoże na niektóre dolegliwości, parę refleksji o religiach itd.
Niektóre rozdziały bardziej ciekawe, inne mniej, ale tak!, lekkość i dowcip spodobał mi się dlatego sięgnę po inne pozycje Sapolskiego "Inspiruje i zachęca żeby patrzeć na otaczający świat z ciekawością" Polecam

Asia | 2015-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Uwielbiam eseje Sapolskiego! Może akurat zawarte w tej książce nie są aż tak porywające jak te w "Małpich amorach", ale też ciekawe i zabawnie opisane. Większość z nich powstała na podstawie obserwacji pawianów, ale nie tylko ich dotyczy. Można przeczytać o pociągu do śmieciowego jedzenia (charakterystycznego nie tylko ludziom), o stresie i jego wpływie na organizm, o ewolucyjnie uzasadnionym wyrzucaniu młodych samców ze stada i wiele innych.

fragola | 2013-01-24

Sapolsky w wyśmienitej formie