Ratować Prośka

978-83-7648-156-2
opowiadania
niebieska

Inne wydania

„Ratować Prośka” to zbiór niezwykłych opowiadań autora „Zanim cię znajdę”. Tomik przedstawiający "świat według Irvinga" pobudza do śmiechu, ale jednocześnie do poważnych refleksji nad ludzką kondycją i charakterem. Autor obnaża bezlitośnie ludzkie wady, potrafi jednak sprawić, że jego bohaterowie budzą wzruszenie, współczucie i sympatię.

Marlena | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Rzadko się zdarza, by w zbiorze opowiadań wszystkie utwory trzymały równy poziom. "Ratować Prośka" nie jest wyjątkiem od tej reguły. Najlepsze z opowiadań, "Pensjonat Grillparzer" może być skądinąd znane czytelnikowi - pojawia się ono w "Świecie według Garpa" jako próbka twórczości tytułowego bohatera. Za najgorsze z tego zbioru uznałabym opowiadanie (choć właściwiej byłoby uznać je za esej) Król powieści, traktujące o Dickensie i jego "Wielkich nadziejach"; moim zdaniem taki artykuł, mający pewne cechy analizy filologicznej, zupełnie nie pasuje do klimatu tego zbiorku.

Wkp | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

RATOWAĆ IRVINGA

John Irving to jeden z najlepszych współczesnych pisarzy. Autor niezwykły, pełen nieposkromionej wyobraźni. Kojarzony jest głównie z powieści, ale ten zbiór krótkich form udowadnia, że nie tylko w tym jest rewelacyjny.

Niestety, polskie wydanie rozdrażniło mnie i to bardzo. Ale po kolei.

„Ratować Prośka” to zbiór 7 opowiadań, który otwiera tytułowy tekst, wspomnienie Irvinga z czasów, kiedy był młodym strażakiem. Pewna tragedia sprawiła, że ostatecznie został pisarzem. Jaka to tragedia? Musicie przeczytać sami, ale historia, poza faktem, że porusza do głębi, oferuje także mnóstwo gorzkiej prawdy o ludziach i życiu.

W „Przestrzeni wewnętrznej” autor zabiera nas na spotkanie z pewnym urologiem i jego kłopotami sąsiedzkimi. Opowiadanie to, bardzo mocno osadzone w klasycznie stylistyce Irvinga, nie tylko porywa ale przede wszystkim zachwyca i urzeka prawdą.

Gorzej niestety jest z „Prawie Iowa”, opowieścią o kierowcy i jego miłości do samochodu. Zabrakło tu odrobinę...

Shimik | 2016-02-06

Ta książka nie jest na moim poziomie, jest poniżej jakiegokolwiek poziomu!

Katarzyna Busłowska | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Nie lubię opowiadań. Nie lubię sytuacji, gdy muszę pożegnać się z bohaterami zanim na dobrą sprawę zdążę ich poznać. Dlaczego więc sięgnęłam po "Ratować Prośka"? Bo to Irving.

Proza jest nieraz równie trudna w interpretacji jak poezja, dlatego nie będę udawała, że zrozumiałam wszystkie utwory w tym zbiorze. Szczególnie przypadło mi jednak do gustu tytułowe opowiadanie oraz "Tyrada Brennbara". Natomiast "Król powieści" wpędził mnie w poczucie winy. Wstyd się przyznać, ale Dickensa nie znam prawie wcale. Nigdy nie czytałam "Wielkich nadziei" i szybciutko muszę to nadrobić.

Nimmo | 2013-07-25
Przeczytana: 20 lipca 2013

Historie, historie, historie.
Historie bez początku, i bez końca.
Opowiadania które; przy odrobinie dobrej woli ; można by było "rozciągnąć" do wielkości małych powieści. Ale też opowiadania które można "pociąć" na akapity, i wstawić w dowolną powieść Irvinga, bez ujmy dla powieści, jak i samych opowiadań.
Książka dla wszystkich którzy chcą poznać twórczość Irvinga, a nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu.
Polecam.

książek: 1917
Isil | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Tytułowe opowiadanie jest rewelacyjne i naprawdę warto się z nim zapoznać. Jednak ze względu na to iż reszta jest przeciętna lub słaba nie mogłam dać więcej niż dobrą ocenę.

Domeru | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Zbiór opowiadań, chociaż bardziej mi tu pasuje słowo "zbieranina". Niektóre bardzo dobrze się czytało i robiły wrażenie, niektóre - delikatnie mówiąc - takie sobie, a esej o Charlesie Darw... Dickensie pasuje do tego wszystkiego jak pięść do karety. Irvinga wolę jednak zdecydowanie w (w zdecydowanie) dłuższych formach.

panimigotka | 2015-05-05
Przeczytana: 2013 rok

Wynalazłam sobie ten zbiór opowiadań w bibliotece, żeby przeczytać coś innego, coś lepszego może. Ale nie będę wspominać z czułością. Opowiadania bardzo nierówne. Opowiadania bez końca. Pamiętam jakieś o drzewie, które przeszkadzało sąsiadowi, o smutnej samotnej kobiecie i o niedźwiedziu jeżdżącym na rowerze. W niektórych w ogóle nie zrozumiałam o co chodzi. Może po prostu głupia jestem.

| 2012-01-07
Przeczytana: 1998 rok

Moje pierwsze spotkanie z autorem...

Iska | 2017-04-24