Ratować Prośka

978-83-7648-156-2
opowiadania
literatura piękna
niebieska

„Ratować Prośka” to zbiór niezwykłych opowiadań autora „Zanim cię znajdę”. Tomik przedstawiający "świat według Irvinga" pobudza do śmiechu, ale jednocześnie do poważnych refleksji nad ludzką kondycją i charakterem. Autor obnaża bezlitośnie ludzkie wady, potrafi jednak sprawić, że jego bohaterowie budzą wzruszenie, współczucie i sympatię.

alexa | 2019-01-18
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Mając do dyspozycji powieść 400 stronicową moźna budować emocje, mając do dyspozycji 40 stron zaledwie opowiadania nie jest to juź takie łatwe dlatego oceniam zbiór tych opowiadań jako godny nazwiska. Moźna się pośmiać (Tyrada Brennbara) ale i teź zapłakać (Ratować Prośka) trzeba teź znać jezyk Irwinga i jako jego pierwszą ksiąźkę nie polecam.Za trudna.

Domeru | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 kwietnia 2017

Zbiór opowiadań, chociaż bardziej mi tu pasuje słowo "zbieranina". Niektóre bardzo dobrze się czytało i robiły wrażenie, niektóre - delikatnie mówiąc - takie sobie, a esej o Charlesie Darw... Dickensie pasuje do tego wszystkiego jak pięść do karety. Irvinga wolę jednak zdecydowanie w (w zdecydowanie) dłuższych formach.

Shimik | 2016-02-06

Ta książka nie jest na moim poziomie, jest poniżej jakiegokolwiek poziomu!

Katarzyna Busłowska | 2015-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2015

Nie lubię opowiadań. Nie lubię sytuacji, gdy muszę pożegnać się z bohaterami zanim na dobrą sprawę zdążę ich poznać. Dlaczego więc sięgnęłam po "Ratować Prośka"? Bo to Irving.

Proza jest nieraz równie trudna w interpretacji jak poezja, dlatego nie będę udawała, że zrozumiałam wszystkie utwory w tym zbiorze. Szczególnie przypadło mi jednak do gustu tytułowe opowiadanie oraz "Tyrada Brennbara". Natomiast "Król powieści" wpędził mnie w poczucie winy. Wstyd się przyznać, ale Dickensa nie znam prawie wcale. Nigdy nie czytałam "Wielkich nadziei" i szybciutko muszę to nadrobić.

panimigotka | 2015-05-05
Przeczytana: 2013 rok

Wynalazłam sobie ten zbiór opowiadań w bibliotece, żeby przeczytać coś innego, coś lepszego może. Ale nie będę wspominać z czułością. Opowiadania bardzo nierówne. Opowiadania bez końca. Pamiętam jakieś o drzewie, które przeszkadzało sąsiadowi, o smutnej samotnej kobiecie i o niedźwiedziu jeżdżącym na rowerze. W niektórych w ogóle nie zrozumiałam o co chodzi. Może po prostu głupia jestem.

Isil | 2015-05-02
Przeczytana: 02 maja 2015

Tytułowe opowiadanie jest rewelacyjne i naprawdę warto się z nim zapoznać. Jednak ze względu na to iż reszta jest przeciętna lub słaba nie mogłam dać więcej niż dobrą ocenę.

Wkp | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

RATOWAĆ IRVINGA

John Irving to jeden z najlepszych współczesnych pisarzy. Autor niezwykły, pełen nieposkromionej wyobraźni. Kojarzony jest głównie z powieści, ale ten zbiór krótkich form udowadnia, że nie tylko w tym jest rewelacyjny.

Niestety, polskie wydanie rozdrażniło mnie i to bardzo. Ale po kolei.

„Ratować Prośka” to zbiór 7 opowiadań, który otwiera tytułowy tekst, wspomnienie Irvinga z czasów, kiedy był młodym strażakiem. Pewna tragedia sprawiła, że ostatecznie został pisarzem. Jaka to tragedia? Musicie przeczytać sami, ale historia, poza faktem, że porusza do głębi, oferuje także mnóstwo gorzkiej prawdy o ludziach i życiu.

W „Przestrzeni wewnętrznej” autor zabiera nas na spotkanie z pewnym urologiem i jego kłopotami sąsiedzkimi. Opowiadanie to, bardzo mocno osadzone w klasycznie stylistyce Irvinga, nie tylko porywa ale przede wszystkim zachwyca i urzeka prawdą.

Gorzej niestety jest z „Prawie Iowa”, opowieścią o kierowcy i jego miłości do samochodu. Zabrakło tu odrobinę...

Marlena | 2013-12-20
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Rzadko się zdarza, by w zbiorze opowiadań wszystkie utwory trzymały równy poziom. "Ratować Prośka" nie jest wyjątkiem od tej reguły. Najlepsze z opowiadań, "Pensjonat Grillparzer" może być skądinąd znane czytelnikowi - pojawia się ono w "Świecie według Garpa" jako próbka twórczości tytułowego bohatera. Za najgorsze z tego zbioru uznałabym opowiadanie (choć właściwiej byłoby uznać je za esej) Król powieści, traktujące o Dickensie i jego "Wielkich nadziejach"; moim zdaniem taki artykuł, mający pewne cechy analizy filologicznej, zupełnie nie pasuje do klimatu tego zbiorku.

Nimmo | 2013-07-25
Przeczytana: 20 lipca 2013

Historie, historie, historie.
Historie bez początku, i bez końca.
Opowiadania które; przy odrobinie dobrej woli ; można by było "rozciągnąć" do wielkości małych powieści. Ale też opowiadania które można "pociąć" na akapity, i wstawić w dowolną powieść Irvinga, bez ujmy dla powieści, jak i samych opowiadań.
Książka dla wszystkich którzy chcą poznać twórczość Irvinga, a nie dysponują zbyt dużą ilością wolnego czasu.
Polecam.

| 2012-01-07
Przeczytana: 1998 rok

Moje pierwsze spotkanie z autorem...