19. dywizja pancerna wehrmachtu

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

19 Dywizja Pancerna Wehrmachtu w latach 1941-1945 uczestniczyła w wielkich bitwach kampanii rosyjskiej. W decydujących dniach roku 1941 stała u wrót Moskwy, uczestniczyła w próbie ratowania 6. Armii gen. Paulusa okrążonej pod Stalingradem, wykorzystano ją też do pacyfikacji Powstania Warszawskiego, potem próbowała powstrzymać nacierających Rosjan na Górnym Śląsku, w Czechach i na Morawach. Jej dowództwo postanowiło utrwalić na taśmie wszystkie działania bojowe, powierzając to zadanie wachmistrzowi Schnute z 6. pułku artylerii. Wachmistrz rozkaz wykonał. z ogromnej liczby zrobionych przez niego zdjęć nie wszystkie jednak ocalały. Wiele negatywów przepadło podczas nalotu na Magdeburg, inne w atakach na pociągi towarowe wiozące pocztę polową.

Pio | 2016-05-22
Na półkach: 2016, Posiadam, Sprzedam, Przeczytane