Córka Kaina

Wydawnictwo: Branta
978-83-60186-96-1
mobbing, miłość, zbrodnia, Kain, córka
Evelline

"Córka Kaina" to powieść psychologiczna, której kanwą były prawdziwe wydarzenia, dziś zarejestrowane w kartotekach IPN. Ale nie o obrachunki polityczne chodzi, bo rzecz dzieje się współcześnie w Polsce i Ameryce. Główną bohaterką jest 40-letnia Anda, uznana warszawska architekt, aktualnie singel. Poznajemy ją w sytuacji, gdy na skutek mobbingu nagle została bez pracy. Z konieczności bierze chałturę - zaprojektowanie wiejskiego kościółka na Suwalszczyźnie. I w tym wpada w wir niezwykłych wydarzeń, momencie - poniekąd bez jej woli które zmieniają całe jej życie.
Z dramatycznych okolicznościach Anda poznaje ukrywany w rodzinie zbrodniczy czyn ojca z lat 50., którego cień szedł za nią przez całe dzieciństwo; a gdy dorosła sprawił, że stała się osobą pozbawioną empatii.
Stanie też na jej drodze wielka miłość, jednakże jej spełnienie będzie wymagało przejścia przez piekło publicznego wyznania, że jest córką Kaina. Na taką ekspiację niecierpliwie czeka pewna dziennikarska hiena...

Koronczarka | 2013-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2013

Pomysł intrygujący. Główna bohaterka jest córką tużpowojennego partyzanta, który jednak bardziej przypominał bandytę niż bohatera walk z narzucanym nam siłą komunizmem. Fakt ten miał wpływ na jej całe życie. I taka problematyka została zmarnowana w tej powieści, bo autorka nie panowała (moim zdaniem) nad wydarzeniami, rozgadywała się o wszystkim, co jej właśnie wpadło do głowy, zamulała treść, posługując się przy tym językiem, co do którego przeciętny polonista miałby wiele zastrzeżeń.

Ange135 | 2012-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2012

Polecam ze względu na:
- ciekawie wplecione wątki poboczne,
- główna bohaterka sympatyczna,
- naturalistyczny opis szpitala psychiatrycznego,
- przepis na naleśniki z czarnym bzem, który zamierzam wypróbować w sezonie. :)

Dominika | 2016-11-06
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Sięgnęłam po nią ponieważ zainteresował mnie opis na okładce. Zrozumiałam że będzie o mobingu. Było o niszczącej jego sile i o złodziejstwie dobrych pomysłów (w tym przypadku projektów przez szefów). Ale tak naprawde to książka o miłości, niszczonej przez nierozliczeni ez przeszłością rodzinna, o fałszywej przyjażni. Nie chce zdradzać więcej. Wątki historyczne bardzo dobrze wplecione i dobrane, ciekawe, nieoczywiste. Język powieści naprawdę bogaty. Szkoda ze u mnie w bibliotece nie ma już nic tej autorki. Polecam!

magdullla | 2011-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2011

Relaksująca lektura na jesienne chłody. Dobrze się czyta, wciąga, ale z drugiej strony to nic odkrywczego.

magdac | 2014-01-04
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam