Córka Kaina

2009-01-01
2009-01-01
978-83-60186-96-1
mobbing miłość zbrodnia Kain córka

Jest ok można przebrnąć choć ogólnie etapami wciąga i rozluźnia....ale to każdy oceni według uznania

Główna bohaterka 40-letnia Anda jest córką powojennego partyzanta.Jest to książka opisana o mobingu gdzie kobieta zostaje zwolniona z pracy.
"Córka Kaina"jest średnią lekturą,tylko dobrą są tam wątki poboczne dobre zawarte,opis szpitala psychiatrycznego,napisana książka o miłości dobrze się czyta.

ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI W TORONTO! DZIĘKUJĘ ZA TROSKĘ O POLONIĘ!
Po przykrych doświadczeniach z polskimi tzw pisarkami nie wchodzę w dyskusję, a przedstawiam fakty. Ta książka ma po dziewięciu latach, na LC 5,11 (9 ocen i 4 opinie}
Obiektywnie podaję, że mam pecha, bo trafiłem na książkę tej autorki najsłabiej ocenianą z dziewięciu obecnych na LC.
Moje początkowo negatywne odczucie zmieniły dwa bardzo ważne wątki, odważnie podejmowane przez autorkę: jakby nie patrzeć kontrowersyjnego „żołnierza wyklętego”, a faktycznie bandziora – Kaina zabijającego współbraci – Polaków, oraz roku 1989 roku zmieniającego polską peerelowską międzyludzką solidarność, wynikającą ze „wspólnej bidy”, w zawiść i brak empatii Polaków w zrożnicowanym materialnie kapitalizmie.
Minusami książki jest przede wszystkim brak określonego celu, w jakim autorka podjęła trud tworzenia. Wielowątkowość, w rezultacie to groch z kapustą, romans na poziomie „romansidła”, a atak szału bohaterki do końca przeze mnie nie zrozumiany.

Jedną z recenzentek na LC jest autorka 5 bardzo wysoko ocenionych książek, pisząca recenzje pod godłem „Koronczarka”:
„Pomysł intrygujący. Główna bohaterka jest córką tuż powojennego partyzanta, który jednak bardziej przypominał bandytę niż bohatera walk z narzucanym nam siłą komunizmem. Fakt ten miał wpływ na jej całe życie. I taka problematyka została zmarnowana w tej powieści, bo autorka nie panowała (moim zdaniem) nad wydarzeniami, rozgadywała się o wszystkim, co jej właśnie wpadło do głowy, zamulała treść, posługując się przy tym językiem, co do którego przeciętny polonista miałby wiele zastrzeżeń.”

Zgadzam się z powyższą opinią, a mnie wydaje się, że ciekawy temat przerósł autorkę i dlatego nie mogę dać więcej niż 4 gwiazdki. Mimo to zachęcam do lektury, bo niektóre realia naszej historii zostały cennie i prawdziwie przedstawione, a że tego za dużo......

ZE ZBIORÓW BIBLIOTEKI W TORONTO! DZIĘKUJĘ ZA TROSKĘ O POLONIĘ!

Sięgnęłam po nią ponieważ zainteresował mnie opis na okładce. Zrozumiałam że będzie o mobingu. Było o niszczącej jego sile i o złodziejstwie dobrych pomysłów (w tym przypadku projektów przez szefów). Ale tak naprawde to książka o miłości, niszczonej przez nierozliczeni ez przeszłością rodzinna, o fałszywej przyjażni. Nie chce zdradzać więcej. Wątki historyczne bardzo dobrze wplecione i dobrane, ciekawe, nieoczywiste. Język powieści naprawdę bogaty. Szkoda ze u mnie w bibliotece nie ma już nic tej autorki. Polecam!

2071

Pomysł intrygujący. Główna bohaterka jest córką tużpowojennego partyzanta, który jednak bardziej przypominał bandytę niż bohatera walk z narzucanym nam siłą komunizmem. Fakt ten miał wpływ na jej całe życie. I taka problematyka została zmarnowana w tej powieści, bo autorka nie panowała (moim zdaniem) nad wydarzeniami, rozgadywała się o wszystkim, co jej właśnie wpadło do głowy, zamulała treść, posługując się przy tym językiem, co do którego przeciętny polonista miałby wiele zastrzeżeń.

Polecam ze względu na:
- ciekawie wplecione wątki poboczne,
- główna bohaterka sympatyczna,
- naturalistyczny opis szpitala psychiatrycznego,
- przepis na naleśniki z czarnym bzem, który zamierzam wypróbować w sezonie. :)

Polecam ze względu na:
- ciekawie wplecione wątki poboczne,
- główna bohaterka sympatyczna,
- naturalistyczny opis szpitala psychiatrycznego,
- przepis na naleśniki z czarnym bzem, który zamierzam wypróbować w sezonie. :)

Relaksująca lektura na jesienne chłody. Dobrze się czyta, wciąga, ale z drugiej strony to nic odkrywczego.

• Książki poruszające
  • 2017