rozwińzwiń

Historia Imperium Rosyjskiego

Okładka książki Historia Imperium Rosyjskiego Michaił Heller
Okładka książki Historia Imperium Rosyjskiego
Michaił Heller Wydawnictwo: Książka i Wiedza historia
788 str. 13 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Istorija Rossijskoj Imperii
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
788
Czas czytania
13 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8305134253
Tłumacz:
Eugeniusz Piotr Melech, Tadeusz Kaczmarek
Tagi:
Rosja historia Rosji imperium rosyjskie carat Romanowowie rusycystyka
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 1 Michaił Heller, Aleksander Niekricz
Ocena 8,1
Utopia u władz... Michaił Heller, Ale...
Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 2 Michaił Heller, Aleksander Niekricz
Ocena 7,9
Utopia u władz... Michaił Heller, Ale...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
47 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
723
113

Na półkach: , ,

Z jednej strony treściwa książka - duża objętość i dużo faktów.

Wspomniana konkwista Syberii, dobry opis reform Nikona, oporu Raskolnikowów i powstania idei Moskwy jako III Rzymu. Warte uwagi jest podkreślenie przez autora wysokiego poziomu wykształcenia kleru ukraińskiego w stosunku do tego z Rosji (i jego udziału w przemianach). Godne uwagi jest poszukiwanie w literaturze Krizanicia rodzącego się nacjonalizmu rosyjskiego (idei słowiańszczyzny, która miała zwalczać obce wpływy). Autor nie raz zaskakuje tym, że próbuje krytykować niektórych carów i caryce np. Katarzynę Wielką. Niestety nie idzie zbyt dobitnie w tym kierunku tak jakby coś onieśmielało go w nazwaniu rzeczy po imieniu czy pójściu krok dalej w negatywnej ocenie. Może taki poziom krytyki carów był dość przełomowy w latach 90tych XX wieku. Ale obecnie należałoby napisać coś więcej o zgubnych dla Europy (w tym Polski czy Ukrainy) skutkach imperializmu rosyjskiego np. o dyplomacji cara Piotra Wielkiego względem sojuszników (wasalizacja Rzeczpospolitej, Meklemburgii itd.).

Z drugiej strony niestety czytelnik cały czas atakowany jest przez autora cytatami- opiniami XIX wiecznych historyków rosyjskich (to akurat jeszcze nie najgorzej),historyków również z zachodu niezdrowo zafascynowanych dziejami i władcami Rosji czy różnych komunistów - Lenina, Stalina czy jeszcze innych działaczy. Można sobie poczytać jakieś huraoptymistyczne porównania np. Piotra Wielkiego do Napoleona (genialna synchronizacja działań armii i łączenie sił we właściwym momencie) czy jakieś wydumane zdania w rodzaju "Rosja od wieków czekała na takiego władcę, więc musiał się on w końcu pojawić, by przywrócić Rosji należne jej miejsce" lub "Rosja bywała uśpiona w letargu, ale co jakiś czas następował władca, który błyskawicznie nadganiał dystans do zachodu i robił w kilkanaście lat to co zachodowi zajmowało lat kilkaset". Jeśli ktoś lubi poczytać sobie o postrzeganiu władców przez kolejne pokolenia rosyjskich, radzieckich historyków i postaci historycznych będzie czuł się jak ryba w wodzie. Inni czytelnicy mogą poczuć się srogo indoktrynowani cytatami w miłości do Rosji i carów.

Z jednej strony treściwa książka - duża objętość i dużo faktów.

Wspomniana konkwista Syberii, dobry opis reform Nikona, oporu Raskolnikowów i powstania idei Moskwy jako III Rzymu. Warte uwagi jest podkreślenie przez autora wysokiego poziomu wykształcenia kleru ukraińskiego w stosunku do tego z Rosji (i jego udziału w przemianach). Godne uwagi jest poszukiwanie w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
618
604

Na półkach: ,

Fundamentalna praca przebywającego na emigracji rosyjskiego historyka na temat dziejów Rosji. Na niespełna 800 stronach przedstawiona historia imperium - od dynastii Rurykowiczów do upadku Romanowów i przewrotu bolszewickiego. Rzecz niezbędna dla każdego historyka i każdego, kto interesuje się Rosją.

Fundamentalna praca przebywającego na emigracji rosyjskiego historyka na temat dziejów Rosji. Na niespełna 800 stronach przedstawiona historia imperium - od dynastii Rurykowiczów do upadku Romanowów i przewrotu bolszewickiego. Rzecz niezbędna dla każdego historyka i każdego, kto interesuje się Rosją.

Pokaż mimo to

avatar
19
17

Na półkach:

Genialna książka, pisana w typowo "męski" sposób (porównajcie sobie narrację Sapkowskiego i Anny Brzezińskiej, to będziecie wiedzieli o co chodzi ;) ) - najpierw fakty, nakreślenie całej sytuacji w danym okresie, a potem ich analiza i różne dywagacje. Wziąłem się za tą książkę ponieważ od dawna mnie fascynowało pytanie, jak to się stało, że Rosjanie ściągneli sobie na głowę koszmar ZSRR. I z wielkim zdziwieniem odkryłem, że oni Nietzschego ;) sobie na głowę nie ściągali - oni NIGDY (no, prawie nigdy) nie mieli inaczej!! Coś niesamowitego, ten kraj nigdy nie był "normalny". Fascynujące połączenie zacofania i postępu, i aż wierzyć się nie chce, że stworzyli tak wielkie imperium. Zaletą Hellerowskiego sposobu prowadzenia wywodu jest to, że przechodzi do analiz akurat wtedy, gdy czytelnik (czyli ja, w tym przypadku :P ) zdąży się już troszkę znużyc gołymi faktami :) (i odwrotnie).

Genialna książka, pisana w typowo "męski" sposób (porównajcie sobie narrację Sapkowskiego i Anny Brzezińskiej, to będziecie wiedzieli o co chodzi ;) ) - najpierw fakty, nakreślenie całej sytuacji w danym okresie, a potem ich analiza i różne dywagacje. Wziąłem się za tą książkę ponieważ od dawna mnie fascynowało pytanie, jak to się stało, że Rosjanie ściągneli sobie na głowę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
40
29

Na półkach: ,

Książka niewątpliwie potrzebna i ciekawa. Rosyjska perspektywa spojrzenia, sprawia jednak u Polaków znających swoją historię, pewną irytację. Być może, jak to w dzisiejszych czasach (walka o jak najniższe koszty wydania) jest to częściowo wina tłumaczenia. Starosłowiański "WIEC" czyli zgromadzenie ludowe, z uporem maniaka tłumaczone jest na "WIECZ" (rusycyzm ?). "Pierwszym królem Polski był Władyslaw Łokietek" - wcześniej byli książęta (chyba tylko dlatego, że na Rusi panowali wtedy TEŻ książęta). Upadek Konstantynopola nastąpił w 1204r. To tylko pierwszych kilkadziesiąt stron. Nad całością unosi się bardzo delikatna woń rosyjskiego szowinizmu i imperializmu. Mam nieodparte wrażenie, że dla Polaków bedzie to ciekawa lektura ze względu właśnie na perspektywę.

Książka niewątpliwie potrzebna i ciekawa. Rosyjska perspektywa spojrzenia, sprawia jednak u Polaków znających swoją historię, pewną irytację. Być może, jak to w dzisiejszych czasach (walka o jak najniższe koszty wydania) jest to częściowo wina tłumaczenia. Starosłowiański "WIEC" czyli zgromadzenie ludowe, z uporem maniaka tłumaczone jest na "WIECZ" (rusycyzm ?). "Pierwszym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2067
81

Na półkach: , , ,

Próba ujęcia historii Rosji w sposób całościowy. Dużo tutaj odniesień i analogii do Związku Sowieckiego, jego przywódców i ideologów. Autor przyrównuje do siebie różne postacie z różnych epok historii rosyjskiej. Książka warta polecenia, chociaż trudna w czytaniu.

Próba ujęcia historii Rosji w sposób całościowy. Dużo tutaj odniesień i analogii do Związku Sowieckiego, jego przywódców i ideologów. Autor przyrównuje do siebie różne postacie z różnych epok historii rosyjskiej. Książka warta polecenia, chociaż trudna w czytaniu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    133
  • Przeczytane
    71
  • Posiadam
    40
  • Historia
    12
  • Teraz czytam
    5
  • Chcę w prezencie
    5
  • historia
    4
  • Studia
    2
  • Historia powszechna
    2
  • Ulubione
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historia Imperium Rosyjskiego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne