Historia Imperium Rosyjskiego

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Istorija Rossijskoj Imperii
historia, Rosja
historyczna

Autor ukazuje wydarzenia zachodzące w Rosji przez pryzmat osobowości i poczynań kolejnych carów, autokratów, osób drugiego planu w tym intrygantów, "szarych eminencji" i szarlatanów. Przedstawia nowe bądź mało znane fakty i okoliczności, np. dotyczące "testamentu" Piotra I. W tym, jak również w innych opisywanych wydarzeniach, obecne są wątki polskie. Zaborcza polityka Katarzyny II, powstania narodowe z perspektywy Petersburga, poglądy Piłsudskiego i Dmowskiego na kwestię rosyjską - to tylko najbardziej spektakularne przykłady polsko-rosyjskich splotów dziejowych.

Łukasz Kuć | 2010-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2010

Próba ujęcia historii Rosji w sposób całościowy. Dużo tutaj odniesień i analogii do Związku Sowieckiego, jego przywódców i ideologów. Autor przyrównuje do siebie różne postacie z różnych epok historii rosyjskiej. Książka warta polecenia, chociaż trudna w czytaniu.

Peter | 2012-03-16
Przeczytana: 16 marca 2012

Książka niewątpliwie potrzebna i ciekawa. Rosyjska perspektywa spojrzenia, sprawia jednak u Polaków znających swoją historię, pewną irytację. Być może, jak to w dzisiejszych czasach (walka o jak najniższe koszty wydania) jest to częściowo wina tłumaczenia. Starosłowiański "WIEC" czyli zgromadzenie ludowe, z uporem maniaka tłumaczone jest na "WIECZ" (rusycyzm ?). "Pierwszym królem Polski był Władyslaw Łokietek" - wcześniej byli książęta (chyba tylko dlatego, że na Rusi panowali wtedy TEŻ książęta). Upadek Konstantynopola nastąpił w 1204r. To tylko pierwszych kilkadziesiąt stron. Nad całością unosi się bardzo delikatna woń rosyjskiego szowinizmu i imperializmu. Mam nieodparte wrażenie, że dla Polaków bedzie to ciekawa lektura ze względu właśnie na perspektywę.

Piotr | 2013-04-11

Genialna książka, pisana w typowo "męski" sposób (porównajcie sobie narrację Sapkowskiego i Anny Brzezińskiej, to będziecie wiedzieli o co chodzi ;) ) - najpierw fakty, nakreślenie całej sytuacji w danym okresie, a potem ich analiza i różne dywagacje. Wziąłem się za tą książkę ponieważ od dawna mnie fascynowało pytanie, jak to się stało, że Rosjanie ściągneli sobie na głowę koszmar ZSRR. I z wielkim zdziwieniem odkryłem, że oni Nietzschego ;) sobie na głowę nie ściągali - oni NIGDY (no, prawie nigdy) nie mieli inaczej!! Coś niesamowitego, ten kraj nigdy nie był "normalny". Fascynujące połączenie zacofania i postępu, i aż wierzyć się nie chce, że stworzyli tak wielkie imperium. Zaletą Hellerowskiego sposobu prowadzenia wywodu jest to, że przechodzi do analiz akurat wtedy, gdy czytelnik (czyli ja, w tym przypadku :P ) zdąży się już troszkę znużyc gołymi faktami :) (i odwrotnie).

jjakubow | 2016-01-02
Przeczytana: 2011 rok