Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 1

Утопия у власти
ZSRR, historia Rosji
historia
Bauero

Siedemdziesiąt lat istnienia ZSRS to niewiele w długiej historii Rosji. Jednak te krwawe lata doprowadziły do uformowania się systemu nieznanego dotąd ludzkości. Utopia u władzy to historia państwa, które zniewoliło społeczeństwo, a także historia partii, która całkowicie zdominowała państwo. To wreszcie historia heroicznego oporu człowieka. Związek Sowiecki stanowił serce systemu...

Związek Sowiecki stanowił serce systemu socjalistycznego i jednocześnie jego model. Specyficzna jego cecha – wszechogarniający wpływ rządzącej partii na wszystkie sfery życia – zdeterminowała charakter sowieckich instytucji i charakter homo sovieticus. Ten totalny nacisk zdeformował przebieg właściwych współczesnym społeczeństwom procesów i doprowadził do powstania nieznanej dotąd formy ustroju.

Książka napisana przez poważanych rosyjskich historyków jest wyjątkowym zapisem wydarzeń na terenach Związku Sowieckiego po 1917 roku. Jest pierwszą, która w tak kompletny sposób opisuje czasy od Włodzimierza Iljicza Lenina do Konstantina Czernienki.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/utopi...(?)

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/nowosci%2C-zapowiedzi/utopi...»

Seticzek | 2018-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2018

Tom pierwszy - historia ZSRR od 1917 do 1938 roku. Doskonałe wyczerpanie tematu. Duża obiektywność, refleksyjność. Jak na pracę naukową zaskakująca lekkość języka.
Warto.

theLeftpocket | 2018-11-01
Przeczytana: 15 października 2018

Mocna rzecz.

Książka może być traktowana zarówno jak podręcznik, jak i pozycja czysto popularno-naukowa. ,,Utopii u władzy'' nie da się przeczytać na raz. Na ponad 500 stronach znajduje się mnóstwo dat, nazwisk, faktów, wydarzeń, przypisów, odwołań itp. Naprawdę dużo tego. Pozycja zdecydowanie do przerobienia w kilka miesięcy, a nie do czytania jak ciekawostki historyczne.

Dzieło Hellera i Niekricza jest dedykowane czytelnikom, którzy już mniej więcej orientują się w historii Rosji. Takim zresztą będzie o wiele łatwiej.

Ważnym odnotowania jest fakt, że ,,Utopia u władzy'' to historia ZSRR z jasno postawioną tezą: ZSRR to najgorszy możliwy system jaki panował na ziemi i wszystko co się w nim wydarzyło było złe, a to co dobre było dziełem przypadku lub przebłysku ludzkiego sumienia.
To dość mocna teza i Czytelnik powinien być na nią przygotowany. Nie przeczytamy tu niemal nic o ludziach, którym się żyło dobrze za czasów Związku Radzieckiego, nic o wycieczkach komsomolców, no...

apostata | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

Historia ZSRR, czy jak wolą autorzy ZSRS. Tom I opisuje okres od rewolucji październikowej do 1939 roku. Okres budowania podwalin państwa sowieckiego i jedynowładztwa Józefa Wissarionowicza. Bardzo pouczająca lektura o tym, jak powstaje tyrania, jak rewolucja pożera własne dzieci. Dla każdego, kogo interesuje historia Rosji i ZSRR. Pozycja obowiązkowa.

Martins | 2017-07-07

Świetna książka. Jedna z najlepszych monografii dotyczącej Związku Radzieckiego jaką czytałem. Michał Heller to klasa sama dla siebie. Drugi tom głównie autorstwa Aleksandra Niekircza trochę słabszy, ale i tak całość się broni.

almos | 2017-01-20
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Pierwsza historia ZSRR wydana na Zachodzie w latach 80., czytana na nowo w innych czasach: Sowietów już dawno nie ma, pojawiło się wiele nowych źródeł historycznych. Niemniej książka się broni, podstawowe tezy wytrzymały próbę czasu. Co więcej, nabiera aktualności szczegółowo opisując cyniczne praktyki bezwzględnych polityków, dla których jedynym celem jest zdobycie i utrzymanie władzy. Przerażająca lektura.

Ta książka to już klasyka historyczna, wydana po raz pierwszy w 1982r., gdy ZSRR był wciąż potężny, doczekała się wielu wydań w drugim obiegu. Obecne wydanie oparte jest na edycji z 1989r. Pierwszy tom opisuje powstanie Rosji bolszewickiej i jej rozwój do wybuchu II wojny światowej.

Zabierając się do lektury po latach, ciekaw byłem czy otwarcie postsowieckich archiwów na początku lat 90. spowodowało konieczność rewizji sądów i ocen. No cóż, pewne szczegóły trzeba poprawić, ale ogólne sądy autorów są nadal niepokojąco aktualne. Czyta się to z wielką przyjemnością bo napisane...

Roman Dłużniewski | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016

Doskonale zaprezentowana synteza państwa sowieckiego. Z jego instytucjami, wynaturzeniami, z upodleniem zwykłego człowieka. Cenniejsza tym bardziej, że napisali ją sami Rosjanie. Koniecznie!!

Mariusz | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komunizm
Przeczytana: 24 lipca 2016

Przed każdą tego typu lekturą omawiającą duży wycinek historii zastanawiam się co może wnieść nowego do mojej wiedzy. O ZSRR przeczytałem już bardzo dużo. Jednak Utopia u władzy jest wyjątkowa, dużo wnosi i dużo systematyzuje. Bardzo dobrze opisana jest "ewolucja" poglądów Stalina. W jaki sposób instrumentalnie traktując marksizm zdobył i umacniał swoją władzę. Dla osób zainteresowanych historią ZSRR pozycja obowiązkowa.

Bauero | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Miałem obawy, ze książka będzie gniotem ale na szczęście myliłem się. Jest to solidne kompendium systemu komunistycznego. Warto, warto, warto.