Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 2

Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 2 Michaił Heller, Aleksander Niekricz
Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 2
Michaił HellerAleksander Niekricz Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
720 str. 12 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
Утопия у власти
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2016-04-29
Data 1. wyd. pol.:
1987-01-01
Liczba stron:
720
Czas czytania
12 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377857854
Tłumacz:
Andrzej Mietkowski
Tagi:
ZSRR historia Rosji
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
39 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
26

Na półkach:

Nieświadomie rozpoczęłam lekturę od drugiej części, ale w niczym to nie przeszkadzało. Polecam każdemu, kto interesuje się historią ZSRR. Nie brakuje też nawiązań do Polski. Ciekawie wyjaśniona sprawa podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Więcej nie zdradzam - przeczytać warto!

Nieświadomie rozpoczęłam lekturę od drugiej części, ale w niczym to nie przeszkadzało. Polecam każdemu, kto interesuje się historią ZSRR. Nie brakuje też nawiązań do Polski. Ciekawie wyjaśniona sprawa podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Więcej nie zdradzam - przeczytać warto!

Pokaż mimo to

avatar
918
247

Na półkach: , ,

Tom drugi: historia ZSRR od IIWŚ do Gorbaczowa. Ogólny poziom wysoki, jednak nieco mnie razi osobiste zaangażowanie autorów, zdaje się mi, że dużo większe niż w tomie pierwszym. Co niestety zmniejsza wartość obiektywną.
Nie zmienia to jednak faktu, że cieszę się, że przeczytałem tą książkę.

Tom drugi: historia ZSRR od IIWŚ do Gorbaczowa. Ogólny poziom wysoki, jednak nieco mnie razi osobiste zaangażowanie autorów, zdaje się mi, że dużo większe niż w tomie pierwszym. Co niestety zmniejsza wartość obiektywną.
Nie zmienia to jednak faktu, że cieszę się, że przeczytałem tą książkę.

Pokaż mimo to

avatar
199
113

Na półkach: ,

Poziom zachowany.

Tak jak przy pierwszym tomie, tak i przy tym Autorzy trzymają bardzo wysoki poziom.

To prawdziwe kompendium wiedzy na temat Związku Radzieckiego. Ogrom przytaczanych wydarzeń, faktów i odwołań pozwala, jak sądzę, używać publikacji niemal jak podręcznika akademickiego. Aż szkoda, że ,,akcja'' kończy się w momencie kiedy tak wiele zaczęło się dziać w radzieckim świecie. Chciałoby się zgłębić dalsze losy sowieckiego świata tak dogłębnie jak to jest możliwe w ,,Utopii...".

Cała pozycja czyli tom I i II, pozwalają zrozumieć mechanizmy działania najbardziej chorego we współczesnej historii świata systemu polityczno-społecznego. To jedna z tych książek, które zmieniają wyobrażenie czytelnika o świecie i o człowieku.

Mówiąc o samej (bogatej) treści warto wspomnieć, iż pod koniec czas mocno przyspiesza. Wydarzenia po śmierci Breżniewa nabierają tempa i nie są tak wnikliwie przeanalizowane jak wcześniejsze, aczkolwiek w czasach Autorów nie było to jeszcze możliwe.

Poziom zachowany.

Tak jak przy pierwszym tomie, tak i przy tym Autorzy trzymają bardzo wysoki poziom.

To prawdziwe kompendium wiedzy na temat Związku Radzieckiego. Ogrom przytaczanych wydarzeń, faktów i odwołań pozwala, jak sądzę, używać publikacji niemal jak podręcznika akademickiego. Aż szkoda, że ,,akcja'' kończy się w momencie kiedy tak wiele zaczęło się dziać w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1857
1509

Na półkach: , , , ,

Drugi tom klasycznej historii ZSRR obejmuje lata 1939-1985 i jest wciąż znakomitą lekturą, zwłaszcza rozdziały o II wojnie, czy o rządach Chruszczowa. Dane liczbowe, czy konkretne fakty wymagają weryfikacji, z drugiej strony świetne są rozważania ogólne autorów, pokazujące powody powolnego upadku imperium. Szkoda, że brakuje map i fotografii. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych tematem.

Ta książka to już klasyka historyczna, wydana po raz pierwszy w 1982r., gdy ZSRR był wciąż potęgą choć widoczne były pierwsze oznaki upadku, doczekała się wielu wydań w drugim obiegu. Drugi tom dzieła obejmuje lata 1939-1985 i nie robi takiego wrażenia jak pierwszy, sporo danych liczbowych trzeba skorygować, na przykład piszą autorzy, że przed II wojną w łagrach siedziało ok.7 mln ludzi (s.20),to szacunki mocno przesadzone, po otwarciu archiwów wychodzi, że nie więcej niż 2mln (Ciesielski, 'Gułag'). Niemniej jest to wciąż znakomita synteza, świetnie też dobierają autorzy ciekawe cytaty.

Bardzo dobrze opisane są czasy wojny, piszą autorzy o koszmarnych błędach dowództwa na początku wojny z Niemcami: "Gdyby terytorium Związku Sowieckiego było wielkości Francji lub Niemiec, błędy kierownictwa partyjnego i politycznego doprowadziłyby kraj do totalnej klęski. Dość przypomnieć, że niemieckie wojska przez pierwsze trzy tygodnie wojny posuwały się w głąb ZSRS szybciej, niż maszerowały przez Polskę."(s.215) I dalej: "Przez blisko półtora roku sowieckie siły zbrojne cofały się, ponieważ było dokąd. Armie francuskie, belgijskie, holenderskie czy polskie nie miały takich możliwości, brakowało im rezerwy czasu — dlatego skapitulowały.” (s.216). Niestety, w tej części książki brakuje map. W ogóle książka jest 'sucha': ani map, ani fotografii, szkoda.

A po wojnie? Wyłania się z książki obraz reżimu kompletnie niewydolnego gospodarczo, w którym masy żyły w nędzy (chłopi traktowani jak niewolnicy),ale klasa rządząca, nomenklatura, miała się całkiem dobrze. W 1970r. liczyła sobie ok. 400tys osób. Jej program: „Program nomenklatury sprowadza się do trzech punktów: wzmocnić władzę, rozszerzyć przywileje, korzystać w spokoju z władzy i przywilejów.” (s.453)

Ciekawie piszą autorzy o czasach Chruszczowa, tego enfant terrible sowieckiej władzy. Przyczyną upadku Chruszczowa było zadarcie z aparatem partyjnym, m.in. wprowadzenie zasady kadencyjności, zabójczej dla aparatu: „Obalenie Chruszczowa było buntem kapłanów przeciw Najwyższemu Kapłanowi, który śmiał targnąć się na ich kastę.” (s.451). Po usunięciu Chruszczowa zasada kadencyjności została natychmiast anulowana, a na jego następcę wybrano przewidywalnego i bezbarwnego Breżniewa, nomenklatura potrzebowała spokoju.

A w sprawach politycznych partia miała kompletny monopol na władzę i jedynie słuszne poglądy. Tu piękny cytat: "W 60. rocznicę rewolucji przewodniczący KGB [Andropow] uroczyście proklamuje zasadę demokracji socjalistycznej: każdy, kto podziela nasz punkt widzenia, ma prawo bez przeszkód głosić swoje poglądy." (s.528) Można się tylko domyślać, co czekało tego, kto nie podzielał i głosił swoje poglądy...

Sporo tam jeszcze innych smakowitych cytatów. Czyta się to z wielką przyjemnością bo napisane świetnie, godna podziwu jest zdolność syntezy autorów.

Drugi tom klasycznej historii ZSRR obejmuje lata 1939-1985 i jest wciąż znakomitą lekturą, zwłaszcza rozdziały o II wojnie, czy o rządach Chruszczowa. Dane liczbowe, czy konkretne fakty wymagają weryfikacji, z drugiej strony świetne są rozważania ogólne autorów, pokazujące powody powolnego upadku imperium. Szkoda, że brakuje map i fotografii. Lektura obowiązkowa dla...

więcej Pokaż mimo to

avatar
415
415

Na półkach: , ,

O książce dowiedziałem się z audycji radiowych prof. Pawła Wieczorkiewicza. Dla osób zainteresowanych historią ZSRR jest to pozycja obowiązkowa. Przeczytałem mnóstwo książek o historii Związku Radzieckiego, biografii jego prominentów, ale i tak dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Oprócz suchych faktów jest także genialna, jak dla mnie, ocena charakteru tego totalitaryzmu. Nie bez znaczenia jest to, że jej autorzy żyli w tym systemie i byli przez niego prześladowani. Nawet przytaczanie statystyk w odpowiednim kontekście może być bardzo ciekawe. Polecam.

O książce dowiedziałem się z audycji radiowych prof. Pawła Wieczorkiewicza. Dla osób zainteresowanych historią ZSRR jest to pozycja obowiązkowa. Przeczytałem mnóstwo książek o historii Związku Radzieckiego, biografii jego prominentów, ale i tak dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy. Oprócz suchych faktów jest także genialna, jak dla mnie, ocena charakteru tego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    110
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    21
  • Historia
    9
  • Teraz czytam
    5
  • Rosja
    3
  • Ulubione
    2
  • Rosja, ZSRR
    2
  • Ebook
    1
  • XX wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 2


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne