Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 1

Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 1 Michaił Heller, Aleksander Niekricz
Okładka książki Utopia u władzy. Historia Związku Sowieckiego. Tom 1
2016-04-29
1985-01-01
Andrzej Mietkowski
ZSRR historia Rosji

Dwaj niezależni historycy wymierzyli sprawiedliwość sowieckiemu piekłu zanim jeszcze odeszło ono w zasłużony niebyt.

W odbyt przejdzie także i putinizm. Obawiam się jedynie, że tym razem jego monografia nie powstanie przed jego niesławnym upadkiem. EDIT: pomyłka: mam taką nadzieję...

I tylko pytanie, jaki los czeka samego zbrodniarza: wariant Hitlera (samobójstwo w bunkrze),Kadafiego (lincz),Ceausescu (rozstrzelanie po kilkugodzinnym procesie),Saddama (powieszenie po dłuższym procesie),Stalina (we własnym łóżku)…?

Wiele będzie podobieństw miedzy obu systemami: terroryzm państwowy w myśl starej rosyjskiej zasady: „Bij swoich, aby obcy się bali”; całkowita pogarda dla jednostki, której jak zawsze w dziejach tej części świata towarzyszy ubóstwienie państwa; pełna kontrola państwa nad wszystkimi sferami ludzkiej aktywności („Dzierżyj wsio!” – powiedział na łożu śmierci Mikołaj I do następcy tronu Aleksandra II); brak nawet - a raczej: przede wszystkim – wewnętrznych procedur demokratycznych w łonie władzy.

Krótko mówiąc: odwieczny „Anus mundi”.

Tom pierwszy - historia ZSRR od 1917 do 1938 roku. Doskonałe wyczerpanie tematu. Duża obiektywność, refleksyjność. Jak na pracę naukową zaskakująca lekkość języka.
Warto.

Warto.

Mocna rzecz.

Książka może być traktowana zarówno jak podręcznik, jak i pozycja czysto popularno-naukowa. ,,Utopii u władzy'' nie da się przeczytać na raz. Na ponad 500 stronach znajduje się mnóstwo dat, nazwisk, faktów, wydarzeń, przypisów, odwołań itp. Naprawdę dużo tego. Pozycja zdecydowanie do przerobienia w kilka miesięcy, a nie do czytania jak ciekawostki historyczne.

Dzieło Hellera i Niekricza jest dedykowane czytelnikom, którzy już mniej więcej orientują się w historii Rosji. Takim zresztą będzie o wiele łatwiej.

Ważnym odnotowania jest fakt, że ,,Utopia u władzy'' to historia ZSRR z jasno postawioną tezą: ZSRR to najgorszy możliwy system jaki panował na ziemi i wszystko co się w nim wydarzyło było złe, a to co dobre było dziełem przypadku lub przebłysku ludzkiego sumienia.
To dość mocna teza i Czytelnik powinien być na nią przygotowany. Nie przeczytamy tu niemal nic o ludziach, którym się żyło dobrze za czasów Związku Radzieckiego, nic o wycieczkach komsomolców, no nic z tych rzeczy. Autorzy postawili sobie za (słuszny) cel, aby Czytelnik nigdy nie zapomniał czym tak naprawdę był system radziecki. Jakie mechanizmy wpływały na bieg wydarzeń, jak działa chciwość władzy i do czego prowadzi oderwanie od poszanowania jednostki, w sensie pojedynczego obywatela względem nawet nie zbiorowości, ale jakichś wymyślnych celów, niejasnych dla kogokolwiek.

Mocna rzecz.

Historia ZSRR, czy jak wolą autorzy ZSRS. Tom I opisuje okres od rewolucji październikowej do 1939 roku. Okres budowania podwalin państwa sowieckiego i jedynowładztwa Józefa Wissarionowicza. Bardzo pouczająca lektura o tym, jak powstaje tyrania, jak rewolucja pożera własne dzieci. Dla każdego, kogo interesuje historia Rosji i ZSRR. Pozycja obowiązkowa.

Świetna książka. Jedna z najlepszych monografii dotyczącej Związku Radzieckiego jaką czytałem. Michał Heller to klasa sama dla siebie. Drugi tom głównie autorstwa Aleksandra Niekircza trochę słabszy, ale i tak całość się broni.

Pierwsza historia ZSRR wydana na Zachodzie w latach 80., czytana na nowo w innych czasach: Sowietów już dawno nie ma, pojawiło się wiele nowych źródeł historycznych. Niemniej książka się broni, podstawowe tezy wytrzymały próbę czasu. Co więcej, nabiera aktualności szczegółowo opisując cyniczne praktyki bezwzględnych polityków, dla których jedynym celem jest zdobycie i utrzymanie władzy. Przerażająca lektura.

Ta książka to już klasyka historyczna, wydana po raz pierwszy w 1982r., gdy ZSRR był wciąż potężny, doczekała się wielu wydań w drugim obiegu. Obecne wydanie oparte jest na edycji z 1989r. Pierwszy tom opisuje powstanie Rosji bolszewickiej i jej rozwój do wybuchu II wojny światowej.

Zabierając się do lektury po latach, ciekaw byłem czy otwarcie postsowieckich archiwów na początku lat 90. spowodowało konieczność rewizji sądów i ocen. No cóż, pewne szczegóły trzeba poprawić, ale ogólne sądy autorów są nadal niepokojąco aktualne. Czyta się to z wielką przyjemnością bo napisane świetnie, smakowicie podane, bardzo ciekawe cytaty tam są. Niemniej książki na pewno nie można rekomendować jako definitywnego źródła historycznego.

Może najciekawsze są portrety dwóch twórców sowieckiego imperium, Lenina i Stalina. Jeśli mierzyć skuteczność polityka zdolnością zdobycia i utrzymania władzy, byli obaj superskuteczni: bezwzględni, cyniczni, traktujący każdego kto nie podziela ich poglądów jak zdrajcę i łajdaka. Nieodrodni uczniowie Makiawela… Nowy rys w ich polityce to wykorzystanie totalitarnej propagandy zalewającej naród zewsząd i totalnie ogłupiającej, bo odwracającej kota ogonem, czarne stawało się białe i odwrotnie, a kto nie wierzył ten tak dostał po głowie, że uwierzył. Działało to też na Zachodzie, bo kupa ludzi tamtejszych przez dziesięciolecia sławiła osiągnięcia ojczyzny robotników i nie chciała widzieć jej okropności. Przykładem Wielki Głód z lat 1932-33, ten holocaust Stalinowski; wiedza o nim jest b.mała, (wciąż jest negowany przez Rosję) macki sowieckiej propagandy są do dzisiaj skuteczne. Pod tym względem i Lenin i Stalin mogą być (i są) wzorem dla wielu dzisiejszych polityków. Brr...

Autorzy podkreślają twórczy stosunek bolszewików do historii. I tak, Kaganowicz twierdził, że „kluczem do stworzenia historii partii jest 'giętka taktyka leninowska'. Nieważne, co robił albo czego nie robił 'prawdziwy bolszewik' w swoim czasie. Fakty i dokumenty trzeba interpretować 'z punktu widzenia chwili bieżącej'” Wtórował mu Adolf Hitler, również cytowany przez autorów: „Historii nie studiuje się zwykle po to, aby odkryć, co się wydarzyło, ale po to, aby mogła ona dawać wskazówki na przyszłość i pomagała w egzystencji własnego narodu”, słowa pod którymi wielu obecnych polityków podpisałoby się obiema rękami...

Szczegółowo opisany proces tworzenia stalinowskiego państwa totalitarnego i kompletnego zastraszenia i sterroryzowania społeczeństwa budzi wielkie przerażenie, kiedyś myślałem, że to tylko historia, teraz nie jestem już tego pewien. Książka niepokojąco aktualna w dzisiejszych czasach...

Przed każdą tego typu lekturą omawiającą duży wycinek historii zastanawiam się co może wnieść nowego do mojej wiedzy. O ZSRR przeczytałem już bardzo dużo. Jednak Utopia u władzy jest wyjątkowa, dużo wnosi i dużo systematyzuje. Bardzo dobrze opisana jest "ewolucja" poglądów Stalina. W jaki sposób instrumentalnie traktując marksizm zdobył i umacniał swoją władzę. Dla osób zainteresowanych historią ZSRR pozycja obowiązkowa.

Miałem obawy, ze książka będzie gniotem ale na szczęście myliłem się. Jest to solidne kompendium systemu komunistycznego. Warto, warto, warto.

Doskonale zaprezentowana synteza państwa sowieckiego. Z jego instytucjami, wynaturzeniami, z upodleniem zwykłego człowieka. Cenniejsza tym bardziej, że napisali ją sami Rosjanie. Koniecznie!!

• Rosja
  • Rosja, ZSRR