Rip Van Winkle and Other Stories
legendy satyra kultura
klasyka

Wydanie ilustrowane przez J.M. Szancera. Zbiór opowiadań i legend amerykańskich XIX-wiecznego pisarza Washingtona Irvinga, które weszły na stałe do literatury światowej. Te pełne humoru, z satyrycznie nakreślonymi, barwnymi sylwetkami bohaterów utwory, są zarazem wyrazem przenikania się kultur obu kontynentów. Doskonała lektura zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. Spis treści: - Rip...

Wydanie ilustrowane przez J.M. Szancera.

Doskonała lektura zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży.

Spis treści:
- Rip Van Winkle (1819)
- Legenda o Sennej Kotlinie (The Legend of Sleepy Hollow, 1820)
- Dolph Heyliger (1822)
- Pirat Kidd (Kidd the Pirate, 1824)
- Diabeł i Tom Walker (The Devil and Tom Walker, 1824)
- Filip z Pokanoket (Philip of Pokanoket, 1820)
- Młodzieńcze przygody Ralpha Ringwooda (The Early Experiences of Ralph Ringwood, 1835)
- Zaczarowana wyspa (The Enchanted Island, 1840)
- Adalantado Siedmiu Miast (The Adelantado of the Seven Cities, 1855)

źródło opisu: Nasza Księgarnia

źródło okładki: Nasza Księgarnia

Gapcio | 2014-10-11

Zbiór jest efektem starań autora o stworzenie żelaznego amerykańskiego zestawu baśni, bo mitologia to w tym wypadku zbyt mocny termin. Zamiar Irvinga najwyraźniej powiódł się znakomicie, gdyż na imię Ripa van Winkle można się natknąć w literaturze amerykańskiej nader często. Same opowiadania, choć przepełnione nieskomplikowaną symboliką, wbrew woli wydawcy skierowane są do nieco starszego czytelnika. Bywają dowcipne, sprawnie stapiają w jedną całość pierwiastek przyrodzony z nadprzyrodzonym i świetnie sprawdzają się jako odtrutka na pisarstwo nadambitne oraz przekombinowane.
Na pierwszy plan wybijają się niezbyt pochlebne poglądy autora na małżeństwo, którym wyraz daje wprost, jak i za pomocą rozbudowanych metafor. Nie chcę jednak psuć nikomu niespodzianki.

Olsko_Ulrich | 2017-06-24
Przeczytana: 10 maja 2017

Przeczytałam dwa opowiadania w oryginale: tytułowe "Rip van Winkle" oraz "The Legend of Sleepy Hollow". Teksty czytało mi się świetnie, w szczególności, że nie miałam jeszcze przyjemności trafienia na kogoś, kto starałby się stworzyć podstawy amerykańskiej "mitologii" - zaprezentować stare opowieści, legendy o przybyszach do Ameryki, którzy wprowadzali do jej historii i kultury własne obawy i przesądy, ale też pasje i pomysły!

Opowiadania czyta się lekko, przyjemnie. Miałam za zadanie przeczytać je na zajęcia z literatury i zdziwiło mnie bardzo to, że tak proste opowiadania zostały zinterpretowane na tak wiele różnych sposobów! Każdy miał na nie inny pomysł i (chyba już tradycyjnie) pomysł wykładowcy był najmniej fascynujący ;) I oczywiście ten najmniej fascynujący trzeba było wałkować na egzaminie.

Książkowo_czyta | 2012-03-19
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 2003 rok

Dwa ciekawe opowiadania (w adaptacji Alana Hinesa oraz z ilustracjami Thomasa Sperlinga - wydanie komiksowe), które mają już prawie 200 lat (pierwsze wydania są z roku 1819 i 1820)... W Polsce bardzo znane jest to drugie dzięki ekranizacji pod tytułem Jeździec bez głowy z Johny Deep'em i w reżyserii Tima Burtona...

W książeczce dodatkowo są ćwiczenia, które pozwalają lepiej poznać opowiedziane historie...

Polecam wszystkim miłośnikom angielskiego...

PABLOPAN | 2012-12-31

Opowiadanie samo w sobie bardzo zabawne, a jednocześnie pozwalające zorientować się co nie co w historii Stanów Zjednoczonych. Do dzisiaj pamiętam, że o z tej właśnie książki dostałem pytanie na egzaminie z literatury amerykańskiej, egzamin zakończony oceną bardzo dobrą, taką też notę przyznaję książce. :)

Lady_B | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Cudowny zbiór opowiadań i legend amerykańskiego autora pierwszej połowy XIX w. Opowiadają o życiu pełnym przygód, w większości na kontynencie amerykańskim m.in. wśród holenderskich kolonizatorów. Niektóre zawierają elementy nadprzyrodzone, szczyptę grozy. Moim faworytem jest znana "Legenda o Sennej Kotlinie" z tajemniczym jeźdźcem bez głowy. Ciekawa i wciągająca była też przygoda Dolpha Heyligera, z nawiedzonym domem, dziwnymi zjawami i ukrytym skarbem, a także niezwykła opowieść "Rip Van Winkle".

Rita | 2014-04-13
Przeczytana: kwiecień 2014

Dobrze jest czasem oderwać się od rzeczywistości.. Wiadomo, po cóż innego przecież czytamy książki. Ale wspaniale jest oderwać się od codzienności nie przez koleją książkę o życiu i trudach, tyle, że nie "naszych" tylko dzięki opowieściom o faktycznie innym, bajkowym świecie. Tak się stało za sprawą opowiadań pana Irvinga. Wieczorne pół godziny z książką stało się ucieczką w barwny, urzekający świat. Lekko niepokojące opowieści o Sennej Kotlinie i Jeźdźcu bez Głowy, czy pełne niesamowitych wydarzeń przygody Dolpha Heyligera były dla mnie chwilami oddechu po ciężkim dniu pracy i trudu. Świetna odskocznia, polecam!

Thilde | 2013-05-12
Przeczytana: 15 sierpnia 1999

Tę książkę, w wersji wydawnictwa "Votum", dostałam na piąte urodziny od mamy. Od tamtego czasu zbiór ten stał się moim częstym towarzyszem. Czytałam (i czytam) go rano, wieczorem, w pochmurne dni, podczas burzy, na balkonie. Co jakiś czas do niego powracam i za każdym razem jestem oczarowana magicznym klimatem zawartym w opowiadaniach. Malowniczo opisane zdarzenia oraz ich tła intensywnie pobudzają wyobraźnię i nie raz, ze względu na swą tematykę, były one źródłem sennych koszmarów. Najbardziej urzekła mnie "Legenda o sennej kotlinie" oraz tytułowy "Rip Van Winkle", które to opowiadania czytam najczęściej, jednak na uwagę zasługują również pozostałe części tego zbioru, jak: "Dolph Heyliger", "Pirat Kidd", "Diabeł i Tom Walker", "Filip z Pokanoet", "Młodzieńcze przygody Ralpha Ringwooda", "Zaczarowana Wyspa" oraz "Adalantado Siedmiu Miast". Jest to pozycja warta przeczytania, szczególnie dla czytelników gustujących w tajemnicach i niepokojącym klimacie.

Tsukine | 2014-08-23

Wspaniałe, krótkie opowiadanie o Ripie van Winkle'u, o pantoflarzu i słuchał swojej żony, która miała pieczę nad ich małżeństwem. Dla Ripa ucieczką od ukochanej były spacery z psem. I pewnego dnia, Rip zapuszcza się za daleko i w wyniku dziwnych zjawisk zasypia. Budzi się po parunastu latach i zauważa, że przespał wojnę o niepodległość. Widzi, że Ameryka nie jest już uzależniona od Wielkiej Brytanii. Rip - to Ameryka, a jego żona to Wielkia Brytania. Kolejna ciekawa metafora :)

Książeczka była dołączona do książek z angielskiego z 5 klasy podstawówki. Swoją historię z nauką angielskiego zaczęłam w 4 klasie. Uważam że co roku do książek obcojęzycznych powinny być dodawane takie książeczki z coraz trudniejszym słownictwem i gramatyką. Oczywiście dopiero teraz, kiedy jestem w 2 klasie liceum przeczytałam ją całą, bo taka zakurzona leżała sobie na innych, grubszych książkach, które mam po angielsku. Historyjki idealne dla dzieci, które zaczynają historię z tym językiem. Ja, jako już troszeczkę starsza osoba mam wyrobiony swój gust i czytam raczej grubsze książki ;) Takie książki powinno się czytać zarówno w domu jak i w szkole. Obie historyjki przyjemne. Jeśli będę miała kiedyś dzieci to sama będę je zachęcać do czytania po angielsku, a ta książeczka to świetny początek.

Karolina | 2014-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Nie lubię opowiadań, bo zanim się człowiek rozkręci z czytaniem to już trzeba kończyć. Ot, kilka słów o historii Stanów Zjednoczonych i historii człowieka, który przypadkiem przespał 20 lat swojego życia.