Rip Van Winkle & The Legend Of Sleepy Hollow

Okładka książki Rip Van Winkle & The Legend Of Sleepy Hollow Washington Irving
Okładka książki Rip Van Winkle & The Legend Of Sleepy Hollow
Washington Irving Wydawnictwo: Oxford University Press popularnonaukowa
2002-01-01
44 min.
9780194243377
angielski Irving

Przeczytałam dwa opowiadania w oryginale: tytułowe "Rip van Winkle" oraz "The Legend of Sleepy Hollow". Teksty czytało mi się świetnie, w szczególności, że nie miałam jeszcze przyjemności trafienia na kogoś, kto starałby się stworzyć podstawy amerykańskiej "mitologii" - zaprezentować stare opowieści, legendy o przybyszach do Ameryki, którzy wprowadzali do jej historii i kultury własne obawy i przesądy, ale też pasje i pomysły!

Opowiadania czyta się lekko, przyjemnie. Miałam za zadanie przeczytać je na zajęcia z literatury i zdziwiło mnie bardzo to, że tak proste opowiadania zostały zinterpretowane na tak wiele różnych sposobów! Każdy miał na nie inny pomysł i (chyba już tradycyjnie) pomysł wykładowcy był najmniej fascynujący ;) I oczywiście ten najmniej fascynujący trzeba było wałkować na egzaminie.

Tylko 'Rip Van Winkle' i 'Legenda o sennej kotlinie'

Tylko 'Rip Van Winkle' i 'Legenda o sennej kotlinie'

Dla mnie bardzo nudna proza, rozwlekła i męcząca. Polecam raczej obejrzeć filmy na podstawie opowiadań niż czytać - to będą lepiej spożytkowane godziny.
Więcej:

Więcej:

Bardzo przyjemne, krótkie- a właściwie to o długości odpowiedniej- no i w pewnym sensie fantastyczne.
Rip jak Rip, za to jego żona! Szkoda, że występuje tylko w jednej sytuacji. Cóż to musiała być za kobieta!
Tło historyczne nie wzięło mnie jakoś specjalnie. Skupiłam się bardziej na historii Ripa niż na fakt, że miała to być bajka z morałem na tle politycznym.
Warta chwili z nią.

Warta...

Proste i nawet zabawne opowiadanie, dające trochę perspektywy na historię Stanów Zjednoczonych. Tym co się interesują literaturą amerykańską polecam zerknąć, bo i tak nie zmarnujecie na to zbyt dużo czasu. Inni raczej mogą sobie darować.

Zbiór jest efektem starań autora o stworzenie żelaznego amerykańskiego zestawu baśni, bo mitologia to w tym wypadku zbyt mocny termin. Zamiar Irvinga najwyraźniej powiódł się znakomicie, gdyż na imię Ripa van Winkle można się natknąć w literaturze amerykańskiej nader często. Same opowiadania, choć przepełnione nieskomplikowaną symboliką, wbrew woli wydawcy skierowane są do nieco starszego czytelnika. Bywają dowcipne, sprawnie stapiają w jedną całość pierwiastek przyrodzony z nadprzyrodzonym i świetnie sprawdzają się jako odtrutka na pisarstwo nadambitne oraz przekombinowane.
Na pierwszy plan wybijają się niezbyt pochlebne poglądy autora na małżeństwo, którym wyraz daje wprost, jak i za pomocą rozbudowanych metafor. Nie chcę jednak psuć nikomu niespodzianki.

Wspaniałe, krótkie opowiadanie o Ripie van Winkle'u, o pantoflarzu i słuchał swojej żony, która miała pieczę nad ich małżeństwem. Dla Ripa ucieczką od ukochanej były spacery z psem. I pewnego dnia, Rip zapuszcza się za daleko i w wyniku dziwnych zjawisk zasypia. Budzi się po parunastu latach i zauważa, że przespał wojnę o niepodległość. Widzi, że Ameryka nie jest już uzależniona od Wielkiej Brytanii. Rip - to Ameryka, a jego żona to Wielkia Brytania. Kolejna ciekawa metafora :)

Nie lubię opowiadań, bo zanim się człowiek rozkręci z czytaniem to już trzeba kończyć. Ot, kilka słów o historii Stanów Zjednoczonych i historii człowieka, który przypadkiem przespał 20 lat swojego życia.

Dobrze jest czasem oderwać się od rzeczywistości.. Wiadomo, po cóż innego przecież czytamy książki. Ale wspaniale jest oderwać się od codzienności nie przez koleją książkę o życiu i trudach, tyle, że nie "naszych" tylko dzięki opowieściom o faktycznie innym, bajkowym świecie. Tak się stało za sprawą opowiadań pana Irvinga. Wieczorne pół godziny z książką stało się ucieczką w barwny, urzekający świat. Lekko niepokojące opowieści o Sennej Kotlinie i Jeźdźcu bez Głowy, czy pełne niesamowitych wydarzeń przygody Dolpha Heyligera były dla mnie chwilami oddechu po ciężkim dniu pracy i trudu. Świetna odskocznia, polecam!

Cudowny zbiór opowiadań i legend amerykańskiego autora pierwszej połowy XIX w. Opowiadają o życiu pełnym przygód, w większości na kontynencie amerykańskim m.in. wśród holenderskich kolonizatorów. Niektóre zawierają elementy nadprzyrodzone, szczyptę grozy. Moim faworytem jest znana "Legenda o Sennej Kotlinie" z tajemniczym jeźdźcem bez głowy. Ciekawa i wciągająca była też przygoda Dolpha Heyligera, z nawiedzonym domem, dziwnymi zjawami i ukrytym skarbem, a także niezwykła opowieść "Rip Van Winkle".

• Po angielsku
  • Literatura amerykańska