Opowieści z Alhambry

Data 1. wydania:
1832-01-01
Klaudia Baranowska
baśnie islam muzułmanie

Rewelacyjna lektura, zwłaszcza na czas pobytu w Andaluzji. Czuć tutaj magię płynącą z czerwonych murów Alhambry. Irving idealnie oddał klimat tej arabskiej części Półwyspu Iberyjskiego, a jego opowieści odzwierciedlają koleje losów mieszkańców regionu. Co więcej, historie nawet się przeplatają, a postaci z pierwszych stron pojawiają się nawet pod koniec książki! Dodajmy jeszcze przepiękne ilustracje nałożone na zdjęcia autentycznych miejsc. Mistrzostwo!

Pięć opowieści z okolic Alhambry, z czasów muzułmańskich (jak wiemy, w Hiszpanii był dawniej kalifat). Ładnie zazębiają się tu opowieści o "Trzech pięknych księżniczkach", zakochanych w chrześcijańskich rycerzach i o "Paziu i sokole". Oprócz tego mamy opowieść o "Arabskim astrologu", magu, który wykiwał króla, o "Pielgrzymie miłości"--młodzieńcu, którego ojciec chciał ochronić przed zakochaniem i o "Mauretańskim skarbie", gdzie prosty człowiek dostaje dar od losu i staje się obiektem niegodziwej zazdrości.
Książka stanowi pewną ciekawostkę (oczywiście w malutkiej skali) w porównaniu do szeroko znanych "Baśni z 1001 nocy", które są najbardziej znanymi opowieściami ze świata muzułmańskiego (z domieszką wierzeń perskich). Niestety, trochę słaby jest warsztat pisarski. Historie mają potencjał, ale w tym ujęciu brakuje im trochę uczuć i emocji. Co zastanawiające, stosunkowo łagodnie też potraktowane są muzułmańskie obyczaje dotyczące małżeństw muzułmanek z chrześcijanami.

Dodaj cytat z książki Opowieści z Alhambry