Wyzwanie czytelnicze LC

1001 książek, które musisz przeczytać

Tłumaczenie: opracowanie zbiorowe
Seria: 1001...
Wydawnictwo: Elipsa
6,66 (87 ocen i 25 opinii) Zobacz oceny
10
6
9
6
8
13
7
24
6
20
5
10
4
2
3
3
2
3
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
1001 Books You Must Read Before You Die
data wydania
ISBN
978-83-245-9533-4
liczba stron
960
język
polski
dodała
Lisek_1986

"1001 książek, które musisz przeczytać" to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna...

"1001 książek, które musisz przeczytać" to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia ponad 600 kolorowych okładek i frontyspisów oraz innych materiałów ilustracyjnych związanych z poszczególnymi tytułami.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (787)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6732

Książkę tę czytywałam sobie z doskoku przez kilka miesięcy, nie traktując jej - jak sugeruje tytuł - jako obowiązkowej listy lektur.
To raczej świetnie opracowany przewodnik po ciekawych, kultowych i intrygujących utworach, które zapisały się już na stałe w historii literatury.
Można tu znaleźć i tytuły, które się zna, i takie, które dopiero na nas czekają. Dlatego potraktowałam "1001 książek..." jako leksykon, dzięki któremu mogłam skonfrontować swoje czytelnicze doświadczenia z propozycjami autora, a także dać się skusić nowym, zwykle bardzo obiecującym pozycjom.

Spodobała mi się też szata graficzna - przejrzysty i suto okraszony ikonografią układ sprzyja lekturze i sporo po niej zostaje w głowie:).

Nie należy na pewno traktować tej książki jako wyczerpującego źródła o zaprezentowanych utworach. Gdyby tak było, leksykon musiałby liczyć kilkanaście tysięcy stron:).

Polecam wszystkim molom książkowym, którzy z dystansem podchodzą do tego typu wydawnictw i nie traktują ich...

książek: 865
Jolanta | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Tą książkę dostałam w prezencie kilka lat temu. Ładnie wydana, kartki z papieru kredowego, kolorowe ilustracje, zdjęcia autorów, szkice, fotografie okładek pierwszych wydań zaprezentowanych tytułow. Książka gruba, liczy ok. 1000 stron, czyli prawie tyle ile opisanych i wybranych przez autora powieści. Przyjemnie więc wygląda w domowej biblioteczce.
Ale, czy zawiera 1001 książek, które należy przeczytać?
Na pewno nie, bo przecież każdy z nas ma swoje ulubione gatunki, autorów, formy. Lista książek uwzględnionych w tym poradniku ( bo tak najlepiej do tego podchodzić) zawiera 1001 pozycji napisanych w okresie przed XIXw do XXIw, przez pisarzy z całego świata.
Nie zadowoli każdego czytelnika, ale można wśród nich znaleźć swoje ulubione tytuły i pisarzy, a po zapoznaniu się z opisami nieznanych jeszcze pozycji, zainspirować się do ich poznania i przeczytania.
Autor, jak sam twierdzi we wstępie do tego wydania (drugie), "podjął próbę wyjaśnienia, dlaczego każda z tych powieści...

książek: 3342

Czy można ułożyć uniwersalny spis książek, które trzeba przeczytać? Jak się okazuje- owszem. Książka ta już kilka lat stała na półce w rodzinnym domu i dzisiaj, będąc u Mamy, postanowiłam się w nią zagłębić (wcześniej już kilka razy czytałam tę książkę wyrywkowo- to pozycja której raczej nie czyta się "od deski do deski", a wraca do niej co jakiś czas).
Liczyłam na dużą liczbę tytułów, które dodam do półki "chcę przeczytać"- dodałam tylko jedną. Nie znaczy to, że książka jest zła, proszę mnie źle nie zrozumieć. Jest po prostu.... subiektywna, nie zawiera wielu dzieł "wielkiej literatury", a niespodzianką są np książki, o których autorach czytałam pierwszy raz. Myślę, że każdy z nas mógłby ułożyć taki spis, gorzej już z uzasadnieniem, dlaczego przeczytać akurat te, a nie inne książki (zresztą Autor również nie stara się nas przekonać, jedynie w przypisach przy każdym tytule z listy pisze, czego możemy się po konkretnej książce spodziewać- a to już wymaga pewnej wiedzy). Czasami...

książek: 5256
Wkp | 2016-09-07

1001 POWODÓW BY CZYTAĆ

Chyba nie ma czytelnika pasjami sięgającego po książki, który nie chciałby zagłębić się w lekturze pozycji książkom właśnie poświęconej. Szczególnie takiej, która omawia najlepsze z nich. Oczywiście każde tego typu zestawienie pociąga za sobą kontrowersje i pytania: Czemu to się tu znalazło, a takie wspaniałe dzieło, jak x nawet nie zostało zauważone? Ale to właśnie stanowi urok owych publikacji, a „1001 książek, które musisz przeczytać” jest także jedną z najlepszych, jakie w temacie powstały.

Literatura towarzyszy ludzkości od tysięcy lat i nadal fascynuje kolejne pokolenia. Każdy z nas chce w końcu czasem oderwać się od szarej rzeczywistości, czy wręcz przed nią uciec w świat mu bliski, albo też zupełnie odrealniony. Zmieniły się czasy, zmieniły się rodzaje mediów, część tych ról przejęło kino, telewizja, radio, rozrywka cyfrowa, a jednak książki wciąż mają swoich miłośników. I chociaż od dawna różne persony wieszczą ich koniec, w rzeczywistości mają się...

książek: 207
MajinFox | 2013-08-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

11 listopada 2010 roku otrzymałem na imieniny książkę "1001 książek, które musisz przeczytać". Upragnioną! Gdy zobaczyłem te tomiszcze, stwierdziłem, że najlepiej będzie systematycznie rozkoszować się tą pozycją. Przez ostatnie 1001 dni czytałem po jednym tytule dziennie. Co po tylu dniach można powiedzieć o takiej książce?

Niestety. Żadnych słodkich popierdywanek tu nie będzie. Peter Boxall zatrudnił multum "znafców" do stworzenia takiej listy i poprosił ich o komentarz. Wszystko jest zgodne z moim ulubionym tekstem: "Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi". Wypociny tej śmietanki działają dobrze na walkę z zatwardzeniem, tak bezsensownych recenzji/opinii książek nie widziałem nawet w czasopismach poświęconym tej tematyce. Wyniosłe słowa, wyrazy, których w słowniku nie ujrzysz itp. itd. Zdaję sobie sprawę, że to może być wina tłumaczy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że aż tyle wysiłku wkładali, by wymyślać, co bardziej wyszukane...

książek: 421
geena | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

"Ludzie od niepamiętnych czasów opowiadali sobie ciekawe historie. Gdy tylko opanowali sztukę pisania, zaczęli utrwalać je w różnej formie. Gatunek powieści otworzył przed pisarzami niemal nieograniczone możliwości. Nieustannie rozwijająca się literatura wciąż na nowo stwarza świat, burzy go i buduje. Tom "1001 książek, które musisz przeczytać" proponuje nowe spojrzenie na klasyków oraz krytyczne omówienie tytułów, które ukazały się niedawno i stały się przedmiotem gorącej dyskusji. Warto zapoznać się z recenzjami dzieł mniej znanych w naszym kraju lub nawet nie mających jeszcze polskich wydań. Ta światowa klasyka niewątpliwie zawita i do naszych księgarń."

"1001 książek, które musisz przeczytać" to fascynujące, przejrzyste i bogato ilustrowane kompendium ponad tysiąca książek, które zapisały się już na stałe w historii literatury. Nie należy jednak traktować tej książki jako wyczerpującego źródła o zaprezentowanych utworach, ani nowego kanonu literackiego, a raczej - jako...

książek: 778
annamagdalena | 2018-12-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Przepięknie wydana, czarująca i onieśmielająca. Zachwyca ilustracjami i wysokiej jakości papierem. Powala (dosłownie) wagą!

Uważam, że każdy miłośnik książek powinnien mieć tę pozycję w swojej domowej biblioteczce. By przekonać się co czyta świat. By zobaczyć po co jeszcze warto sięgnąć. Czy jest wśród wszystkich opisana książka, o której nigdy nie słyszałeś? Z pewnością nie tylko jedna!

Polecam. Nie tylko warto. Myślę, że trzeba.

książek: 2867
A-- | 2012-02-07

Edytorsko ładny, sympatycznie grubaśny tom. Zwięzłe i zachęcające opisy książek, które wywarły i nadal wywierają wpływ na literaturę. Książka wg mnie dobra, ale tylko tyle, ponieważ wybór dzieł jest zbyt tendencyjny. Autor pominął po wielkopańsku starożytność, a przecież dzieła Homera (pominięte!) mają monstrualnie większy wpływ na współczesną literaturę niż pseudofilozofia markiza de Sade (zamieszczona). Jaskrawa nieobiektywność wyboru stawia pod znakiem zapytania jego rzetelność. Książki tu opisane, to pozycje ważne, ale czy najważniejsze dla literatury współczesnej, śmiem wątpić. Miłym akcentem jest umieszczenie na liście kilku pozycji polskich. Brak natomiast adnotacji na temat wydań polskich dla książek zagranicznych (o co powinien zatroszczyć się tłumacz i wydawca, ale im się zapewne nie chciało...), a byłaby to informacja zdecydowanie przydatna.

książek: 1663
Marcin | 2015-02-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 lutego 2015

Kiedy to tomiszcze wpadło w moje ręce cieszyłem się jak dziecko. Oto teraz przede mną prawda objawiona! Posiądę wiedzę o wszystkim co warto przeczytać! Ha! ha! ha! ...po przebrnięciu przez te tysiąc stron schodzę jednak na ziemię. Tytuł zamieniłbym na "1001 książek które możesz przeczytać ale nie musisz". Są w tym zestawieniu takie oczywiste "evergreeny" i "must read" o których każdy słyszał, ale sporo jest tytułów bez których znajomości można się obejść i bez których da się żyć, nawet jeśli jest się zapalonym bibliofilem. A sporo też pominięto. Przeczytanie całego tego tysiąca zajęłoby by pewnie z dziesięć lat (zakładając że średnio czytalibyśmy 100 książek na rok) i co byłoby oczywistą głupotą bo ktoś nam tak objawił jedyną "słuszną" listę. Szkoda życia. Polski tytuł nie zawiera jeszcze tej końcówki - before you die. Zapewne wydawcy uznali że byłoby to zbyt makabryczne: "...które musisz przeczytać przed śmiercią!" Na drugiej stronie natomiast zamieszczono ilustrację...

książek: 816
Kaj | 2012-01-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bardzo przydatna lista, przygotowana w ciekawy sposób. Szkoda, że pojawiają się pomyłki edytorskie (przynajmniej w moim wydaniu można natrafić na kompletnie puste strony), a same notki dotyczące książek są nierówne. Trafiają się tu bowiem znakomite opisy zmuszające czytelnika do natychmiastowego zakupienia/pożyczenia danego utworu, ale kontrastują one z mini-recenzjami mającymi zerową wartość i takiż poziom językowy. Niemniej jednak, warto takie kompendium zakupić, gdyż w poszukiwaniu ciekawych lektur jest niemal niezastąpione.

zobacz kolejne z 777 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Powiązane treści
Ekstremalne wyzwanie czytelnicze

Najbardziej frapującą, inspirującą, ambitną, kontrowersyjną i interesującą publikacją tego rodzaju stało się dla mnie opasłe tomisko „1001 książek, które musisz przeczytać” pod red. P. Boxalla, która stała się podstawą najważniejszej listy czytelniczej i zainspirowała mnie do wymyślenia Projektu „1001 książek, które w życiu przeczytam” , który stanowi realizację czytelniczego planu najbliższą mojemu założeniu przeczytania najważniejszych książek na świecie.


więcej
Inwazja błękitnokrwistych z kosmosu

A tymczasem minęło już siedemdziesiąt lat od wydania utworu, niedawno wygasły autorskie prawa majątkowe do książki i przeszła ona do domeny publicznej. Efekty widoczne są w naszym kraju od razu: przez dwa pierwsze miesiące 2015 roku nakładem 4 wydawnictw ukazało się aż 5 różnych wydań książki w 4 tłumaczeniach.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd