Okładka książki 1001 książek, które musisz przeczytać

978-83-245-9533-4
typ
papier
Lisek_1986
6,2 (54 ocen i 10 opinii)

Opis książki

"1001 książek, które musisz przeczytać" to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia ponad 600 kolorowych okładek i frontyspisów oraz innych materiałów ilustracyjnych związanych z poszczególnymi tytułami.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
A-- | 2012-02-07

Edytorsko ładny, sympatycznie grubaśny tom. Zwięzłe i zachęcające opisy książek, które wywarły i nadal wywierają wpływ na literaturę. Książka wg mnie dobra, ale tylko tyle, ponieważ wybór dzieł jest zbyt tendencyjny. Autor pominął po wielkopańsku starożytność, a przecież dzieła Homera (pominięte!) mają monstrualnie większy wpływ na współczesną literaturę niż pseudofilozofia markiza de Sade (zamieszczona). Jaskrawa nieobiektywność wyboru stawia pod znakiem zapytania jego rzetelność. Książki tu opisane, to pozycje ważne, ale czy najważniejsze dla literatury współczesnej, śmiem wątpić. Miłym akcentem jest umieszczenie na liście kilku pozycji polskich. Brak natomiast adnotacji na temat wydań polskich dla książek zagranicznych (o co powinien zatroszczyć się tłumacz i wydawca, ale im się zapewne nie chciało...), a byłaby to informacja zdecydowanie przydatna.

MajinFox | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

11 listopada 2010 roku otrzymałem na imieniny książkę "1001 książek, które musisz przeczytać". Upragnioną! Gdy zobaczyłem te tomiszcze, stwierdziłem, że najlepiej będzie systematycznie rozkoszować się tą pozycją. Przez ostatnie 1001 dni czytałem po jednym tytule dziennie. Co po tylu dniach można powiedzieć o takiej książce?

Niestety. Żadnych słodkich popierdywanek tu nie będzie. Peter Boxall zatrudnił multum "znafców" do stworzenia takiej listy i poprosił ich o komentarz. Wszystko jest zgodne z moim ulubionym tekstem: "Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi". Wypociny tej śmietanki działają dobrze na walkę z zatwardzeniem, tak bezsensownych recenzji/opinii książek nie widziałem nawet w czasopismach poświęconym tej tematyce. Wyniosłe słowa, wyrazy, których w słowniku nie ujrzysz itp. itd. Zdaję sobie sprawę, że to może być wina tłumaczy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że aż tyle wysiłku wkładali, by wymyślać, co bardziej wyszukane słownictwo.

Nie...

Kaj | 2012-01-15

Bardzo przydatna lista, przygotowana w ciekawy sposób. Szkoda, że pojawiają się pomyłki edytorskie (przynajmniej w moim wydaniu można natrafić na kompletnie puste strony), a same notki dotyczące książek są nierówne. Trafiają się tu bowiem znakomite opisy zmuszające czytelnika do natychmiastowego zakupienia/pożyczenia danego utworu, ale kontrastują one z mini-recenzjami mającymi zerową wartość i takiż poziom językowy. Niemniej jednak, warto takie kompendium zakupić, gdyż w poszukiwaniu ciekawych lektur jest niemal niezastąpione.

kryptonite | 2011-08-13
Przeczytana: 2010 rok

Znalezione w Empiku, przeczytane tylko kilka stron - myślę, że nigdy w życiu nie przeczytam wszystkich książek tam zamieszczonych. Kilkanaście mam za sobą, a resztę...

Dominika | 2014-01-28

Ależ jest to absolutnie magiczna pozycja! Jedyny mój problem polega na tym, że ciężko dotrzeć do niektórych pozycji, a z drugiej strony, kiedy czytam coś spoza listy, z reguły lekkiego i przyjemnego, mam wyrzuty sumienia. Wybór bardzo selektywny, nie ma się co oszukiwać, mimo tego iż jestem wielką miłośniczką literatury, o niektórych pozycjach nigdy nie słyszałam, a jednocześnie zabrakło mi oczywistej klasyki. Wspaniałe zdjęcia, książka jest gratką w każdej domowej bibliotece, u mnie stoi na honorowym miejscu, pamiętam jak długo na nią polowałam, w końcu udało mi się ją kupić na Allegro. Piękny papier i precyzja wykonania sprawiają, że wydawnictwo niejako traktuję jak album i lubię się zatrzymać, niemal bezwiednie kartkując strony. Opisy książek są przejrzyste, często dowiadujemy się czegoś ciekawego o autorach. Układ i szata graficzna prezentują najwyższy poziom dbałości o czytelnika. Polecam, bo to cudo!

kerrygold | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Nie wiem do kogo ta książka jest adresowana, myślę, że do tych osób, które aspirują do bycia ludźmi oczytanymi. Trochę jak podręcznik dobrych manier - dobrych manier nie da się nauczyć z podręcznika a oczytania nie bierze się z odgórnie wyznaczonej listy lektur.

Co do zawartości, to moim zdaniem jest tu sporo wcale nie tak ważnych autorów amerykańskich. Brakuje mi za to takich pozycji popkulturowych, które mimo, że nie najwyższych lotów, to warto je przeczytać, żeby wiedzieć o co chodzi w kulturze masowej - na przykład Pratchett.

rokita49 | 2014-03-05
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2014

Często do niej zaglądam.Dla konfrontacji własnych wyborów i ocen.Dla zdjęć autorów i faktów z ich życia.Dla zdjęć z filmów nakręconych na podstawie wielu książek.A często,dla czystej przyjemności...

Witoldo | 2014-03-01
Przeczytana: 2013 rok

Należy przeczytać żeby wiedzieć co przeczytać. Co nie oznacza, że należy się ze wszystkim zgadzać. Mizerna obecność polskiej literatury w tej książce wyraźnie nie krzepi.

Czarna_Sarna | 2012-08-11

Przeczytałam kilka stron, ale uważam, że to bardzo pomocna książka, taki malutki katalog biblioteczny. Znajdziemy tu pozycje powszechnie znane (choćby z tytułu) jak te mniej popularne, a każda z nich opatrzona jest krótkim opisem, mniej lub bardziej przydatnym. Jak wiadomo, każdy wybór jest subiektywny, więc nie każdy będzie zadowolony z książek, jakie nam zaproponowano, co nie znajdzie w niej chociaż jednej perełki, której wcześniej nie znał lub nie zamierzał przeczytać. Ponadto, bardzo ładnie wydana pozycja, dużo ciekawych ilustracji.

Większa część tytułów zawartych w tej książce bardziej mnie odrzuciła niż zachęciła do przeczytania. Powinny znaleźć się tu całkiem inne utwory, spodziewałam się o wiele więcej.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku