1001 książek, które musisz przeczytać

978-83-245-9533-4
typ
papier
Lisek_1986
6,34 (61 ocen i 13 opinii)

Opis książki

"1001 książek, które musisz przeczytać" to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia ponad 600 kolorowych okładek i frontyspisów oraz innych materiałów ilustracyjnych związanych z poszczególnymi tytułami.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
allison | 2014-10-31
Przeczytana: 31 października 2014

Książkę tę czytywałam sobie z doskoku przez kilka miesięcy, nie traktując jej - jak sugeruje tytuł - jako obowiązkowej listy lektur.
To raczej świetnie opracowany przewodnik po ciekawych, kultowych i intrygujących utworach, które zapisały się już na stałe w historii literatury.
Można tu znaleźć i tytuły, które się zna, i takie, które dopiero na nas czekają. Dlatego potraktowałam "1001 książek..." jako leksykon, dzięki któremu mogłam skonfrontować swoje czytelnicze doświadczenia z propozycjami autora, a także dać się skusić nowym, zwykle bardzo obiecującym pozycjom.

Spodobała mi się też szata graficzna - przejrzysty i suto okraszony ikonografią układ sprzyja lekturze i sporo po niej zostaje w głowie:).

Nie należy na pewno traktować tej książki jako wyczerpującego źródła o zaprezentowanych utworach. Gdyby tak było, leksykon musiałby liczyć kilkanaście tysięcy stron:).

Polecam wszystkim molom książkowym, którzy z dystansem podchodzą do tego typu wydawnictw i nie traktują ich...

A-- | 2012-02-07

Edytorsko ładny, sympatycznie grubaśny tom. Zwięzłe i zachęcające opisy książek, które wywarły i nadal wywierają wpływ na literaturę. Książka wg mnie dobra, ale tylko tyle, ponieważ wybór dzieł jest zbyt tendencyjny. Autor pominął po wielkopańsku starożytność, a przecież dzieła Homera (pominięte!) mają monstrualnie większy wpływ na współczesną literaturę niż pseudofilozofia markiza de Sade (zamieszczona). Jaskrawa nieobiektywność wyboru stawia pod znakiem zapytania jego rzetelność. Książki tu opisane, to pozycje ważne, ale czy najważniejsze dla literatury współczesnej, śmiem wątpić. Miłym akcentem jest umieszczenie na liście kilku pozycji polskich. Brak natomiast adnotacji na temat wydań polskich dla książek zagranicznych (o co powinien zatroszczyć się tłumacz i wydawca, ale im się zapewne nie chciało...), a byłaby to informacja zdecydowanie przydatna.

MajinFox | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

11 listopada 2010 roku otrzymałem na imieniny książkę "1001 książek, które musisz przeczytać". Upragnioną! Gdy zobaczyłem te tomiszcze, stwierdziłem, że najlepiej będzie systematycznie rozkoszować się tą pozycją. Przez ostatnie 1001 dni czytałem po jednym tytule dziennie. Co po tylu dniach można powiedzieć o takiej książce?

Niestety. Żadnych słodkich popierdywanek tu nie będzie. Peter Boxall zatrudnił multum "znafców" do stworzenia takiej listy i poprosił ich o komentarz. Wszystko jest zgodne z moim ulubionym tekstem: "Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi". Wypociny tej śmietanki działają dobrze na walkę z zatwardzeniem, tak bezsensownych recenzji/opinii książek nie widziałem nawet w czasopismach poświęconym tej tematyce. Wyniosłe słowa, wyrazy, których w słowniku nie ujrzysz itp. itd. Zdaję sobie sprawę, że to może być wina tłumaczy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że aż tyle wysiłku wkładali, by wymyślać, co bardziej wyszukane...

Marcin | 2015-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2015

Kiedy to tomiszcze wpadło w moje ręce cieszyłem się jak dziecko. Oto teraz przede mną prawda objawiona! Posiądę wiedzę o wszystkim co warto przeczytać! Ha! ha! ha! ...po przebrnięciu przez te tysiąc stron schodzę jednak na ziemię. Tytuł zamieniłbym na "1001 książek które możesz przeczytać ale nie musisz". Są w tym zestawieniu takie oczywiste "evergreeny" i "must read" o których każdy słyszał, ale sporo jest tytułów bez których znajomości można się obejść i bez których da się żyć, nawet jeśli jest się zapalonym bibliofilem. A sporo też pominięto. Przeczytanie całego tego tysiąca zajęłoby by pewnie z dziesięć lat (zakładając że średnio czytalibyśmy 100 książek na rok) i co byłoby oczywistą głupotą bo ktoś nam tak objawił jedyną "słuszną" listę. Szkoda życia. Polski tytuł nie zawiera jeszcze tej końcówki - before you die. Zapewne wydawcy uznali że byłoby to zbyt makabryczne: "...które musisz przeczytać przed śmiercią!" Na drugiej stronie natomiast zamieszczono ilustrację...

Kaj | 2012-01-15

Bardzo przydatna lista, przygotowana w ciekawy sposób. Szkoda, że pojawiają się pomyłki edytorskie (przynajmniej w moim wydaniu można natrafić na kompletnie puste strony), a same notki dotyczące książek są nierówne. Trafiają się tu bowiem znakomite opisy zmuszające czytelnika do natychmiastowego zakupienia/pożyczenia danego utworu, ale kontrastują one z mini-recenzjami mającymi zerową wartość i takiż poziom językowy. Niemniej jednak, warto takie kompendium zakupić, gdyż w poszukiwaniu ciekawych lektur jest niemal niezastąpione.

kryptonite | 2011-08-13
Przeczytana: 2010 rok

Znalezione w Empiku, przeczytane tylko kilka stron - myślę, że nigdy w życiu nie przeczytam wszystkich książek tam zamieszczonych. Kilkanaście mam za sobą, a resztę...

recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-1001-ksiazek-ktore-musisz-przeczytac-peter-boxall/

Nie da się stworzyć idealnego zestawienia książek, które powinno się przeczytać w swoim życiu; takiego, które odpowiadałoby gustom wszystkich czytelników. Jest to po prostu niemożliwe. Peter Boxall - wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Sussex oraz redaktor "1001 książek które musisz przeczytać", sam mówi o tym w swoim wprowadzeniu do drugiego międzynarodowego wydania tej książki. To, co jednych zachwyca, innym niekoniecznie musi się podobać. Dlatego też Boxall wyraźnie podkreśla to, iż przedstawiona w książce lista w żadnym wypadku nie ma aspiracji do stania się nowym kanonem literackim. Zwłaszcza, że z listą tą jest podobnie jak z opowieściami Szeherezady z "Baśni tysiąca i jednej nocy", które nigdy się nie skończyły i nie skończą - tak samo nie da się ostatecznie zamknąć listy dzieł, które winno się poznać w swoim życiu.

Książka podzielona...

Mylengrave | 2014-01-28

Ależ jest to absolutnie magiczna pozycja! Jedyny mój problem polega na tym, że ciężko dotrzeć do niektórych pozycji, a z drugiej strony, kiedy czytam coś spoza listy, z reguły lekkiego i przyjemnego, mam wyrzuty sumienia. Wybór bardzo selektywny, nie ma się co oszukiwać, mimo tego iż jestem wielką miłośniczką literatury, o niektórych pozycjach nigdy nie słyszałam, a jednocześnie zabrakło mi oczywistej klasyki. Wspaniałe zdjęcia, książka jest gratką w każdej domowej bibliotece, u mnie stoi na honorowym miejscu, pamiętam jak długo na nią polowałam, w końcu udało mi się ją kupić na Allegro. Piękny papier i precyzja wykonania sprawiają, że wydawnictwo niejako traktuję jak album i lubię się zatrzymać, niemal bezwiednie kartkując strony. Opisy książek są przejrzyste, często dowiadujemy się czegoś ciekawego o autorach. Układ i szata graficzna prezentują najwyższy poziom dbałości o czytelnika. Polecam, bo to cudo!

kerrygold | 2013-10-18
Przeczytana: 18 października 2013

Nie wiem do kogo ta książka jest adresowana, myślę, że do tych osób, które aspirują do bycia ludźmi oczytanymi. Trochę jak podręcznik dobrych manier - dobrych manier nie da się nauczyć z podręcznika a oczytania nie bierze się z odgórnie wyznaczonej listy lektur.

Co do zawartości, to moim zdaniem jest tu sporo wcale nie tak ważnych autorów amerykańskich. Brakuje mi za to takich pozycji popkulturowych, które mimo, że nie najwyższych lotów, to warto je przeczytać, żeby wiedzieć o co chodzi w kulturze masowej - na przykład Pratchett.

rokita49 | 2014-03-05
Przeczytana: 05 marca 2014

Często do niej zaglądam.Dla konfrontacji własnych wyborów i ocen.Dla zdjęć autorów i faktów z ich życia.Dla zdjęć z filmów nakręconych na podstawie wielu książek.A często,dla czystej przyjemności...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto