1001 książek, które musisz przeczytać

opracowanie zbiorowe
1001 Books You Must Read Before You Die
978-83-245-9533-4
Lisek_1986

"1001 książek, które musisz przeczytać" to śmiało nakreślone, błyskotliwe omówienie twórczości pisarzy, którzy od dawna rozpalali i do dziś rozpalają wyobraźnię czytelników. Wyboru utworów dokonali znani krytycy, wykładowcy akademiccy i dziennikarze, uwzględniając także najciekawsze pozycje, które ukazały się na rynku księgarskim w ciągu ostatnich lat. Dla bibliofilów jest to niepowtarzalna okazja obejrzenia ponad 600 kolorowych okładek i frontyspisów oraz innych materiałów ilustracyjnych związanych z poszczególnymi tytułami.

• Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie
  • Pułapka
  • Ogród spieczonej ziemi
  • Sen sów
  • Małe życie
Dziewczyna, którą nigdy nie byłam
Caitlin Moran

Małe życie
Hanya Yanagihara

8,69 (42 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

Książkę tę czytywałam sobie z doskoku przez kilka miesięcy, nie traktując jej - jak sugeruje tytuł - jako obowiązkowej listy lektur.
To raczej świetnie opracowany przewodnik po ciekawych, kultowych i intrygujących utworach, które zapisały się już na stałe w historii literatury.
Można tu znaleźć i tytuły, które się zna, i takie, które dopiero na nas czekają. Dlatego potraktowałam "1001 książek..." jako leksykon, dzięki któremu mogłam skonfrontować swoje czytelnicze doświadczenia z propozycjami autora, a także dać się skusić nowym, zwykle bardzo obiecującym pozycjom.

Spodobała mi się też szata graficzna - przejrzysty i suto okraszony ikonografią układ sprzyja lekturze i sporo po niej zostaje w głowie:).

Nie należy na pewno traktować tej książki jako wyczerpującego źródła o zaprezentowanych utworach. Gdyby tak było, leksykon musiałby liczyć kilkanaście tysięcy stron:).

Polecam wszystkim molom książkowym, którzy z dystansem podchodzą do tego typu wydawnictw i nie traktują ich...

Jolanta | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Tą książkę dostałam w prezencie kilka lat temu. Ładnie wydana, kartki z papieru kredowego, kolorowe ilustracje, zdjęcia autorów, szkice, fotografie okładek pierwszych wydań zaprezentowanych tytułow. Książka gruba, liczy ok. 1000 stron, czyli prawie tyle ile opisanych i wybranych przez autora powieści. Przyjemnie więc wygląda w domowej biblioteczce.
Ale, czy zawiera 1001 książek, które należy przeczytać?
Na pewno nie, bo przecież każdy z nas ma swoje ulubione gatunki, autorów, formy. Lista książek uwzględnionych w tym poradniku ( bo tak najlepiej do tego podchodzić) zawiera 1001 pozycji napisanych w okresie przed XIXw do XXIw, przez pisarzy z całego świata.
Nie zadowoli każdego czytelnika, ale można wśród nich znaleźć swoje ulubione tytuły i pisarzy, a po zapoznaniu się z opisami nieznanych jeszcze pozycji, zainspirować się do ich poznania i przeczytania.
Autor, jak sam twierdzi we wstępie do tego wydania (drugie), "podjął próbę wyjaśnienia, dlaczego każda z tych powieści...

geena | 2015-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2015

"Ludzie od niepamiętnych czasów opowiadali sobie ciekawe historie. Gdy tylko opanowali sztukę pisania, zaczęli utrwalać je w różnej formie. Gatunek powieści otworzył przed pisarzami niemal nieograniczone możliwości. Nieustannie rozwijająca się literatura wciąż na nowo stwarza świat, burzy go i buduje. Tom "1001 książek, które musisz przeczytać" proponuje nowe spojrzenie na klasyków oraz krytyczne omówienie tytułów, które ukazały się niedawno i stały się przedmiotem gorącej dyskusji. Warto zapoznać się z recenzjami dzieł mniej znanych w naszym kraju lub nawet nie mających jeszcze polskich wydań. Ta światowa klasyka niewątpliwie zawita i do naszych księgarń."

"1001 książek, które musisz przeczytać" to fascynujące, przejrzyste i bogato ilustrowane kompendium ponad tysiąca książek, które zapisały się już na stałe w historii literatury. Nie należy jednak traktować tej książki jako wyczerpującego źródła o zaprezentowanych utworach, ani nowego kanonu literackiego, a raczej - jako...

MajinFox | 2013-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

11 listopada 2010 roku otrzymałem na imieniny książkę "1001 książek, które musisz przeczytać". Upragnioną! Gdy zobaczyłem te tomiszcze, stwierdziłem, że najlepiej będzie systematycznie rozkoszować się tą pozycją. Przez ostatnie 1001 dni czytałem po jednym tytule dziennie. Co po tylu dniach można powiedzieć o takiej książce?

Niestety. Żadnych słodkich popierdywanek tu nie będzie. Peter Boxall zatrudnił multum "znafców" do stworzenia takiej listy i poprosił ich o komentarz. Wszystko jest zgodne z moim ulubionym tekstem: "Krytyk i eunuch z jednej są parafii - obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi". Wypociny tej śmietanki działają dobrze na walkę z zatwardzeniem, tak bezsensownych recenzji/opinii książek nie widziałem nawet w czasopismach poświęconym tej tematyce. Wyniosłe słowa, wyrazy, których w słowniku nie ujrzysz itp. itd. Zdaję sobie sprawę, że to może być wina tłumaczy, ale jakoś nie chce mi się wierzyć, że aż tyle wysiłku wkładali, by wymyślać, co bardziej wyszukane...

A-- | 2012-02-07

Edytorsko ładny, sympatycznie grubaśny tom. Zwięzłe i zachęcające opisy książek, które wywarły i nadal wywierają wpływ na literaturę. Książka wg mnie dobra, ale tylko tyle, ponieważ wybór dzieł jest zbyt tendencyjny. Autor pominął po wielkopańsku starożytność, a przecież dzieła Homera (pominięte!) mają monstrualnie większy wpływ na współczesną literaturę niż pseudofilozofia markiza de Sade (zamieszczona). Jaskrawa nieobiektywność wyboru stawia pod znakiem zapytania jego rzetelność. Książki tu opisane, to pozycje ważne, ale czy najważniejsze dla literatury współczesnej, śmiem wątpić. Miłym akcentem jest umieszczenie na liście kilku pozycji polskich. Brak natomiast adnotacji na temat wydań polskich dla książek zagranicznych (o co powinien zatroszczyć się tłumacz i wydawca, ale im się zapewne nie chciało...), a byłaby to informacja zdecydowanie przydatna.

Marcin | 2015-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2015

Kiedy to tomiszcze wpadło w moje ręce cieszyłem się jak dziecko. Oto teraz przede mną prawda objawiona! Posiądę wiedzę o wszystkim co warto przeczytać! Ha! ha! ha! ...po przebrnięciu przez te tysiąc stron schodzę jednak na ziemię. Tytuł zamieniłbym na "1001 książek które możesz przeczytać ale nie musisz". Są w tym zestawieniu takie oczywiste "evergreeny" i "must read" o których każdy słyszał, ale sporo jest tytułów bez których znajomości można się obejść i bez których da się żyć, nawet jeśli jest się zapalonym bibliofilem. A sporo też pominięto. Przeczytanie całego tego tysiąca zajęłoby by pewnie z dziesięć lat (zakładając że średnio czytalibyśmy 100 książek na rok) i co byłoby oczywistą głupotą bo ktoś nam tak objawił jedyną "słuszną" listę. Szkoda życia. Polski tytuł nie zawiera jeszcze tej końcówki - before you die. Zapewne wydawcy uznali że byłoby to zbyt makabryczne: "...które musisz przeczytać przed śmiercią!" Na drugiej stronie natomiast zamieszczono ilustrację...

Kaj | 2012-01-15

Bardzo przydatna lista, przygotowana w ciekawy sposób. Szkoda, że pojawiają się pomyłki edytorskie (przynajmniej w moim wydaniu można natrafić na kompletnie puste strony), a same notki dotyczące książek są nierówne. Trafiają się tu bowiem znakomite opisy zmuszające czytelnika do natychmiastowego zakupienia/pożyczenia danego utworu, ale kontrastują one z mini-recenzjami mającymi zerową wartość i takiż poziom językowy. Niemniej jednak, warto takie kompendium zakupić, gdyż w poszukiwaniu ciekawych lektur jest niemal niezastąpione.

recenzja pochodzi z mojego bloga: http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-1001-ksiazek-ktore-musisz-przeczytac-peter-boxall/

Nie da się stworzyć idealnego zestawienia książek, które powinno się przeczytać w swoim życiu; takiego, które odpowiadałoby gustom wszystkich czytelników. Jest to po prostu niemożliwe. Peter Boxall - wykładowca literatury angielskiej na Uniwersytecie Sussex oraz redaktor "1001 książek które musisz przeczytać", sam mówi o tym w swoim wprowadzeniu do drugiego międzynarodowego wydania tej książki. To, co jednych zachwyca, innym niekoniecznie musi się podobać. Dlatego też Boxall wyraźnie podkreśla to, iż przedstawiona w książce lista w żadnym wypadku nie ma aspiracji do stania się nowym kanonem literackim. Zwłaszcza, że z listą tą jest podobnie jak z opowieściami Szeherezady z "Baśni tysiąca i jednej nocy", które nigdy się nie skończyły i nie skończą - tak samo nie da się ostatecznie zamknąć listy dzieł, które winno się poznać w swoim życiu.

Książka podzielona...

kryptonite | 2011-08-13
Przeczytana: 2010 rok

Znalezione w Empiku, przeczytane tylko kilka stron - myślę, że nigdy w życiu nie przeczytam wszystkich książek tam zamieszczonych. Kilkanaście mam za sobą, a resztę...

Mylengrave | 2014-01-28

Ależ jest to absolutnie magiczna pozycja! Jedyny mój problem polega na tym, że ciężko dotrzeć do niektórych pozycji, a z drugiej strony, kiedy czytam coś spoza listy, z reguły lekkiego i przyjemnego, mam wyrzuty sumienia. Wybór bardzo selektywny, nie ma się co oszukiwać, mimo tego iż jestem wielką miłośniczką literatury, o niektórych pozycjach nigdy nie słyszałam, a jednocześnie zabrakło mi oczywistej klasyki. Wspaniałe zdjęcia, książka jest gratką w każdej domowej bibliotece, u mnie stoi na honorowym miejscu, pamiętam jak długo na nią polowałam, w końcu udało mi się ją kupić na Allegro. Piękny papier i precyzja wykonania sprawiają, że wydawnictwo niejako traktuję jak album i lubię się zatrzymać, niemal bezwiednie kartkując strony. Opisy książek są przejrzyste, często dowiadujemy się czegoś ciekawego o autorach. Układ i szata graficzna prezentują najwyższy poziom dbałości o czytelnika. Polecam, bo to cudo!

Inwazja błękitnokrwistych z kosmosu

A tymczasem minęło już siedemdziesiąt lat od wydania utworu, niedawno wygasły autorskie prawa majątkowe do książki i przeszła ona do domeny publicznej. Efekty widoczne są w naszym kraju od razu: przez dwa pierwsze miesiące 2015 roku nakładem 4 wydawnictw ukazało się aż 5 różnych wydań książki w 4 tłumaczeniach.