Książę Józef Poniatowski

Ossolineum
1986-01-01
1986-01-01
wojskowość powszechna

Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Słowianie południowi i zachodni VI-XX wiek Jerzy Skowronek, Mieczysław Tanty, Tadeusz Wasilewski
Słowianie połu... Jerzy Skowronek, Mi...
Okładka książki Szkolny słownik historii Polski. Czasy porozbiorowe, 1795-1918 Jerzy Skowronek, Bogdan Snoch
Szkolny słowni... Jerzy Skowronek, Bo...

W końcu sięgnęłam po książkę opisującą losy księcia Józefa Poniatowskiego, bohatera, którego poznałam w innych publikacjach. Chyba dokonałam dobrego wyboru, bo p. Jerzy Skowronek opisuje życie tego bohatera w sposób przystępny, i prawdopodobnie w miarę obiektywny. Śledzimy losy Poniatowskiego od młodości, zdobywania doświadczenia wojskowego w armii austriackiej, potem przebywanie w Polsce u boku stryja, króla Stanisława Augusta, następnie jego uczestnictwo w wojnie 1792 r., jak i walki w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Potem nastąpił okres życia towarzyskiego i hucznych zabaw, aż do momentu wkroczenia wojsk napoleońskich na tereny byłej Polski. Wówczas uwierzył, że cesarz Francuzów pomoże w odbudowie państwa polskiego i złączył swój los z Napoleonem. Walczył przy boku Francuzów, ale Poniatowski podkreślał, że walczy za Polskę, i robił wszystko, aby jego wojsko miało oblicze wojska polskiego.
Książę Józef Poniatowski to osoba, która związała swoje losy z Polską i pozostała wierna obranej przez siebie drodze, mimo że wielu z jego otoczenia kierowało się własnymi korzyściami. On nie dał się podkupić, walczył do końca i zginął jak bohater, doceniony przez dowódców walczących ze sobą armii.

Mam dość mieszane uczucia. Z jednej strony książka jest rzetelna, obiektywna. Autorowi udało się uniknąć patosu i mesjanizmu. Ciekawie przedstawiono młodość księcia i wątki zabawowo - matrymonialne.

Z drugiej strony, rozczarowało mnie zdawkowe potraktowanie kampanii rosyjskiej w 1812 r. Głównym mankamentem książki jest natomiast jej żołniersko - kwaterunkowo - administracyjny charakter. Interesuje mnie historia wojskowości, ale niekoniecznie rozlokowanie wojsk w czasie pokoju. Sposób opisywania informacji politycznych jest toporny, niestrawny, staram się nie używać słowa ,,nudny", ale aż się ciśnie. Momentami czułem się jakbym cofnął się w czasie na jakieś koszmarnie usypiające konwersatoria z historii państwa i prawa. Czytałem wiele książek o ciężkiej polityce i konfliktach zbrojnych i nie brakuje takich, gdzie wiedza była podana w sposób pasjonujący. Tu tak nie jest.

Niemniej, pozycja stanowi na pewno dobre źródło wiedzy o tym wielkim patriocie. Polecam fanom epoki i czytelnikom mocno osadzonym w historii. Jeśli ktoś jest w tych kwestiach zielony, to obawiam się, że nie podoła. Daję 6 za rzetelność, choć jest to ocena mocno naciągana.

,,Bóg dał mi honor wszystkich Polaków i Bogu go zwracam'' - zdanie te znane każdemu Polakowi na trwałe związało się z osobą księcia Józefa Poniatowskiego. Członka familii wśród której trzech członków trwalej odcisnęło swoje piętno w historii Polski (wśród których dwóch to: Stanisław August Poniatowski, ostatni król Rzeczypospolitej,władca który przeżył swoje państwo, a prywatnie stryj ks. Józefa oraz Stanisław Poniatowski ojciec ostatniego króla i dziad Józefa, postać praktycznie nieznana, a bardzo ciekawa, twórca potęgi rodu),ale tylko jeden zapisał się pozytywnie.
Prezentowana biografia jest typową dla serii Ossolineum pracą popularnonaukową przeznaczoną do jak najszerszego kolportowania. Autor nie próbuje przekazać czytelnikowi posągowego obrazu bohatera swojej książki, ale takiego jakim w rzeczywistości był z wszystkimi jego zaletami jak i wadami człowieka epoki Oświecenia, pochodzącego z klasy uprzywilejowanej rzuconego w nowy świat wraz z Rewolucją Francuską, upadkiem Polski i ich następstwami. Tak samo autor rozprawia się z mitem bonapartyzmu jaki miał cechować Poniatowskiego wysuwając na plan pierwszy faktyczne powody takiej, a nie innej postawy ks. Józefa.
Wadą publikacji jest pewne spłaszczenie niektórych wątków w biografii ks. Józefa, które autor tylko sygnalizuje nie naświetlając ich w sposób odpowiedni. Również niektóre wydarzenia pisywane są zbyt rozlegle, a niewiele wnoszą do postaci bohatera.
Mimo wszystko każdemu można pozycję polecić.

Bardzo dobrze napisana biografia człowieka, który wydaje mi się mało znaną osobą, oczywiście wśród przeciętnie zainteresowanych historią. Ja przynajmniej niewiele wiedziałam o jego działalności. Autor tej pozycji na pewno poszerzył tę wiedzę znakomicie. Starał się w sposób obiektywny przybliżyć nam postać księcia. Analizował dokumenty, przytaczał opinie współczesnych księciu (tych życzliwych i tych wręcz przeciwnie),posiłkował się też wcześniej napisanymi biografiami. Wyłania się z tego wszystkiego postać dosyć kontrowersyjna, której działalność i podejmowane decyzje oceniane były bardzo różnie przez społeczeństwo polskie, jego bliskich współpracowników (jeśli tak ich można określić),możnych ówczesnego świata - Napoleon bardzo często zmieniał o nim zdanie, a także przez potomnych. Czy prof. Jerzy Skowronek pozostał obiektywny w swojej ocenie postaci księcia Józefa Poniatowskiego? Wydaje się, że tak choć odnoszę wrażenie, że pewną dozą sympatii ją obdarzył.
W samej książce nie podobały mi się zbyt szczegółowe opisy bitew, w których brał udział książę, wydaje się, ze nie zawsze były potrzebne.
O jakości edytorskiej tej serii nie będę pisać, bo wiadomo, że to niestety książkowe jednorazówki, rozsypują się po pierwszym przeczytaniu.
Oczywiście książka zawiera indeks osób, obszerną notę bibliograficzną i przypisy umieszczone na końcu książki oraz ilustracje.

To bardzo dobra biografia księcia Józefa. Zawiera nie tylko opisy jego wyczynów wojennych z wojny o konstytucję 3 maja i wojen napoleońskich, ale także informacje o życiu prywatnym i działalności politycznej. Jest pozycja interesująca i bardzo szczegółowa, oraz, co najważniejsze, bezstronna. Autor nie przedstawia bohatera jako ideał patrioty, nie ukrywa jego wad i słabostek.

Na półkach: , , , , , ,

Dobrze napisana biografia jednego ze słynniejszych polskich wojskowych. Zresztą nie tylko polskich, chciałoby się rzec. Wszak był książę Pepi z urodzenia wiedeńczykiem, a w swoim czasie austriackim oficerem. Później w pruskiej Warszawie wiódł hulaszczy żywot w tamtejszym Pałacu pod Blachą, żeby później wsławić się jako napoleoński generał, a nawet marszałek Francji. Bardzo ciekawy życiorys, więc i książki na jego temat nie da się zepsuć. Nie jestem miłośnikiem tej epoki, więc pod niebiosa Autora wynosić nie jestem w stanie, niemniej to z pewnością dobra książka.

Ciekawa biografia ciekawej postaci. Minus jeden taki, że Książe Józef Poniatowski był przede wszystkim wojskowym. Tak dużo wojskowych, fajnych spraw, który umysł przeciętnej kobiety nie rozumie, albo jak w moim przypadku nie uznaje za istotne w biografii.
Poza tym warto spędzić czas na lekturze, by odpowiedzieć samemu sobie na pytanie, czy nasz 'drugi' Poniatowski, faktycznie jest takim bohaterem narodowych, jak można przeczytać w innej recenzji tej książki ;)

Świetna biografia wielkiego człowieka - Księcia Józefa Poniatowskiego. Ciekawie zostało opisane jego życie, od hulaszczych czasów młodości, aż do bohaterskich, ostatnich lat jego życia. Autor czerpał z wcześniejszych pozycji na ten temat, korygując błędne informacje. Warto przeczytać tę książkę, aby poznać bliżej jednego z narodowych bohaterów.

Twardym trzeba być. Dwa tygodnie dzielnie walczyłem i zwyciężyłem. Warto było.

Twardym trzeba być. Dwa tygodnie dzielnie walczyłem i zwyciężyłem. Warto było.

• Biografie
  • historia