Książę Józef Poniatowski

Wydawnictwo: Ossolineum
83-04-02321-0
bursian

Historia Józefa Poniatowskiego bratanka ostatniego polskiego monarchy.Postać o tyle barwna co nie doceniana przez Polaków.

Bożena | 2018-02-22
Przeczytana: 20 lutego 2018

Bardzo dobrze napisana biografia człowieka, który wydaje mi się mało znaną osobą, oczywiście wśród przeciętnie zainteresowanych historią. Ja przynajmniej niewiele wiedziałam o jego działalności. Autor tej pozycji na pewno poszerzył tę wiedzę znakomicie. Starał się w sposób obiektywny przybliżyć nam postać księcia. Analizował dokumenty, przytaczał opinie współczesnych księciu (tych życzliwych i tych wręcz przeciwnie), posiłkował się też wcześniej napisanymi biografiami. Wyłania się z tego wszystkiego postać dosyć kontrowersyjna, której działalność i podejmowane decyzje oceniane były bardzo różnie przez społeczeństwo polskie, jego bliskich współpracowników (jeśli tak ich można określić), możnych ówczesnego świata - Napoleon bardzo często zmieniał o nim zdanie, a także przez potomnych. Czy prof. Jerzy Skowronek pozostał obiektywny w swojej ocenie postaci księcia Józefa Poniatowskiego? Wydaje się, że tak choć odnoszę wrażenie, że pewną dozą sympatii ją obdarzył.
W samej książce nie...

Xarthras | 2016-02-23
Przeczytana: 2014 rok

To bardzo dobra biografia księcia Józefa. Zawiera nie tylko opisy jego wyczynów wojennych z wojny o konstytucję 3 maja i wojen napoleońskich, ale także informacje o życiu prywatnym i działalności politycznej. Jest pozycja interesująca i bardzo szczegółowa, oraz, co najważniejsze, bezstronna. Autor nie przedstawia bohatera jako ideał patrioty, nie ukrywa jego wad i słabostek.

Elevander | 2013-08-19
Przeczytana: wrzesień 2011

Dobrze napisana biografia jednego ze słynniejszych polskich wojskowych. Zresztą nie tylko polskich, chciałoby się rzec. Wszak był książę Pepi z urodzenia wiedeńczykiem, a w swoim czasie austriackim oficerem. Później w pruskiej Warszawie wiódł hulaszczy żywot w tamtejszym Pałacu pod Blachą, żeby później wsławić się jako napoleoński generał, a nawet marszałek Francji. Bardzo ciekawy życiorys, więc i książki na jego temat nie da się zepsuć. Nie jestem miłośnikiem tej epoki, więc pod niebiosa Autora wynosić nie jestem w stanie, niemniej to z pewnością dobra książka.

Dzieckokwiatu | 2012-06-10
Przeczytana: 08 czerwca 2012

Ciekawa biografia ciekawej postaci. Minus jeden taki, że Książe Józef Poniatowski był przede wszystkim wojskowym. Tak dużo wojskowych, fajnych spraw, który umysł przeciętnej kobiety nie rozumie, albo jak w moim przypadku nie uznaje za istotne w biografii.
Poza tym warto spędzić czas na lekturze, by odpowiedzieć samemu sobie na pytanie, czy nasz 'drugi' Poniatowski, faktycznie jest takim bohaterem narodowych, jak można przeczytać w innej recenzji tej książki ;)

ZaczytanyIntrowertyk | 2011-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2011

Świetna biografia wielkiego człowieka - Księcia Józefa Poniatowskiego. Ciekawie zostało opisane jego życie, od hulaszczych czasów młodości, aż do bohaterskich, ostatnich lat jego życia. Autor czerpał z wcześniejszych pozycji na ten temat, korygując błędne informacje. Warto przeczytać tę książkę, aby poznać bliżej jednego z narodowych bohaterów.