historyczna

Jest to książka, która pod względem bogactwa treści oraz zintegrowanej prezentacji dziejów Słowian południowych i zachodnich nie ma sobie równych nawet za granicą. Przedstawione są w niej losy Słowian południowych: Bułgarów, Chorwatów, Czarnogorcow, Macedończyków, Serbów i Słoweńców, oraz zachodnich: Czechów, Serbołużyczan i Słowaków, na przestrzeni półtora tysiąca lat, od pojawienia się ich na arenie historycznej aż po wiek XX. Do zachodnich Słowian należą także Polacy, ale o nich, z racji obfitości poświęconych im syntez polskich, jest w książce mowa tylko przy okazji omawiania wydarzeń, w Kiorycu ich losy splatały się z dziejami pozostałych Słowian. Jest to pełna synteza dziejów prezentująca różne wątki przeszłości Słowian południowych i zachodnich. Czytelnik znajdzie w niej omówienie ich życia gospodarczego i społecznego, sylwetki wybitnych i nieudolnych władców, zasłużonych mężów stanu, opisy znanych wojen i słynnych bitew, zmieniających się ustrojów politycznych oraz przejawów życia umysłowego i szeroko pojętej kultury.

Atom92 | 2016-08-01
PabloS Szewczyk | 2016-02-06