Adam Jerzy Czartoryski 1770-1861

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Olga Załęska

Biografia księcia Adama Jerzego Czartoryskiego (1770-1861), polskiego polityka konserwatywnego i działacza emigracyjnego, przywódcy stronnictwa Hotel Lambert.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Adam Jerzy Czartoryski należał do najważniejszych postaci polskiego życia politycznego w końcu XVIII i w początkach XIX wieku. Jego długie życie pełne było brzemiennych w skutki wydarzeń: Konstytucja 3 Maja i wojna w jej obronie, wojny napoleońskie, powstanie listopadowe, działalność dyplomatyczna na rzecz sprawy polskiej... Do tego jeszcze przywódca Hotel Lambert naprawdę długo żył, znał najważniejsze postacie swojej epoki, tak więc materiału na biografię jest aż nadto. J. Skowronek bardzo dobrze wywiązał się z tego zadania. Książka napisana jest ciekawie, a zarazem stoi na wysokim poziomie merytorycznym. Autor nie pomija żadnego okresu w życiu swego bohatera, co jest szczególnie ważne w odniesieniu do jego służby petersburskiej, która niezbyt pasowała do późniejszego obrazu przywódcy polskiej emigracji. Dla zainteresowanych XIX-wiecznymi dziejami Polski jest to moim zdaniem pozycja obowiązkowa. Mówi wiele nie tylko o samym Czartoryskim i jego środowisku, ale i o problemach, z...

Phea | 2017-07-27

Trudno mi się zachwycić dziełem historycznym tego typu, dlatego tylko 6 gwiazdek. Biografia jest jednak bardzo dokładna. Autor skupia się przede wszystkim na działaności politycznej Czartoryskiego, nie brakuje też jednak informacji o jego życiu prywatnym. Naprawdę ciężko powiedzieć o tej książce coś więcej.

libri | 2017-07-15
gieroy | 2017-03-15