978-83-04-04619-1
Łukasz Kuć

Państwo dobrze poczęte trwa mocą swego poczęcia — to motto zaczerpnięte z Sallustiusza znakomicie oddaje wielkość dokonań pierwszego historycznego władcy piastowskiego. Dziełem życia i panowania Mieszka I było bowiem stworzenie kształtu terytorialnego Polski przez włączenie Śląska, Małopolski i Pomorza do wcześniej formującego się państwa polańskiego. Scalając swoje państwo Mieszko I zniósł struktury plemienne, tworząc na ich miejsce nowy ustrój militarny i skarbowy oraz zapoczątkował proces chrystianizacji. Biografia Mieszka I to nie tylko historia życia i panowania budowniczego naszego państwa, ale także szeroka panorama polityczna Europy Środkowej przełomu X i XI w.

Po kilku latach po raz drugi sięgnąłem po tę biografię, żeby odświeżyć sobie nieco tematykę początków Polski. G. Labuda przez kilkadziesiąt lat zajmował się intensywnie pierwszym państwem piastowskim, "Mieszko I" jest więc w pewnym stopniu podsumowaniem jego badań nad tym okresem w dziejach. W pierwszym zdaniu określiłem tę książkę mianem biografii, ale tak naprawdę baza źródłowa uniemożliwia zajęcie się dokładnie samą osobą pierwszego historycznego władcy Polski. Labuda w dużej mierze stara się jedynie naświetlić te momenty z życia Mieszka I, co do których rzeczywiście można coś pewnego powiedzieć. A może inaczej: coś powiedzieć, bo z tą pewnością lepiej nie ryzykować...

Autor książki wychodzi w niej od przedstawienia sytuacji geograficzno-politycznej w naszej części Europy w wieku X, a następnie omawia problem pierwszej historycznej wzmianki o Mieszku, tj. o jego działaniach w roku 963. Potem - jak już wspomniałem - pojawiają się punktowe odniesienia do małżeństwa z Dobrawą, do...

Axsiu | 2016-01-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Ostatnio zafascynowałem się początkami polskiej państwowości (zwykłem zajmować się czasami RON). Słysząc bardzo dużo dobrego o prof. Labudzie postanowiłem nabyć biografię Mieszka I jego autorstwa z lubianej przeze mnie serii Biografie Ossolineum. Już pierwsze strony książki spowodowały u mnie podwójne zaskoczenie i zaineresowanie - nie tylko powstaniem Polski i rządami Mieszka, ale też ogromną erudycją autora.
Ciężko cokolwiek nazwać biografią Mieszka I ponieważ wiemy o nim bardzo mało. Nie zmienia to jednak faktu, że jest fascyującą postacią, architektem polskiego narodu, któremu ciężko wytknąć jakieś znaczące błędy.
Prof. Labuda obalił w tej książce wiele hipotez co do początków Polski. I to jeszcze jak - opierając się na wielu źródłach przeprowadzał ich analizę w iście mistrzowski, nie spotykany wcześniej przeze mnie, sposób. Szkoda tylko że Gerard Labuda nie zajmował się czasami RON - to by było coś pięknego.
Pozostaje powiedzieć, że już zabieram się za kolejną książke prof....

Wiórek | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Świetne studium poświęcone pierwszemu historycznemu władcy Polski. Mieszko I to osoba wyjątkowa, pamiętana przez wszystkich, ale jednak w większości niedoceniona. Jego czyny utonęły w mrokach dziejów (i braku źródeł pisanych). Autor wszechstronnie analizuje w swym dziele sytuację polityczno-gospodarczo-monarchiczną ówczesnej Europy Środkowej, prezentuje poglądy innych historyków i obala je własnymi argumentami.

tivrusky | 2012-02-13
Przeczytana: 2007 rok

Koniec końców wyczerpująca i mistrzowska rozprawa profesora Labudy ze źródłami dotyczącymi postaci Mieszka. Autor szuka odpowiedzi na szeroki wachlarz pytań, odpowiadając na nie aż nadto obficie. Warsztat źródłoznawczy powala na ziemię! Polecam każdemu, kto chciałby wiedzę o Mieszku I poszerzyć, bo znajdzie się tu cała powódź odpowiedzi na wszelakie pytania.

Leszczu | 2012-01-14
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Jako monografia zdaje się wyczerpywać temat o pierwszym historycznie udokumentowanym władcy piastowskim, ale jednak dość ciężko i czasem siermiężnie mi się ją czytało. Dlatego ocena trochę obniżona, z pewnością byłaby '8'. Warto posiadać dla wartości naukowo-informacyjnych.

Nola | 2014-01-25
Przeczytana: 01 maja 2003

Książka przeczytana pod wpływem "musu egzaminacyjnego". Niemniej jednak jest to nader wyczerpujące opracowanie dotyczące osoby Mieszka I.

Adrian Szydlik | 2013-12-23
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Kolejna książka przeczytana na olimpiadę historyczną, o wiele bardziej podeszła mi od tej o Jagielle. Więcej faktów, bardziej przystępna, lepiej zorganizowana. Ogólnie polecam ;)

WarHammster | 2016-07-20

Napisana w dobrym stylu, przynajmniej dla mnie. Czyta się łatwo i dzięki temu sporo zostaje w pamięci. Nie śmiem nawet polemizować na temat zawartości, nie mam takich kwalifikacji.

Grzegorz | 2012-07-31

Prof Labuda rządzi. Doskonałe rozpracowanie Mieszka I, szczegółowe i przekonujące. Polecam na 100!!!!

privilegio | 2015-08-20

Ważne ujęcie historii. Bardzo dobra książka. Polecam