Kobieta w czasach wypraw krzyżowych

Tłumaczenie: Iwona Badowska
Seria: Średniowiecze
Wydawnictwo: Marabut
La Femme au temps des croisades
historia

Książka przedstawia losy krzyżowców - kobiet i mężczyzn. Bohaterkami książki są kobiety nieprzeciętne, fascynujące barwnymi osobowościami, siłą charakteru bądź urodą, które przez kilka wieków współtworzyły dzieje Królestwa Jerozolimskiego i całego średniowiecznego Bliskiego Wschodu. Wywarły one ogromny wpływ na przebieg krucjat - największej przygody średniowiecza.

źródło opisu: http://kobiety-kobietom.com/literatura/art.php?c=194&k=29932

źródło okładki: http://kobiety-kobietom.com/literatura/

blackbird | 2016-02-15

żdy chyba wie, co oznacza słowo stereotyp i bardziej lub mniej kieruje się jakimś z nich w życiu, czasami nie zauważając, że jakaś opinia, którą uważał za pewnik jest nieprawdziwa i niesprawiedliwa, stworzona tylko dla szufladkowania świata, a co za tym idzie wygodniejszego życia, w którym nie trzeba zmuszać się do zaakceptowania trudnej prawdy. Ba! W wielu sprawach ufamy stereotypom, bo nie mieliśmy możliwości skonfrontowania tego z rzeczywistością, a wiele z nich sprytnie podszywa się po nasze spostrzeżenia dokonane po zetknięciu się z kilkoma przypadkami jakiegoś zjawiska. Rosjanie dużo piją wódki, a nad sobą muszą mieć władzę absolutną. Niemcy nienawidzą Polaków i zabiliby każdego Żyda, jakiego spotkają, a sami wciąż uważają się za najlepszych. Rudzielcy to osoby fałszywe, złe i lepiej unikać ich jak ognia; same zresztą czują się ze swoimi włosami naprawdę źle. Ludzie niewierzący nie mają...

Pazaak | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

Świetna książka, wywracająca do góry nogami spojrzenie na życie kobiet w średniowieczu. Warto ją przeczytać razem z "Kobietą w czasie katedr", która to stanowi razem z tą książką pewną całość. Zupełnie przedefiniowała moje spojrzenie na te czasy i te kobiety. Polecam!

| 2015-01-18
Przeczytana: styczeń 2015

A mogło być tak pięknie...

Naprawdę dobre pióro, arcyciekawy temat i odważne odwrócenie spojrzenia na czasy wypraw krzyżowych - ukazanie epoki z kobiecej perspektywy. Typowy ciąg skojarzeniowy ze słowem krucjata prowadzi zazwyczaj do wojny, a więc męskiego "sportu", do opisu bitew i roztrząsania który z dowódców popełnił błędy a który z rycerzy błysną odwagą... Cenne więc jest to inne, kobiece i pełniejsze, spojrzenie.

Przy lekturze, jak żywe, pojawiają się przed oczami królowe, damy, szwaczki i żony kupców. Te bogobojne i te rozwiązłe, piękne i jeszcze piękniejsze, szczerze oddane i oddające się mniej szczerze, lub nie mające ochoty, za nic i nikomu, oddać swojej wolności i władzy.

Intrygantki i prawe królowe, odważnie dowodzące w bitwach i szpiegujące dla Saladyna, prowadzące interesy i zainteresowane tym jak prowadzą się inni... Wszystkie one na długo zapadają w pamięć.

Jest więc to prawdziwe dopełnienie obrazu, w wielu miejscach obalające stereotypy ukazujące kobiety...

Anna | 2011-05-06

Polecam. Zwłaszcza dla zainteresowanych wyprawami krzyżowymi.

Aga | 2011-02-17
Przeczytana: 18 lutego 2011

Książka ujmuje dzieje Królestwa Jerozolimskiego w sposób czasem belatrystyczny, przede wszystkim ciekawy. Opowieści o intrygach dwornych, zdradzie, głupocie, co nie co o kulturze orientalnej, wszystko oparte na źródłach historycznych. Naprawdę warto przeczytać tą książkę, polepszając w ten sposób swoją wiedzę dotyczącą życia w średniowieczu i mieć świadomość, że czyta się coś wartościowego.

Konrad | 2016-08-26
michaltrudny | 2016-01-08