Blask średniowiecza

historia
Andegavenum
2022-01-01
2022-01-01

Bardzo dobra na początek podrozy w średniowiecze. Wieki ciemne są rozświetlone i ta pozycja pomaga zobaczyć ten blask

Piękna książka pokazująca prawdę o Średniowieczu.
Odkłamująca powszechne opinie.
Fascynująca lektura - bardzo polecam.

Piękna książka pokazująca prawdę o Średniowieczu.
Odkłamująca powszechne opinie.
Fascynująca lektura - bardzo polecam.

Ta książka powinna nosić tytuł: „jak napisać tysiące słów, żeby nie powiedzieć niczego”. Ciągłe powtórzenia, parafrazy, przeidealizowanie modelu życia średniowiecznego w każdym aspekcie to tylko cząstka zarzutów, jakie można tej książce postawić. Choć teza jest słuszna i zasadnicza - czyli odczarowanie Średniowiecza jako epoki niesprawiedliwie i bezmyślnie przedstawianej jako ciemna i zacofana - to autorka nie jest w stanie jej w żaden sposób obronić. Abstrahując, że baza źródłowa jest niezwykle skąpa i dobrana wyłącznie pod jej widzimisię, to jeszcze zupełnie nie jest poddana jakiejkolwiek, choćby podstawowej, historycznej krytyce. Myślałem, że bycie uznanym specjalistą w danej dziedzinie, będąc tak naprawdę bardzo słabym merytorycznie, to znak wyłącznie naszych czasów. Ale myliłem się.

Fenomenalna pozycja, która odkłamuje epokę średniowiecza. Po pierwsze autorka zauważa, że utrwalony obraz tej epoki jako podziału na trzy stany jest po prostu niezgodny ze źródłami z tamtego okresu. Mediewistka przybliża nam realia, literaturę i organizację społeczeństwa w średniowieczu z doskonałą precyzją historyka. Książka została wydana w latach czterdziestych, kiedy to "cywilizowana Europa", która odeszła od wiary w Kościół Chrystusa, pogrążyła się w ludobójstwach, okultystycznych ideologiach i wojnach.

Bardzo potrzebna książka, prostująca wiele wciąż zastanych mitów o średniowieczu, które niestety pokutują w mediach. Napisana wprawdzie w latach 40, jednak wydana ponownie przez autorkę w latach 80, bez poprawek, a obecnie przetłumaczona przez romanistę, prof. Piotra Tylusa, który dodaje od siebie masę cennych przypisów.

W swoim charakterze jest to publikacja przede wszystkim popularnonaukowa, nie ma tutaj rozbudowanego aparatu, jest natomiast duży entuzjazm autorki i cenionej mediewistki, prof. Regine Pernoud do średniowiecza. Na niespełna 300 (na ostatnich 20 znajduje się mini-słowniczek terminów związanych ze średniowieczem) stronach porusza ona większość aspektów średniowiecznego społeczeństwa - od feudalizmu, po rolę Kościoła, naukę i życie codzienne na wsi i w miastach, ukazując, że obiegowa opinia tej epoce, jaką znamy z mediów i podręczników jest skąpana po prostu w "czarnej legendzie". Z książki możemy dowiedzieć się np. tego, że miasta średniowiecze niejednokrotnie były brukowane i posiadały kanalizację, było dużo publicznych toalet, ludzie się myli (!),a jeden z największych umysłów wczesnego średniowiecza, papież Sylwester II, nauczyciel Ottona III pasł w młodości świnie. Bardzo ciekawe są też kwestie związane ze średniowieczną literaturą - często pełną rubaszności i humoru, a nie jak nam się tylko wydaje - jedynie wzniosłą i hagiograficzną.

Jedyne, do czego bym się przyczepił to chyba wybitnie francuska perspektywa - można powiedzieć wręcz, że to nie tyle "blask średniowiecza", co bardziej "blask francuskiego średniowiecza", gdyż autorka bazuje w zasadzie niemal wyłącznie na przykładach francuskich, często odwołuje się również do późniejszej historii Francji, czy Francji jej współczesnej. Dlatego tak naprawdę książka ta nie powie nam nic o tym, jak np. średniowiecze wyglądało w Polsce. Czy było podobnie, a może inaczej? Można jednak zrozumieć takie podejście, o ile weźmie się pod uwagę "wykuwanie Europy", od Merowingów, po Karola Wielkiego, Cluny, cystersów i wreszcie gotyk.

Książka warta przeczytania, gdyż przede wszystkim jej walorem jest to, że potrafi średniowieczem zainteresować, ukazując zupełnie inny niż utarty obraz tej epoki i zmuszając do głębszych refleksji.

W swoim charakterze jest to publikacja przede...

• Średniowiecze
  • 3.2. Historia
  • Zainteresowany
  • Non-fiction
  • Religia
  • EBOOK/SCAN

Dodaj cytat z książki Blask średniowiecza