Inaczej o średniowieczu

Tłumaczenie: Krystyna Husarska
Seria: Średniowiecze
Wydawnictwo: Marabut
Pour en finir avec le Moyen âge
839167035X
średniowiecze
historia
Ludi

Kolejna książka o wiekach średnich ukazująca ciągle nieznane ich oblicze. Znana mediewistka francuska z prawdziwą pasją broni tej epoki w dziewięciu rozdziałach o przewrotnych tytułach. Ukazuje zarazem zadziwiające podobieństwa średniowiecza do naszych czasów, ustępujących mu jednak pod wieloma względami. Odpowiedź na pytanie, czy dla historyka z 3000 roku okresem większego ograniczenia wolności człowieka i fanatyzmu będzie wiek XIII czy XX, zdaje się nie budzić wątpliwości po lekturze tej ksiażki.

źródło opisu: Marabut, Volumen

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewa | 2019-04-16
Na półkach: Przeczytane, Średniowiecze
Przeczytana: 16 kwietnia 2019

Choć pozycja już mocno nieaktualna w kwestii traktowania średniowiecza po macoszemu nawet przez historyków i dostępu do źródeł (marzenie autorki o digitalizacji manuskryptów spełniło się jakiś czas temu), bardzo ciekawie zestawia mity na temat epoki z "oświeconymi" i "postępowymi" elementami kultury okresów późniejszych. Szczególnie podobało mi się porównanie faktycznej odtwórczości sztuki renesansowej z oryginalnością dzieł średniowiecznych i wskazanie na bezradność klasycznych krytyków w poszukiwaniu "źródeł, na których były wzorowane".

Draconiveyo | 2017-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Tym razem Pernoud jest dla mnie mniej odkrywcza niż poprzednio, ale to chyba dobry znak poszerzania horyzontów. Książka jest dobra, częściowo raczej wyraża opinię na temat historii niż ją wykłada, ale robi to wprost. Komentarz do Kartezjusza jest tu dobrym przykładem, wartym przemyślenia. Raczej nie przekonam się do jej nienazwanej koncepcji "krótkiego średniowiecza", ale ciekawie byłoby to przeciwstawić Le Goffowi. Warto, choć złapałem ją na błędzie, ale nie z jej epoki.

nicefor | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Niewielka pozycja Regine Pernoud przedstawia wybrane tematy z historii średniowiecza oraz spojrzenie na nie na przestrzeni dziejów (od renesansu do czasów współczesnych). Omawia m.in. temat sztuki (architektury, literatury, muzyki) średniowiecza, system feudalny, starożytny oraz po-średniowieczny problem niewolnictwa oraz pańszczyznę, pozycję kobiet w średniowieczu, pokrótce temat inkwizycji. Autorka pokazuje, jak wiele stereotypów narosło wokół średniowiecza i czyni to w sposób interesujący. Książka warta przeczytania, wymaga jednak dość dużego skupienia i pewnej wiedzy (większość przykładów dotyczy dziejów francuskich, co może być dodatkowym utrudnieniem). Polecam.

Cudna_brzoskwinka | 2015-01-12

Żółw-w-filiżance | 2011-05-26
Na półkach: Przeczytane, Historia

Autorka rozprawia się z popularnym mitami na temat średniowiecza. Z tym, że dla osoby zainteresowanej tematem nie ma tu raczej nic odkrywczego, jest to książka skierowana wyraźne dla "średniowiecznych ignorantów". Jednakże miłośnicy historii mogą się z nią zapoznać dla opisu zmiany stosunku Francuzów do zabytków średniowiecza; jest to temat intrygujący. Szkoda w sumie, że ta pozycja jest tak krótka.

Ps. Z tej książki dowiedziałam się, że słynne zdanie "Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich" w 99% nigdy nie padło (wzmianka o nim jest tylko w jednej kronice, spisanej kilka wieków po wydarzeniach, w czasie których miała owa sentencja paść, i to przez kopistę znanego z fantazjowania). Człowiek codziennie się czegoś uczy. :)