Inaczej o średniowieczu

Tłumaczenie: Krystyna Husarska
Seria: Średniowiecze
Wydawnictwo: Marabut
Pour en finir avec le Moyen âge
839167035X
średniowiecze
historia
Ludi

Kolejna książka o wiekach średnich ukazująca ciągle nieznane ich oblicze. Znana mediewistka francuska z prawdziwą pasją broni tej epoki w dziewięciu rozdziałach o przewrotnych tytułach. Ukazuje zarazem zadziwiające podobieństwa średniowiecza do naszych czasów, ustępujących mu jednak pod wieloma względami. Odpowiedź na pytanie, czy dla historyka z 3000 roku okresem większego ograniczenia wolności człowieka i fanatyzmu będzie wiek XIII czy XX, zdaje się nie budzić wątpliwości po lekturze tej ksiażki.

źródło opisu: Marabut, Volumen

źródło okładki: zdjęcie autorskie

nicefor | 2017-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Niewielka pozycja Regine Pernoud przedstawia wybrane tematy z historii średniowiecza oraz spojrzenie na nie na przestrzeni dziejów (od renesansu do czasów współczesnych). Omawia m.in. temat sztuki (architektury, literatury, muzyki) średniowiecza, system feudalny, starożytny oraz po-średniowieczny problem niewolnictwa oraz pańszczyznę, pozycję kobiet w średniowieczu, pokrótce temat inkwizycji. Autorka pokazuje, jak wiele stereotypów narosło wokół średniowiecza i czyni to w sposób interesujący. Książka warta przeczytania, wymaga jednak dość dużego skupienia i pewnej wiedzy (większość przykładów dotyczy dziejów francuskich, co może być dodatkowym utrudnieniem). Polecam.

MaiTakeru | 2011-05-26
Na półkach: Przeczytane, Historia

Autorka rozprawia się z popularnym mitami na temat średniowiecza. Z tym, że dla osoby zainteresowanej tematem nie ma tu raczej nic odkrywczego, jest to książka skierowana wyraźne dla "średniowiecznych ignorantów". Jednakże miłośnicy historii mogą się z nią zapoznać dla opisu zmiany stosunku Francuzów do zabytków średniowiecza; jest to temat intrygujący. Szkoda w sumie, że ta pozycja jest tak krótka.

Ps. Z tej książki dowiedziałam się, że słynne zdanie "Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich" w 99% nigdy nie padło (wzmianka o nim jest tylko w jednej kronice, spisanej kilka wieków po wydarzeniach, w czasie których miała owa sentencja paść, i to przez kopistę znanego z fantazjowania). Człowiek codziennie się czegoś uczy. :)

Cudna_brzoskwinka | 2015-01-12

Twarożek | 2017-02-04