Katarzyna Medycejska

Tłumaczenie: M. Skibniewska
Seria: Biografie Sławnych Ludzi
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Catherine de Médicis

Katarzyna Medycejska to biografia jednej z najwybitniejszych indywidualności wśród władców, którzy panowali w Europie szesnastowiecznej. Katarzyna jest postacią zarówno słynną, jak osławioną, krańcowo odmiennie ocenianą. Ta kontrowersyjność oceny nie jest wyłącznie dziełem potomności, gdyż ujawniła się wyraźnie jeszcze za życia królowej. Widziano w owej niepozornej zewnętrznie kobiecie zarówno podstępną intrygantkę i osobę opętaną chorobliwą żądzą władzy, skłonną do zbrodniczych wręcz posunięć, jak też władczynię łagodną i przystępną. Jedni mieli ją za bezwzględną zwolenniczkę katolicyzmu, inni - za stronniczkę i protektorkę hugenotów. W portrecie tym stale przeważały jednak barwy ciemne. Co o Katarzynie sądzi badacz współczesny? Autor nie neguje wprawdzie jej osobistej odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia, lecz - niewątpliwie zafascynowany osobowością kobiety, która przez ponad ćwierć wieku była właściwie wyłącznym kierownikiem polityki francuskiej, choć w tym czasie trzech jej synów zasiadało na tronie - składa jej gorący hołd jako niepospolitej jednostce, której działalność pozwoliła szesnastowiecznej Francji zachować jedność terytorialna w czasach okrutnych wojen domowych na tle religijnym.

źródło opisu: http://www.antykwariat.waw.pl/

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl/

Vaherem | 2014-06-12
Przeczytana: 10 czerwca 2014

Im człowiek lepiej poznaje przeszłość, tym lepiej dostrzega, że kobiety, wbrew panującym opiniom, miały całkiem duży wpływ na historię. Katarzyna Medycejska jest koleją, po Alienor z Akwitanii i Blance Kastylijskiej, królową Francji i chyba jednocześnie z tej trójki postacią najbardziej tragiczną.

Pogardzana niemal przez wszystkich, zdołała jednak zdobyć władzę po śmierci swojego męża i sprawować ją w imieniu małoletniego syna. Przerastała jednak rozumem czasy w których żyła. Gdy wokół wszyscy szykowali się do tego, by się wzajemnie powyrzynać w imię wiary w tego samego Boga, lecz różniącej się kilkoma dogmatami, Katarzyna raz jako lwica, częściej jednak w skórze lisa, walczyła o zachowanie pokoju. Nie wybierając żadnej ze stron, została przez obydwie znienawidzona. Autor dobrze to podsumowuje, jako "bezsilną mądrość". Wolała rozmawiać, negocjować, gotowa czasem ustąpić, byleby zachować zgodę i oddalić widmo wojny domowej, co inni brali za oznakę słabości. Starała się iść...

AnnaDe | 2015-03-14

Wspaniała historyczna książka. Dzięki niej poznajemy prawdziwe oblicze tej słynnej postaci. Mnie osobiście Katarzyna Medycejska kojarzyła się z nocą św Bartłomieja i jako przeciwniczka hugenotów. Nic bardziej mylnego. Ta królowa będąc katoliczką - potrafi porozumieć się z protestantami. Wszystko dla dobra kraju. Umie oddzielić politykę od religii. Obawia się ingerencji państw ościennych. Francja i władza królewska są dla niej priorytetem. Jest wspaniałą królową i dobrą matką. Wszyscy trzej synowie, jako władcy mieli w niej wsparcie. Cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać te książkę. Polecam miłośnikom książek historycznych.

Kamil Szaładziński | 2015-10-03
Przeczytana: 15 czerwca 2015

Tragiczna królowa, nieszczęśliwa w małżeństwie, zmuszona do życia w trójkącie. Przez wiele lat żyła w cieniu królewskiej metresy. Po śmierci męża Henryka II, została regentką, współrządząc z trzema synami. To z jej przyczyny wydarzyła się osławiona noc św. Bartłomieja. Ponadto Katarzyna pochodząca z cieszącego się zła sława rodu Medyceuszy oskarżana była o skrytobójcze zabójstwa swoich przeciwników za pomocą trucizn. Postać nietuzinkowa w historii europejskiej. Warto zapoznać się z jej życiem i panowaniem.

robur | 2011-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2011

Biografia tej nieprzeciętnej kobiety XVI wieku zainteresuje głównie osoby zainteresowane historią wojen religijnych we Francji. Autor obficie korzystając ze źródeł (listy, diariusze itd.) skupił się w znacznej mierze na osobie Medyceuszki, w tle zostawiając dzieje monarchii. Pozycja godna uwagi z powodu odmiennego przedstawienia monarchini i jej motywów działania, niż jej obraz, do którego przyzwyczaił nas choćby Dumas w swojej "Królowej Margot".

Klaudia | 2013-10-19
Przeczytana: 05 października 2013

Nieprzeciętna dobrze napisana książka.

niekochanie | 2016-10-31
kachori | 2016-07-29