Johanna de Waanzinnige
83-06-02019-7
annkula

Joanna Szalona, córka Ferdynanda Aragońskiego i Izabeli od roku 1504 królowa Kastylii, była postacią tragiczną w dziejach Hiszpanii. Niezrównoważona psychicznie, chorobliwie zazdrosna o swego męża Filipa Pięknego, kochana przez lud, w oczach nabliższego otoczenia uchodziła za obłąkaną; nadwrażliwość, ekstrawaganckie zachowanie, konflikty z możnymi rodami Kastylii ułatwiły jej synowi, ambitnemu Karolowi V, zwładnięcie tronem, a w konsekwencji uwięzienie Joanny w zamku Tordesillas, gdzie przebywała do końca życia w nieludzkich warunkach.

Maryann | 2014-02-03
Przeczytana: kwiecień 2011

Czy Joanna była chora umysłowo? Czy raczej padła ofiarą machinacji swego ojca, męża i syna? Prawdy pewnie nie poznamy już nigdy.
Autor skłania się ku twierdzeniu, że z jej psychiką jednak nie całkiem było w porządku - i chyba ma rację, zważywszy to wszystko, co o Joannie wiemy (nawet jeśli weźmiemy poprawkę na rozmyślnie przesadzony relacje niektorych). Bez względu jednak na to, jaka była prawda, postępowania jej ojca, męża, a zwłaszcza syna nie można ocenić inaczej, jak za bezsensownie, cynicznie okrutne. Zamknięcia biednej, zrozpaczonej kobiety de facto w więzieniu, pozbawieniu elementarnych wygód i zgodzie na to, by dozorca się nad nią znęcał, nie tłumaczą żadne względy polityczne.

Dariusz Karbowiak | 2011-06-05
Przeczytana: 21 sierpnia 2012

Przydomek Szalona otrzymała najprawdopodobniej za sprawą "szalonej" miłości jaką darzyła Filipa I Pięknego. Smutne losy kobiety, córki wielkich rodziców. Pochowana w Grenadzie. Biografia niezwykle ciekawa, barwnej postaci choć obłąkanej, a może dlatego barwnej? Tak barwnej, że znalazła swoje miejsce w "Terra nostra" C. Fuentesa

Po przeczytaniu jakiś czas temu wspaniałej powieści Gortnera "Ostatnia królowa" , jeszcze raz postanowiłam wrócić do tragicznej postaci jaką była Joanna zwana Szaloną.
A czy córka Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego rzeczywiście była szalona ?
Co do tego zdania historyków są podzielone. Niewątpliwie jej zachowanie tj.namiętna , zaborcza miłość do męża Filipa Pięknego , jej niemal chorobliwa zazdrość o niego , nienawiść do kobiet , a później po śmierci męża ogarniająca ją apatia i nagłe wybuchy gniewu , niechęć do życia , ogólne zaniedbanie , odmawianie przyjmowania posiłków , czy wreszcie jeżdżenie nocami po terenach Hiszpanii z trumną ze zwłokami męża w asyście mnichów i dworzan , wszystko to mogło budzić wątpliwości co do stanu umysłowego królowej Joanny.
Z drugiej strony należy pamiętać o tragicznym losie jaki zgotowała jej najbliższa rodzina.Ojciec , a potem syn odsuwając Joannę od władzy więzili ją przez 46 lat.W miejscu , w którym przebywała panowały ciężkie...

AnnaDe | 2015-05-03

Czy Joanna Szalona była osobą obłąkana? To pytanie zadaje sobie wielu historyków i odpowiedzi są różne. Jedni twierdzą, że była szalona, inni są zdania, że była to tylko zagrywka polityczna, która miała na celu odsunięcie jej od władzy. Prawdy chyba już się nie dowiemy, aley każdy może mieć swój pogląd. Moim zdaniem była to osoba delikatna emocjonalnie i wrażliwa, zbyt słaba psychicznie na ówczesne czasy. Tak, jak stwierdził wspomniany w książce Rodríguez Villa, była szalona z miłości i szalona przez miłość. Nie umiała sobie poradzić ze zdradami męża, a później z jego śmiercią. Królowa wędrująca ze zwłokami swego męża, hmm. Myślę, ze to może usprawiedliwić jej ojca, Ferdynanda, który zamyka ją w zamku w Tordesillas. Oczywiście dalsze postępowanie z nią nie może pomóc jej w odzyskaniu równowagi psychicznej. Jak dla mnie za mało jest "samej Joanny" w tej książce, jej psychologicznego opisu. Ale za to jest bardzo dobrze przedstawiona sytuacja polityczna w Hiszpanii podczas panowania...

venicet5 | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Johan Brouwer w swej biografii podjął próbę rehabilitacji Joanny Kastylijskiej "osławionej" mianem "szalonej".Choć choroby umysłowej Joanny nie da się jednoznacznie wykluczyć,autor próbuje przekonać,że należy ja jednak postrzegać jako tendencyjnie przesadną.Jej poczynania rozpatrywałabym raczej jako akty rozpaczy kobiety nieco niestabilnej emocjonalnie.Czytając książkę nie sposób nie odczuwać żalu nad dramatycznym życiem kobiety,która jako królowa powinna wieść życie przesycone bogactwem,przepychem i radością.Jako ofiara politycznych interesów ojca a później syna została uwieziona na prawie pół wieku w ponurym zamku Tordesillas.Polecam zapoznanie się z historią Joanny i jej własną interpretację.

Isadora | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Z tragiczną postacią Joanny, córki Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego, po raz pierwszy zetknęłam się na kartach powieści Christophera Gortnera "Ostatnia królowa". Losy nieszczęsnej władczyni, której historia nadała przydomek "Szalona", były inspiracją dla prostego ludu, natchnieniem dla niezliczonych poetów, pisarzy, dramaturgów i malarzy, niezgłębioną tajemnicą dla psychologów i fascynującą zagadką dla historyków. Przez stulecia wokół postaci Juany la Loca narosła romantyczna legenda czyniąca z niej symbol miłości doskonałej, cierpiącej, wiernej aż po grób, przekraczającej wszelkie granice. Czy jej domniemane szaleństwo było faktem? Czy też Joanna padła ofiarą wybujałych ambicji politycznych i żądzy władzy najważniejszych mężczyzn jej życia - najpierw ojca, potem męża, a w końcu syna, którzy więzili ją przez ponad pół wieku i zajmowali należne jej miejsce na tronie?

Johan Brouwer, holenderski historyk i powieściopisarz specjalizujący się w dziejach XVI - wiecznej...

bursian | 2010-07-14
Przeczytana: lipiec 2010

Historia kobiety, kobiety niezwykłej. Córka "wielkich" rodziców -Izabeli Katolickiej i Ferdynand Aragońskiego, matka największego ówczesnego monarchy świata Karola V Habsburga.
Czy była szalona? Nie, współczesne jej społeczeństwo chciało, żeby sama królowa w to uwierzyła.

Agene | 2014-06-16
Na półkach: Przeczytane, 2014, Historia
Przeczytana: 15 czerwca 2014

Urocza, choć szalenie stronnicza. Autor swoimi natrętnymi próbami wybielenia postaci Joanny i wzbudzenia w stosunku do niej współczucia zniechęcił mnie do tej koszmarnej baby bardziej, niż gdyby pozostał obiektywny (a Joanna była koszmarną babą). Ciągłe i nachalne wzdychanie nad jej nieszczęsnym nosem pod koniec wychodziło mi uszami, choć poza tym czytało się to nieźle.

enka192 | 2015-12-12
Przeczytana: 05 lipca 2015

W książce tej można wyróżnić dwa istotne elementy: biografię Joanny Szalonej oraz opis historii Hiszpanii od czasów Królów Katolickich aż do śmierci Joanny w 1555 roku. Sama biografia jest naprawdę kiepska, nie polecam. Autor tak bardzo skupia się na otoczeniu Joanny i dokładnym opisie tego okresu historycznego, w którym żyła, że zapomina o niej samej. Nie znajdzie się tu wielu konkretnych informacji na jej temat, owszem jest kilka przydatnych, ale na tle innych biografii, przede wszystkim poświęconym jej osobie a nie historii, to ta książka wypada bardzo słabo. Prawda jest taka, że każda jedna biografia stawia Joannę w zupełnie innym świetle, dopiero po przeczytaniu kilku książek dotyczących jej życia można zauważyć, jak wiele istnieje kontrastów i sprzeczności wokół jej osoby. Również należy pamiętać, że wiadomości o Joannie pochodzą w większości z subiektywnych źródeł informacji, a już w szczególności te dotyczące jej szaleństwa.

Beata | 2013-06-22

wciągająca. Historia przeplatana wątkami miłosnymi.Polecam :)