Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: W.A.B.
9788328020429
literatura faktu
Ag2S

Nowy Jork jest częstym celem, może nawet jednym z najczęstszych, realnych i wymarzonych podróży młodych Polaków. Kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych autorka z jedną walizką znalazła się w tym niezwykłym mieście, miała o nim mgliste wyobrażenie. Dziś, po dziesięciu latach intensywnych wycieczek po Manhattanie, spokojnych spacerów po Central Parku, całodniowych wypraw do Soho, mówi, że...

Kiedy pod koniec lat dziewięćdziesiątych autorka z jedną walizką znalazła się w tym niezwykłym mieście, miała o nim mgliste wyobrażenie. Dziś, po dziesięciu latach intensywnych wycieczek po Manhattanie, spokojnych spacerów po Central Parku, całodniowych wypraw do Soho, mówi, że chyba rozumie swoje miasto. Opisuje miejsca, które tworzą nastrój Nowego Jorku i etniczne enklawy emigrantów, opowiada o doświadczeniach emigrantki z prowincji Europy w wielkim mieście i powolnym stawaniu się nowojorczykiem. Udaje jej się to, co jest niemożliwe: całościowy opis nowojorskiego klimatu.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Natalia-Lena | 2013-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2013

Miasto wielu przezwisk

Wiecie, skąd wzięło się logo I ♥ NY? Wiecie, gdzie w Nowym Jorku można znaleźć dziko żyjące papugi? Wiecie, ile jest ksywek na nazwanie tego miasta? Wiecie, co kiedyś mieściło się w okolicach Wall Street? Jeśli nie i jeśli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat Nowego Jorku, nie pozostaje wam nic innego, jak tylko udać się na fantastyczny spacer poprzez karty ,,Przewodnika niepraktycznego” Kamili Sławińskiej, który stanowi kopalnię informacji oraz odpowiedzi nie tylko na postawione wyżej pytania.

Dla mnie, osoby pragnącej w przyszłości zobaczyć Nowy Jork, sięgnięcie po ,,Przewodnik niepraktyczny” było czystą formalnością. Musicie też przyznać, że tytuł tej publikacji jest nader intrygujący. Teraz, będąc po lekturze, muszę wam powiedzieć, że to określenie jest dość mylące. Dlaczego?

Bo to jest przewodnik, ale nie ten typowy, jaki znamy z półek księgarń. To przewodnik po czasie, historii, społeczeństwie i przestrzeni Nowego Jorku. Niepraktyczny to on jest,...

Emlynn | 2018-01-14
Na półkach: Podróże, Przeczytane

Nowy Jork- miasto, które nigdy nie śpi. Tłumy ludzi snujące się po Times SQ, Wielki Empire i witająca przybyszów Lady Liberty. Czy tak znane miasto może mieć jeszcze jakieś tajemnice? Owszem. Całkiem niezła lektura o miejscach i wydarzeniach, o których często nie mają pojęcia nawet sami nowojorczycy. Nie jest to suchy przewodnik po mieście, właściwie książka ta nie ma w ogóle na celu spełniania funkcji przewodnika. Są to bardziej opowiadania o Jabłku, które zauroczyło autorkę na tyle by postanowiła podzielić się swoimi wrażeniami z czytelnikami. Być może dlatego jest ona tak niesamowita.

ciociasamozloeluta | 2015-05-20

Uwielbiam Nowy Jork. Jakas sila mnie tam gna. Sama nie wiem dlaczego? Jestem oczarowana kazda wiadomoscia o tym miescie. Kamila Slawinska tez jest zauroczona. W rocznice pobytu w tym miescie kamila Slowinska wydaje ksiazke. przewodnik w ktorym opowiada o rzeczach... nieistotnych. Niewaznych dla pojecia turysty. Nowy Jork to wspomnienia. To mini felietony poswiecone rzeczom dla autorki waznym. A to stacjom metra a to kawie a to o taksowkach. Posluguje sie swoimi przezyciami, czasem New Yorkiem. Czasem wrazeniami swoich przyjaciol. Dla czytelnika New Jork widziany oczyma Slowinskiej to gniazdo z ktorego wzlatuje nowa mysl. Nowe prawa rzadzace swiatem. Kto chce sie dowiedziec o rzeczach nieistotnych lektura obowiazkowa. Dla tych co wybieraja sie tam - to lektura wspaniala.

lotosu_kwiat | 2014-03-11
Przeczytana: 11 marca 2014

Całkiem praktyczny ten ,,przewodnik niepraktyczny" ;) A w dodatku pełen informacji, których w przeciętny informator nie zawiera. Autorka włożyła sporo wysiłku, aby zauroczyć czytelnika Nowym Jorkiem, próbując oddać jego magię. Książka pisana językiem prostym, ale zarazem plastycznym obrazującym wizję i legendę ,,Wielkiego Jabłka". Duży plus za postawienie na celu uchwycenie klimatu tego miasta, jego specyfiki, społeczności, życia codziennego z dostrzeżeniem drobnych detali pozwalających dostrzec atmosferę opisywanego miejsca.
Cytat Woodiego Allena na odwrocie okładki doskonale oddaje zawartość tego niebanalnego niepraktycznie-praktycznego przewodnika: ,,Nowy Jork to nie miejsce, Nowy Jork to stan umysłu".
Książka stanowi kopalnię ciekawostek i informacji, czuć że autorka uchwyciła duszę miasta, a jej słowa żyją i przemawiają do czytelnika sprawiając, że I love NY nie jest tylko pustym sloganem. Kamila Sławińska uświadamia nam, że Nowy Jork stanowi nieustanną zagadkę, jest ciągłym...

Beata | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

NY. Przewodnik niepraktyczny" to obszerna lektura na różne, bardzo różne tematy związane z Nowym Jorkiem. Styl życia, kultura, turyści, samochody, czarnoskórzy, politycy, Polonia, psy, itp.itd. Dużo tego. Nie do przebrnięcia na raz. Raczej do dawkowania sobie w częściach, gdy poczuje się natchnienie do tego typu lektury. Jak dla mnie wielki miszmasz, w którym interesujące spostrzeżenia mieszają się z prywatnymi przeżyciami i zbyt osobistym odbiorem miasta. Nie byłam w NY, więc trudno mi się odnieść do konkretów. odnoszę jednak wrażenie, że pewne sytuacje/zdarzenia odebrałabym inaczej. Może z trochę większą radością(?), że dane byłoby mi spędzić np. wakacje w NY. Ciekawostką trzeciorzędną jest fakt, że autorka dość luźno rzuca słowem "sukinsyn", jakby to było słowo powszednie niczym "stół" czy "pies".

bananowakrowa | 2011-06-18
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 17 czerwca 2011

Książka rzeczywiście jest "przewodnikiem niepraktycznym" - nie nadaje się do tego, by ją wziąć i z nią spacerować po Nowym Jorku. Jest za to zbiorem przemyśleń związanych z tym miastem - dotyczą one i jedzenia, i zakupów, architektury, sztuki... Czyli jest o wszystkim, co znajdziemy w przewodnikach, ale bardziej to wszystko przypomina słuchanie opowieści znajomego, który ma duże zdolności plastycznego opisu, niż suche fakty.
PS Potwierdza ona moją małą tezę, że po książki serii "terra incognita" można sięgać bez zastanowienia, bo zawsze świadczą o dobrej jakości.

Rever | 2014-01-23

Rzeczywiście nie jest to praktyczny przewodnik po tym niezwykłym mieście. Bardzo długo czytałam tę książkę. Co chwila kończyłam inną, a tę odkładałam na bok. Nie potrafiłam wciągnąć się bez reszty, a przemyślenia autorki i "złote myśli" były coraz bardziej denerwujące. Miałam okazję być w Nowym Jorku, więc momentami opisy wzbudzały na mej twarzy uśmiech, ale gdyby nie to chyba nigdy nie dokończyła bym tej lektury.
Wiele wyjaśnia fakt, że książka jest zlepkiem wpisów z bloga autorki. Nie jestem jednak pewna, czy był sens przekładania wspomnień na 400 stron książki. Chyba forma bloga sprawdziła się lepiej...

Wojtek Elo | 2015-03-11

Świeżo po przeczytaniu tej lektury muszę przyznać, że po raz kolejny się zakochałem i nie w Nowym Yorku (kocham go od czasu pierwszej wizyty w nim), a w stylu pisania Madame Sławińskiej. Ach ile dałbym za takie inspirujące opowiadania. Przewodnik niepraktyczny, mimo tej mylącej nazwy okazał się przewodnikiem cudownym ! Nie jest nudny , jest niesamowicie wciągający ! Przewodnicy kojarzą nam się z ludźmi opisującym sucho wydarzenia z przeszłości związanych z danym miejscem, które w tej chwili zwiedzamy. Autorka pokazuje nam Nowy Jork z jej (jak się okazało) cudownej perspektywy ! Polecam wszystkim Nowojorczykom, tym regularnie odwiedzającym Miasto i tym, którzy tylko latają tam palcem po atlasie!

Kashka | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Książka - wyznanie miłości do miasta.
Pięknie napisana.
Mogłabym czytać i czytać.

brulionbebeb | 2016-03-23
Przeczytana: 23 marca 2016

Jest w tej książce coś niezwykle prywatnego - ale w negatywnym tego słowa znaczeniu. Za każdym razem, kiedy po nią sięgałam, czułam się jak intruz. Może po prostu nie lubię być traktowana jak ćwierćinteligent - a za takich autorka ma wszystkich turystów. Wielokrotnie pisze o znajomych, którzy przyjeżdżali do Nowego Jorku i chcieli tylko wejść na taras Empire State Building i zrobić obowiązkowy objazd po reszcie najważniejszych atrakcji miasta. I wydaje mi się, że choćbyśmy się bardzo starali, i tak za właśnie takich zostaniemy przez Sławińską uznani. Nie zgadzam się z wieloma opiniami autorki i pewnie dlatego trudno było mi przebrnąć przez jej złote frazesy, ckliwe kawałki i wzruszające wspomnienia. "Nowy Jork. Przewodnik niepraktyczny" to książka tak hermetyczna, że zdaje się sama bronić przed obcym, na każdej stronie podkreślając, jak bardzo osobiste jest doświadczenie Nowego Jorku. W końcu ktoś, kto mieszka w nim od kilkunastu lat, rozumie, przeżywa i odczuwa zupełnie inaczej...