Ameryka zbuntowana. Siedemnaście dialogów o ciemnych stronach imperium wolności

Wydawnictwo: Świat Książki
historia

Noam Chomsky, Eric Foner, Rochard Rorty, Joseph Stiglitz, Howard Zin... Wszyscy oni mówią "nie" takiej Ameryce, jaką widzą. Choć różnią się poglądami, są głosem niezgody i buntu - intelektualnego i etycznego. W jaki sposób "wojna z terroryzmem" stała się "terroryzmem państwowym"? Co naprawdę oznaczają "uboczne straty" w wojnie z Irakiem? Rozmowy ze słynnymi amerykańskimi intelektualistami portret współczesnej Ameryki okiem jej najwybitniejszych krytyków prawdziwe oblicze "amerykańskiej wolności", "terroryzm państwowy" itd.

Krzysiek | 2013-03-25
Przeczytana: 2012 rok

Zmusza do myślenia. Dla ludzi wrażliwych na bolączki współczesnej cywilizacji.

Harald_Hardrade | 2014-07-24
Przeczytana: 2014 rok

Pięć gwiazdek za zadanie sobie trudu przeprowadzenia wywiadów z kilkunastoma ważnymi osobami środowiska amerykańskiego. Tyle jeśli chodzi o zalety. Reszta to wady. Książka jest bardzo tendencyjnie przechylona na lewo. Prawica i republikanie to krwiożercze oszołomy podpalające cały świat. Za to jedynymi wadami demokratów i lewicy są - czasem - odstępstwa czy brak zapału w przeprowadzaniu jedynych słusznych lewicowych poglądów, które są szczytne i w ogóle piękne. Jedyny w zasadzie rozdział, który całkowicie mi się podobał to wywiad z Tonym Judtem, profesorem żydowskiego pochodzenia, który bez ogródek jedzie po lobby izraelskim, twierdząc, że szkodzi ono i USA i Izraelowi. Opisuje on mechanizm przyklejania łatek antysemity każdemu, kto ośmieli się krytykować politykę Izraela. Tak jakby nie można było mieć nic do Żydów, a jednocześnie mieć złe zdanie o polityce państwa Izrael

Laszlo | 2010-12-11
Przeczytana: 2008 rok

Bardzo ciekawe rozmowy. Wartościowe zwłaszcza ze względu na krytycyzm rozmówców i autora.

BialyRumcajs | 2016-04-11
Na półkach: USA, Przeczytane

Uważany za jednego z bardziej wybitnych, polskich, współczesnych reporterów Artur Domosławski przeprowadza rozmowy z wybitnymi intelektualistami Stanów Zjednoczonych. Z takiego połączenia powinno wyjść dzieło wybitne. Dlaczego, więc ocena tylko dobra?
Z jednego, ale wg mnie bardzo ważnego powodu. Szczególnie w tego typu książce.
Pomimo, że zgadzam się z dużą liczbą argumentów przytaczanych przez rozmówców, to jednak z przykrością muszę stwierdzić, że wywiady są bardzo jednostronne. Jasne jest dla mnie, że odnoszą się one do sprzeciwu wobec władzy Republikanów, szczególnie rządów George'a Busha (stąd tytuł i cała koncepcja książki), jednak przydałoby się jakieś wyważenie. Przez takie podejście do rozmów, czasem wyglądają one, nie jak wartościowe dialogi o problemach USA, a raczej jak pełne oburzenia pamflety na amerykańską neoliberalną myśl polityczną.
Przeszkadza to tym bardziej, że Domosławski tworzy czasem pytania bardzo tendencyjne, nie ukrywające nawet postawionej w nich tezy...

silv_x | 2014-05-31
Przeczytana: 31 maja 2014

Rozmowy rzeczywiście ciekawe, przedstawiają punkt widzenia rzadko poruszany w mediach. Inną sprawą jest ten punkt widzenia, który jest mocno spaczony na lewo.

DariaDominika | 2016-05-17
Przeczytana: 2015 rok