Miłość i tron

Okładka książki Miłość i tron Anna J. Szepielak
Okładka książki Miłość i tron
Anna J. Szepielak Wydawnictwo: Filia Cykl: Serce w koronie (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Serce w koronie (tom 1)
Filia
2023-03-22
2023-03-22
literatura polska powieść historyczna

Powieść historyczna w wersji light

Książka jakich wiele, infantylna, faktycznie chyba dla nastolatek. Są dużo lepsze o tej tematyce pozycje.

Na motywach życia Zygmunta Starego 👌
Właściwie to bardziej dla nastoletnich panienek, tylko czy współczesne czytają ckliwe romanse??

Na motywach życia Zygmunta Starego 👌

Bardzo ciekawa i wciągająca powieść historyczna opowiadająca o losach Jagiellonów, narodzinach ostatnich królów Polski tej dynastii, ich drodze do władzy, stosunkach braterskich i wielkiej miłości. Autorka przenosi nas do dawnego Torunia, Krakowa czy ziem litewskich. Opisane wydarzenia są interesujące. Królowa Elżbieta Rakuszanka jest przedstawiona jako silna postać kobieca, z którą liczą się wszyscy poddani. Tylko ona potrafi dotrzeć do swoich synów, choć nie zawsze zostaje zrozumiana. Poznajemy również młodzieńcze życie przyszłego króla Zygmunta Starego, jego miłość do prostej dziewczyny Katarzyny. Książka wciaga od samego początku, czyta się szybko. Ta powieść jest idealna dla każdego fana serialu Korona królów, gdyż przytacza dalsze panowanie dynastii Jagiellonów, często są wspominani nieżyjący już panujący i postaci poboczne. Bardzo polecam

Jak już kiedyś wspominałam, ostatnio obserwuję wysyp powieści opisujących czasy Jagiellonów i ostatnich Piastów. Podejrzewam, że jest to wynik popularności telenoweli ,,Korona królów” i próba wybicia się na tym i mocno to widać, bo większość książek tego typu, które do tej pory czytałam, były bardzo słabe. Jednak do ,,Miłości i tronu” podeszłam z nadzieją, bo Anna Szepielak podobała mi się w wersji obyczajowej, a ja przecież nie lubię powieści dziejących się we współczesności.

Powieść skupia się na dziejach Zygmunta Starego, przedostatniego króla Polski z dynastii Jagiellonów. Przychodzi on na świat jako jeden z młodszych synów Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki i dorasta z myślą, że to jego bracia przejmą władzę w Polsce i na Litwie. Jednak Kazimierz i Elżbieta mają ambicje wobec wszystkich swoich dzieci, co z czasem doprowadza do konfliktów między rodzeństwem. W międzyczasie Zygmunt rozwija uczucie do toruńskiej mieszczanki, Katarzyny.

Początek naprawdę mi się podobał, szczególnie w porównaniu z innymi pozycjami o tej tematyce. Wydaje mi się, że autorka przedstawiła charaktery bohaterów w miarę wiernie z tym, co wiemy o nich z historii, i starała się być wobec nich sprawiedliwa i pełna szacunku, chociażby nie powielając stereotypu o złym pedofilu Jagielle i biednej Jadwidze. Postacie zostały ukazane ciekawie i z dużą dozą niejednoznaczności, chociażby Elżbieta Rakuszanka, silna i odważna królowa, ale jednocześnie chwilami zbyt przekonana o własnej racji, czy Kazimierz Jagiellończyk, mądry władca i kochający mąż, ale surowy ojciec. Dobrze został też pokazany Zygmunt Stary jako młody (co wyróżnia się przy tym, jak pamiętamy go z historii) człowiek, trochę w cieniu swoich braci, przekonany, że zawsze będzie tym młodszym, ,,zapasowym” księciem. Co prawda, mam wrażenie, że autorka trochę za bardzo chciała podkreślić, że on jest wyjątkowy i idealnie pasuje na króla, ale jego emocje i wątpliwości były bardzo prawdziwe.

Niestety, druga połowa trochę obniża moją ocenę. Teoretycznie główny wątek miłosny Zygmunta Starego i Katarzyny Telniczanki w ogóle mi się nie podobał, był bardzo naiwny i infantylny. O ile rozumiem, że młoda dziewczyna mogła mieć wyidealizowane wyobrażenie o rodzinie królewskiej i marzyć o wielkim świecie, tak żebym mogła kibicować Katarzynie i jej miłości, chciałabym zobaczyć jakiekolwiek dojrzewanie, a tutaj dziewczyna do końca jest bardzo naiwna i mam wrażenie, że zakochała się w Zygmuncie tylko dlatego, że pochodził z rodziny królewskiej (swoją drogą, to już kolejna książka, gdzie ktoś zakochuje się w osobie, której nawet nie zna). Nie zobaczyłam też żadnego momentu, w którym on mógł szczerze pokochać ją. O ile w pierwszej części ekspozycja była umiarkowana, tak pod koniec zastąpiła akcję i pokazywanie bohaterów przez działanie i emocje, a nie streszczenia. Zabrakło mi też głębszego nakreślenia tła, chętnie przeczytałabym chociażby o Aleksandrze Jagiellończyku i Helenie Moskiewskiej. Jednak ostatecznie książkę ratuje końcówka i ukazanie, że Zygmunt wcale nie czuje się tak słodko w swoim związku.

Ta pozycja ma trochę bolączek, ale zdaję sobie sprawę, że chyba jest to debiut autorki w tym klimacie i być może potrzebuje ona czasu, żeby wypracować swój własny styl już nie w obyczajówce, a w powieści o średniowieczu. Dlatego chętnie sięgnę po drugi tom.

,, (…) Pan Bóg daje młodym śmiałość oraz mocne skrzydła, by do wysokiego lotu wzbijać się mogli. Młodość patrzy dalej, biegnie szybciej, bije się zapalczywiej. Jakże inaczej walczyć ze złem tego świata?”

👑 Recenzja w ramach booktour z książką Miłość i tron 👑
Lubicie powieści historyczne? A może niezbyt często po nie sięgacie?
Muszę przyznać, że od czasu do czasu lubię przeczytać takie książki. Jest do dobra okazja, by sobie przypomnieć niektóre fakty historyczne. Zwłaszcza, jeśli autor zrobił wcześniej bardzo dobry research.
Miłość i tron to interesująco napisana książka, która przeniesie nas w czasy, gdy Jagiellonowie rządzili Rzeczpospolitą.
"Późne średniowiecze na polskich ziemiach. Mimo kronikarskich zapisków wiek XV wciąż jest wielce tajemniczy, znacznie bardziej skryty i małomówny niż następne epoki. Ujawnia ważne daty i dziejowe wydarzenia, ale skrywa bogactwo swej codzienności, ludzkie emocje, przeżycia."
Dzięki autorce możemy sobie przypomnieć wiele faktów z historii naszego kraju. Mamy tu bardzo dobrze opisanych króla Kazimierza IV Jagiellończyka i jego małżonkę Elżbietę Habsburżankę (zwaną Rakuszanką) oraz ich liczne potomstwo.
Nadanie im cech charakteru, ukazanie ich obaw, potrzeb, namiętności sprawia, że stają nam się jeszcze bliżsi, choć minęły już stulecia od czasu, gdy chodzili po tym świecie.
W książce opisane są wszystkie dzieci pary królewskiej, jednak w szczególny sposób autorka skupia się na postaci ich piątego syna - Zygmunta I Jagiellończyka zwanego Starym, późniejszego króla Polski, który odegrał ważną rolę w naszych dziejach.
Miłość i tron Serce w koronie jest niesamowicie wciągającą powieścią, którą czyta się jednym tchem. Ukazuje nam w sposób przystępny i interesujący sytuację polityczną w naszym państwie i krajach z nami sąsiadującymi.
Nie były to łatwe czasy. Liczne intrygi, wojny, walka o władzę, ciągłe podróże i śmierć, która była nieodłącznym towarzyszem ludzi w tamtych czasach i bardzo często zbierała obfite żniwo. Taka była codzienność w XV wieku.
Dodatkowo w książce znajdziemy odniesienia do pierwowzorów postaci historycznych wymienionych w powieści oraz drzewo genealogiczne, które pozwoli nam na lepszą orientację wśród potomstwa Kaziemierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki.
Świetna książka, którą gorąco polecam każdemu. A ja czekam na kolejny tom cyklu Serce w koronie.

👑 Recenzja w ramach booktour z książką Miłość i tron 👑
Lubicie powieści historyczne? A może niezbyt często po nie sięgacie?
Miłość i tron to interesująco napisana książka,...

Na dworze królewskim życie toczy się własnym tempem. Bitwy, podróże, walka o władzę. Ludzie rodzą się i umierają. Tron przechodzi z brata na brata.
Młody Zygmunt, uważany przez braci za zapasowego księcia, musi pokonać żmudną drogę, by zawalczyć o pozycję w rodzinie i miłość. Gdy pewnego dnia na jego drodze staje nieznajoma mieszczka nie spodziewa się, że przypadkowe spotkanie będzie początkiem czegoś ważnego…

,,Miłość i tron” to wartościowa i wielowymiarowa powieść, która przenosi czytelnika do XV wieku, czyli późnego średniowiecza, gdy na tronie zasiadała rodzina Jagiellonów. Nie jest typowa powieść historyczna – to opowieść, w której prawda historyczna przeplata się z literacką fikcją. Autorka znakomicie oddała klimat tamtych czasów – jego blaski i cienie, przez co opowieść nabiera autentyczności. Bohaterami powieści są postacie historyczne, na które jednak spojrzałam w inny, bardziej ludzki sposób – mają one uczucia, emocje, plany, dylematy – jak każdy z nas.

,,Miłość i tron” to uniwersalna opowieść o ludziach, ich marzeniach i planach, więzach rodzinnych i relacjach międzyludzkich. Dostarcza rozrywki, ale i umożliwia poznanie dawnych norm, wartości i zwyczajów w bardzo przystępny sposób. Autorka wykonała kawał dobrej roboty, ukazując w lekki sposób tak odległe czasy otoczone aurą tajemniczości, wzbudzając w czytelniku ciekawość. Książka napisana jest w przystępny sposób - mimo języka używanego w dawnych czasach, oddajacy jego klimat.

Nieczęsto sięgam po powieści historyczne, ale muszę przyznać, że ,,Miłość i tron” czytałam z zainteresowaniem. Mimo że opowieść momentami mi się dłużyła, gdyż akcja książki jest niespieszna (jak życie ludzi w średniowieczu),to z przyjemnością przeniosłam się setki lat wstecz, by poczuć ducha tamtych czasów – tak odmiennego od współczesnych. Była to ciekawa przygoda i bardzo interesująca podróż w czasie.

Jest to pierwszy tom cyklu "Serce w Koronie".
W pierwszej części towarzyszymy Królowej Elżbiecie Rakuszance i Królowi Kazimierzowi IV Jagiellończykowi przy narodzinach ich dzieci. Poznajemy okoliczności narodzenia ich ósmego dziecka Zygmunta. Po tym przenosimy się kilkanaście lat później do czasów młodości Zygmunta.
Autorka świetnie weszła w głowę młodego Jagielończyka opisując co czuł i myślał. Poznajemy najbliższych z jego otoczenia. I jego pierwszą miłość Katarzynę, która była zwykłą mieszczką. Jej siła i determinacja jest niezwykła.
Przeznaczenie,wiara , miłość, życie na dworze królewskim i zasady tam obowiązujące. Poszukiwanie sensu w życiu i relacje z rodzeństwem. To wszystko i wiele innych historycznych wątków i postaci znajdziecie w tej powieści. Czyta się bardzo przyjemnie i płyniemy razem z bohaterami po kartkach powieści.

Jest to pierwszy tom cyklu "Serce w Koronie".
Autorka świetnie weszła w głowę młodego Jagielończyka...

Całkiem dobra książka, autorka ma dobre pióro i przyjemnie się ją czyta.
Jednym z minusów było niezdecydowanie w kwestii języka, jakim będą posługiwać się bohaterzy- raz mówią staropolszczyzną, innym razem pół staropolszczyzną, a pół normalnie, a potem normalnie. Dobrze byłoby przyjąć jeden front. Dodatkowo fragmenty ze staropolszczyzną są pisane na siłę- autorka wtrąca tylko jakieś słówka, nie zachowując innej składni zdania, która wtedy obowiązywała. Czytałam sporo książek historycznych, ale tam zarówno narracja jak i wypowiedzi bohaterów mają ujednoliconą, współczesną formę.

Całkiem dobra książka, autorka ma dobre pióro i przyjemnie się ją czyta.

„Nie ma jednak nic pewnego na tym świecie”.

Przenosimy się w czasie, jest rok 1466, dwór królewski Kazimierza IV Jagiellończyka i jego żony Elżbiety Rakuszanki. Właśnie został podpisany pokój w Toruniu. Towarzyszymy rodzinie królewskiej w ich codzienności. Ważne wydarzenia, jakie mają miejsce w tamtym okresie, liczne podróże, przez Wawel, Toruń, Niepołomice. Jesteśmy świadkami narodzin kolejnych dzieci pary królewskiej. Przyglądamy się młodości, dorastaniu przyszłego króla Polski - Zygmunta, jego niepewność, nieświadomość tego co go czeka. Jako piąty w kolejce do tronu, przez braci postrzegany był jako zapasowy książę. Jego walka o dziedzictwo, miłość do Katarzyny.

Wielowątkowa, złożona, a przy tym bardzo spójna opowieść. Całkowicie przykuła moją uwagę, im bardziej zagłębiałam się w fascynujący świat stworzony przez autorkę, tym trudniej było mi, choć na chwilę ją odłożyć. Pani Anna pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, lekki, przyjemny, stylizowany na staropolski. Autorka oprócz ogromnej wiedzy historycznej – opierała się na faktach historycznych, zapiskach kronikarskich, legendach - posiada też niesamowitą wyobraźnię. Nakreśla nam sytuacje i wydarzenia bardzo realnie i wyraźnie. Okoliczności, warunki, otoczenie, konteksty, myśli i uczucia. Przez co wzbogaca i jednocześnie dodaje niesamowitego uroku i klimatu całości. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości, ukazane ich prawdziwe oblicze. Postacie autentyczne i wymyślone przez autorkę, na potrzeby utkania wciągającej fabuły. Ludzie z krwi i kości, ich smutki, radości, uniesienia, tęsknoty, żale, miłość ta piękna i ta zakazana, niemożliwa.

Autorka niesamowicie lekko i wyraźnie oddaje ducha tamtych czasów. Życie ludzi na dworze królewskim, panujące zasady, konwenanse, codzienność, zmagania z nieuchronnym losem. Miłość, namiętności, silne więzy rodzinne, rywalizacja między rodzeństwem. Wystane uczty, biesiady, piękne suknie, przepych a obok zdrady, niesprawiedliwość, niepewność, okrucieństwo. Dworskie intrygi, świat polityki, intrygi, knowania, dyplomatyczne gierki, układy, walka o władzę, znaczenie kościoła, głęboka wiara do Boga.

Fascynująca, wiarygodna, nietuzinkowa, napisana z rozmachem opowieść. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Niesamowite wrażenia i odczucia. Dla mnie rewelacja! Doskonała, przyjemna lekcja historii. Już z niecierpliwością czekam na kontynuację. Serdecznie polecam!

„Nie ma jednak nic pewnego na tym świecie”.

Pierwszy tom nowej sagi historycznej o Jagiellonach opowiada o młodości królewicza Zygmunta i obejmuje lata 1466-1499. Bardzo podobało mi się jak autorka "weszła" do głowy Zygmunta, jak został ukazany, a także jakie stosunki panowały w rodzinie królewskiej i na dworze wawelskim. Jednym z najważniejszych wątków powieści jest związek królewicza z Katarzyną Telniczanką.

• Seria
  • Biblioteka