Safona

Wydawnictwo: Bellona
Sappho
historyczna
ania_och

Urodzony w 1936 r. Siegfred Obermeier (pseudonim Carl de Scott) jest znanym i popularnym niemieckim dziennikarzem prasowym i radiowym oraz pisarzem. Specjalizuje się zwłaszcza w powieści historycznej; wiele jego utworów zostało przełożonych na języki europejskie i azjatyckie. Otrzymał prestiżowe wyróżnienie literackie Littera-Medaille. Mieszka w Oberschleiβheim koło Monachium. Jak Homera...

Jak Homera nazywano Poetą, tak o niej mówiono po prostu: Poetka. Od wieków intrygowała, budząc kontrowersje i spory, wokół niej nagromadziły się mity i legendy, zaś jej kunszt słowa zachwycał nie tylko starożytnych. Z jej twórczości zachowało się zaledwie kilka pieśni i kilkaset fragmentów wierszy, ale nawet one świadczą o wielkości jej talentu poetyckiego i o zdolności do wyrażania najsubtelniejszych uczuć miłosnych.

Pochodząca z Mityleny na wyspie Lesbos Safona, największa poetka liryczna literatury greckiej, pochodziła z arystokratycznej rodziny; w jej niespokojnym życiu namiętność - często nieszczęśliwa - do pięknych dziewcząt (ale także do mężczyzn) przeplatała się z polityką i religią. Stworzyła thiasos, egzaltowane żeńskie koło, którego uczestniczki łączyło zamiłowanie do sztuki, poezji oraz żarliwy kult Afrodyty. Pisano o niej poematy, dramaty sceniczne, lecz i prześmiewcze komedie... od jej imienia nazwano wreszcie stosunki erotyczne z kobietami.

Wspaniała, panoramiczna powieść S. Obermeiera przedstawia życie, miłości i sztukę Safony: tłem utworu jest Grecja VII-VI wieku p.n.e, epoka tyranów, artystów i bogów.

Katherina87 | 2014-06-13

tayen | 2016-08-20