Kobiety i muzyka: Dwie miłości Mozarta

2006-03-14
2006-03-14
Ewa Zigler-Brodnicka
Mozart kompozytor

W centrum tej powieści znajduje się nie tylko genialny kompozytor, ale także Mozart- człowiek:- jego niestrudzona podróż, wiodąca go od wczesnej młodości przez kraje Europy, na dwory władców, do miłośników muzyki, ale też na salony znudzonych ignorantów;- stosunek do ojca i do kobiet, który zawsze wahał się między egzaltacją a głębokim przywiązaniem;- wikłanie się w intrygi wokół pieniądza, sławy i władzy. Jest tu też Stanzl wytęskniona, która towarzyszy mu z mieszkania do mieszkania, która rodzi mu dzieci, ale nie jest jego Muzą.
Wolfgang Amadeus inspiracji ma w nadmiarze. Powstają czarowne kompozycje, wprawiając w zdumienie miłośników muzyki na całym świecie. Ale chwile sukcesu coraz bardziej blakną wobec materialnej biedy i fizycznego upadku. Ot, blask i nędza geniusza.

Wolfgang Amadeus Mozart (w formie spolszczonej Wolfgang Amadeusz Mozart, ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu). Austriacki kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych, którego twórczość związana była głównie z austriackim Wiedniem. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do trójki klasyków wiedeńskich.

Bardzo lubię biografie, a ta jest dodatkowo dość nietypowa, bo razem z Mozartem przeżywamy jego wzloty i porażki. Poznajemy jego codzienne życie toczące się poza salami koncertowymi. O Mozarcie napisano już wiele, ale ta książka wydaje się pokazywać Amadeusza takim jakim był naprawdę: wybitnym kompozytorem, scenarzystą, nawet poetą, a równocześnie człowiekiem, synem, mężczyzną. Czytając miałam przed oczami film Formana "Amadeusz", więc spokojnie mogłam sobie wyobrazić tego rozbrykanego, ale i krnąbrnego, pełnego radości i niezwykle utalentowanego człowieka o zbyt miękkim sercu. Świadomy swego geniuszu czuł się niedoceniany (bo był) i manipulowany. Jego ogromne poczucie humoru oraz łatwość komponowania pozwalała tworzyć mu muzykę lekką i przyjemną, zrozumiałą dla wszystkich i przekazującą gorące uczucia. Nie komponował dla samego komponowania. Każda nuta wyrażała kawałek jego samego. Miał marzenie by dotrzeć do szarych mas, do zwykłych ludzi.
Polecam zarówno książkę jak i film Amadeusz.

Wspaniale, z sercem napisana biografia Mozarta. Autor niczego nie upiększa, rzetelnie pokazuje niełatwe, krótkie życie młodego "muzykusa".

• ⦿ ~ Biografie/autobiografie/pamiętniki/wspomnienia
  • Literatura "dorosła"