Opowieść o Tybecie. Rozmowy z Dalajlamą

Wydawnictwo: Rebis
The Story of Tibet: Conversations with the Dalai Lama
historyczna

„Aby wiedzieć, jak żyć w przyszłości, trzeba zrozumieć przeszłość” – te słowa Dalajlamy stanowią najlepszy komentarz do Opowieści o Tybecie. Książka ta prezentuje osobiste spojrzenie przywódcy Tybetańczyków na historię jego narodu i kraju. Subiektywizm tej wizji sprawia, że wymyka się ona naukowej weryfikacji, za to wyłania się z niej barwny obraz Krainy Wiecznych Śniegów od czasów mitycznych po współczesność. Jego Świątobliwość snuje fascynującą opowieść o świecie wielkich buddyjskich mistrzów i bogatej tybetańskiej tradycji duchowej, wyjaśnia, jak powstała instytucja dalajlamy, opowiada o związkach Tybetu z Mongołami, imperium mandżurskim i wspólnej tybetańsko-chińskiej historii. Sięgając w nieraz bardzo odległą przeszłość swego wielowiekowego kraju, dotyka też palących współczesnych problemów.
T. Laird na podstawie rozmów z Dalajlamą opracował książkę, która pozwala zgłębić zarówno tajemnice Tybetu, jak i tajniki osobowości przywódcy tego wyjątkowego kraju.

źródło opisu: nota wydawcy

Karminiano | 2015-11-15
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 15 listopada 2015

W świetle tego co stało się 13.11 w Paryżu trochę trudno przyjąć postawę Dalajlamy, żeby nie używać przemocy. A mimo to, jeżeli jej nie powstrzymamy wkrótce ukaże się nam obraz totalnego zniszczenia. Rozwiązania bez użycia siły są jedynym sposobem i jedyną drogą do nastania światowego pokoju. Dopóki tego nie zrozumiemy możemy zapomnieć o czymś takim jak bezpieczeństwo.
Rozwiązania bez użycia przemocy mogą wydawać się bajką, ale jak stwierdził Jego Świątobliwość "przemoc rodzi jeszcze większą przemoc". Odnieśmy to w końcu do samych siebie i stańmy oko w oko z rzeczywistością. To trudne, ale możliwe do zrealizowania.

Bartowski | 2015-10-09

Wywiad rzeka z Jego Świątobliwością Dalajlamą w którym duchowy przywódca Tybetańczyków opisuje historyczne dzieje Tybetu, jego korzenie oraz wspaniałą tradycje i bogatą kulturę. Polecam miłośnikom tematyki!

glamcoco | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Książkę powinny przeczytać osoby interesujące się sprawą niepodległości Tybetu i dowodami na niezależność tego kraju.

| 2012-06-28

Rozmowy z Dalajlamą chyba nie trzeba polecać ...

joasia | 2014-08-01

Cudowna książka, cudowny Człowiek....

Wujek_Marcin | 2016-09-15
DamnFine Coffee | 2016-09-04