Messalina

Wydawnictwo: Bellona

Świetnie napisana, zbeletryzowana opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci antycznego świata. Do historii przeszła dzięki erotycznym ekscesom oraz licznym, snutym i realizowanym z niezwykłą wprost precyzją, intrygom. Mniejszą uwagę przykładano do faktu, że Messalina była trzecią żoną Klaudiusza. Poślubiła go zresztą w roku, w którym zginął nie mniej kontrowersyjny niż ona, Kaligula. Wydarzenie to z jednej strony otworzyło Klaudiuszowi drogę do tronu, a z drugiej dało jej sposobność do realizowania swoich najbardziej wyszukanych kaprysów oraz snucia kolejnych intryg.

Turms | 2014-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Zabierałem się do tej książki bardzo długo... Po przeczytaniu widzę, że to los chciał mnie uchronić przed tym "wybitnym arcydziełem". Jedyne co mogę powiedzieć dobrego o tej książce to tylko tyle, że szybko się czyta i trochę wciąga. Minusów można wytknąć znacznie więcej, ale ograniczę się do jednego: nie może być w książce historycznej (mniejsza już, o to że to romans) błędów tak rzucających się w oczy jak nagminne określanie Liwilli i Agrypiny siostrzenicami Klaudiusza, w końcu były to córki jego brata Germanika. I na koniec szkoda, że autor nie napomknął ani słowem nawet o uczcie, na której Messalina konkurowała z jedną z rzymskich prostytutek, o to która obsłuży więcej klientów.

Abee | 2014-10-23
Przeczytana: 26 grudnia 1992

Przeczytane na fali fascynacji książkami Gravesa "Ja, Klaudiusz". Ale ta pozycja nie jest z tej półki. Tam Messalina jest częścią logiczną historii. Tutaj jest aferzystką.

joyjoy91 | 2016-12-09
Przeczytana: 08 grudnia 2016