Amistad

Amistad
83-7129-777-7
historyczna
Maciej

"Amistad" to oparta na autentycznych wydarzeniach powieść historyczna, opowiadająca o jednym z najważniejszych epizodów walki toczonej w XIX w. w Stanach Zjednoczonych przez zwolenników zniesienia niewolnictwa. W 1839 r. obowiązuje już wprawdzie zakaz handlu Murzynami przywożonymi z Afryki, nie dotyczy on jednak dawnych niewolników oraz tych, którzy urodzili się w niewoli. Wykorzystują to handlarze żywym towarem, nielegalnie przewożący Afrykanów na Kubę, a stamtąd do Ameryki. Na jednym z takich przemytniczych statków hiszpańskich dochodzi do krwawego buntu więzionych, a opanowany szkuner "Amistad" zostaje zatrzymany przez amerykańską marynarkę. O tym, czy pięćdziesięciu trzech Afrykanów będzie odesłanych na Kubę i jako "ładunek" zwróconych właścicielom, ma zdecydować sąd. Większość Amerykanów, a także rząd z prezydentem Van Burenem na czele, nie ma wątpliwości, że Murzyni powinni wrócić do Hawany. Są jednak i tacy ludzie, którzy angażują wszystkie siły i środki, by do tego nie dopuścić. "Amistad" to porywająca opowieść o umiłowaniu wolności, o ludzkiej szlachetności, o przezwyciężającej wszystkie przeszkody sile nadziei - opowieść, która wzrusza, a zarazem napełnia otuchą.

PrzyAromacieKawy | 2014-03-18
Przeczytana: 10 marca 2014

Temat niewolnictwa cały czas jest tu jakoś obecny z moim domu. Może to zabrzmiało dwuznacznie. Nieświadomie. Chodzi mi oczywiście o niewolnictwo w Ameryce, głęboko zakorzenione w ludziach niewolnictwo, które pomimo sankcji prawnych, nadal obowiązywało przez wiele lat po jego zniesieniu. Amisad to książka o grupie czarnych uprowadzonych w Afryce i sprzedanych do niewoli. Celem była oczywiście Ameryka lub Kuba. I choć już od kilku lat nie wolno było uprawiać handlu ludźmi, dla niektórych nadal ważniejszy był zysk. Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza to podróż statkiem. Nie jest zbyt długa, na pewno nie zanudza, nie ma nadmiernych nudnych opisów, które często towarzyszom tego typu literaturze. Wszystko wyważone zgrabnie napisane. Dowiadujemy się skąd pochodzą niewolnicy, kim jest osoba, która ich zniewoliła. Dzięki przetoczeniu rozmów jednej jak i drugiej strony, możemy się dowiedzieć obydwu punktów widzenia.
Druga część to rozprawa sądowa decydująca o tym, czy...

AlpenGold | 2016-01-27
Przeczytana: 12 stycznia 2016

„Amistad” to książka napisana w oparciu o fakty. Zarówno statek, jak i nazwiska Afrykańczyków oraz polityków, sędziów, adwokatów, załogi Amistada i wszystkich innych osób zamieszanych w tę sprawę są prawdziwe. Sama powieść skupia się na procesie sądowym, jaki rzeczywiście miał miejsce po zatrzymaniu statku, na którym doszło do buntu nielegalnie pojmanych, więzionych i sprzedawanych Afrykańczyków. Jest to świadectwo tego, jak do sprawy niewolnictwa podchodzono w pierwszej połowie XIX wieku, a więc w okresie, w którym zaczęto znosić niewolnictwo. Świadectwo pokazujące hipokryzję, materializm, rasizm ówczesnych społeczeństw, ale także chęć walki o prawa każdego człowieka, bez względu na kolor skóry i pochodzenie.

Cała recenzja: http://bohater-fikcyjny.blogspot.com/2016/01/51-walczac-o-wolnosc-amistad.html

magdalena | 2013-05-18
Przeczytana: 18 maja 2013

Z początku książka była dość przeciętna. Nie tyle mnie nie wciągnęła, co nawet odrzucała. Martwiłam się,że autor będzie raczył mnie historią rejsu, a do brzegu tak daleko.... Dopiero gdy akcja przeniosła się na stały ląd wprost nie mogłam oderwać się od kart powieści. Śledziłam proces, czekałam na wyrok i życzyłam obronie bezprecedensowego zwycięstwa. Naprawdę warto przeczytać tą opartą na faktach historię walki o wolność.

Titka Brak | 2016-04-26
Przeczytana: 2016 rok

Dosyć opornie napisana, ale fabuła wynagradza ciężki język autora.

Karolina | 2016-08-16
Przeczytana: 28 lutego 2000