QED. Osobliwa teoria światła i materii

Tłumaczenie: Helena Białkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
QED: The Strange Theory of Light and Matter
83-7255-186-3
Jakub

Inne wydania

Książka przedstawia cztery wykłady Richarda Feynmana, w których wyjaśnia on przystępnie, ale bez uproszczeń, podstawy elektrodynamiki kwantowej - teorii, do której rozwoju przyczynił się w latach czterdziestych XX wieku, za co został uhonorowany Nagrodą Nobla w 1965 roku. Dzięki swemu talentowi pedagogicznemu autor gładko wprowadza czytelnika w świat cząstek elementarnych oraz ich...

Dzięki swemu talentowi pedagogicznemu autor gładko wprowadza czytelnika w świat cząstek elementarnych oraz ich oddziaływań, opisywanych przez połączone siły mechaniki kwantowej i szczególnej teorii względności. QED to lektura obowiązkowa dla każdego, kogo interesują współczesne podstawy nauk przyrodniczych.

yokopoko | 2011-03-02
Przeczytana: 02 marca 2011

Niesamowicie prosto wytłumaczone zjawiska fizyczne (najzwyklejsze w świecie... dodawanie strzałek), świetny wstęp do elektrodynamiki kwantowej, nie wymagający od czytelnika praktycznie żadnej wiedzy z tej dziedziny. Bardzo dobra, Feynman jak zwykle najtrudniejsze zagadnienia potrafi sprowadzić do kilku linijek nieskomplikowanego komentarza. :)

Zdecydowanie warta polecenia jako wstęp do pogłębiania wiedzy z mechaniki kwantowej. Feynman oczarował mnie nie tylko podejściem do nauki, ale wyłożeniem wiedzy pozornie trudnej do przyswojenia w sposób, jakby znajomość tego była na porządku dziennym.
Feynman ma literacki sposób pisania, czy opowiadania. W wielu opisach jego osoby zwraca się uwagę na jego humorystyczne podejście i przeplatanie powagi nauki z pozwalającym wyluzować żartem, czy parodią aktorską. To od przekazu zależy, czy wiedza dotrze do człowieka, czy nie.
Czytając QED,byłam zaciekawiona, poruszona i zadowolona, że coś rozumiem.

Florianf | 2015-03-27

Wszystko jest tłumaczone jasno. Ale jakże nudne. Rysowanie tych strzałek i tych strzałek i potem z tego wynika tyle, że nie wiemy dlaczego się tak dzieje, choć potrafimy to wyliczyć. He he. Wstęp dobry. Ale w praktyce nudno.

dymitrop | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Jedna z najtrudniejszych dziedzin przedstawiona jako dodawanie strzałek (genialne swoją drogą), ale ja po prostu liczyłem na nieco więcej teorii, a nie przedstawienia na czym polega rozwiązywanie poszczególnych kwestii. Może chybiłem ze swoimi wymagania, ale nawet nie patrząc na nie - to mimo wszystko książka nie porywa.

Kwiat_Paproci | 2016-08-12
Michał-Tarnowski | 2016-08-01