Okładka książki Sześć łatwych kawałków. Podstawy fizyki wyjaśnia jej najbłyskotliwszy nauczyciel Richard P. Feynman
Richard P. Feynman Wydawnictwo: Znak Literanova popularnonaukowa
popularnonaukowa
Six Easy Pieces
Znak Literanova
2022-10-03
1998-08-26
Jeremi Kazimierz Ochab
fizyka Feynman

Styl Feynmana urzeka, jego zdolność do przykucia uwagi czytelnika jest fenomenalna. Wyciąg kilku pierwszych wykładów fizyki dla początkujących tego noblisty tak mi się spodobał, że zamówiłem ich całość. Czy trzeba lepszej reklamy dla tej książki?

Sześć łatwych kawałków chwilami wcale nie było łatwe ale na pewno mocno uproszczone. Niektóre wykłady są wytłumaczone w bardzo przystępny sposób do innych pasowałoby więcej pamiętać ze szkoły. Rozdział dot. zachowań kwantowych - swietny!

Nieważne czy bardziej lubicie przedmioty ścisłe czy humanistyczne. Nieistotne nawet czy lubicie fizykę… Jestem przekonana, że „Sześć łatwych kawałków” Richarda P. Feynmana przeczytacie z wielką przyjemnością, a podczas lektury na waszej twarzy nieraz zagości uśmiech.
Bo gdyby wszyscy nauczyciele opowiadali o przedmiotach, których uczą tak, jak Feynman mówi o fizyce, szkoły i uczelnie byłyby najprzyjemniejszymi miejscami na świecie 😉
„Sześć łatwych kawałków” to skrócona wersja wykładów, które Feynman wygłaszał w Kalifornijskim Instytucie Technologicznym dla studentów pierwszego roku w latach 1961-1963. Jak sam przyznał w przedmowie, wykłady z perspektywy studentów i uczelni nie odniosły sukcesu (studenci, przytłoczeni natłokiem informacji z wykładów rezygnowali, a ich miejsce szybko zajmowali inni wykładowcy instytutu - o skali zjawiska prowadzący nie miał pojęcia),to jako książka sprawdzają się idealnie.
Tematy wykładów to: „Atomy w ruchu”, „Podstawy fizyki”, „Związki z innymi dziedzinami nauki”, „Zasady zachowania energii”, „Teoria grawitacji” i „Zachowanie kwantowe”. Mnie najprzyjemniej czytało się rozdział o związkach z innymi dziedzinami nauki, choć myślę, że naukowcy z innych dziedzin mogli się poczuć nieco urażeni niektórymi zwrotami 😜
Nie będę udawała, że po lekturze nagle zrozumiałam fizykę albo że ze zrozumieniem przeczytałam wszystkie rozdziały… ale też nie to było dla mnie najważniejsze. Przyjemność z czytania daje swoboda autora w tłumaczeniu poruszanych kwestii i próba wytłumaczenia zagadnień w prosty, a zarazem spektakularny sposób. Czytając czułam pasję, którą Feynman w sobie miał. Wyobrażam też sobie, jakim showmanem był na żywo i żałuję, że podczas tych wykładów nie było mnie wśród słuchaczy. Może bym nie uciekła 😉

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Przystępne przypomnienie, w jak złożony żyjemy świecie. Szczególnie w niedostrzegalnej skali atomowej. Aż chce się wrócić do szkolnej ławy na lekcję fizyki.

Długo zwlekałam z ponownym (od czasu ostatniej lekcji fizyki w gimnazjum) wgłębieniem się w fizykę, ale ogrom dobrych sci-fi i ciekawostek z fizyki kwantowej w końcu skłoniły mnie do poszukania jakiejś książki na start-i ta była strzałem w dziesiątkę. W końcu wiem z czym to się je, do tego przypomniałam sobie różne fakty o wszechświecie, a nowy głód zaraz uspokoję inną książką wprowadzającą- Kwanty zrobiły mi dzień.

Gdyby tak każdy nauczyciel fizyki tłumaczył ją jak Richard Feynman...

Gdyby tak każdy nauczyciel fizyki tłumaczył ją jak Richard Feynman...

Feynman- czyli cała wiedza naukowa w jednym człowieku

Najpierw musimy oddzielić treść od formy niczym starożytni. Albo nawet czynniki wewnętrzne od czynników zewnętrznych w nauce. Ryszard Feynman(jak to mówił nasz szalony wielki filozof Wolniewicz spolszczając imiona zagranicznych autorów na modłę przedwojenną) był błyskotliwym fizykiem, a wręcz fizykiem paradygmatycznym, biorąc pod uwagę fakt, że stworzył najsłynniejszy podręcznik do fizyki w historii nowożytnej. Podręczniki są właśnie tym, co Kuhn nazywa ustanowieniem nauki normalnej przez zgodzenie się fizyków na pewne aksjomaty(podstawy) i zaczęcie rozwiązywanie na ich podstawie łamigłówek(puzzles). Wszystko to jednak są czynniki zewnętrze, których sami naukowcy tak nie lubią(w stosunku do siebie)…
Druga sprawa_po co człowiek czasami powinien sięgnąć po takie książki jak „Sześć łatwych kawałków” czy „Siedem krótkich lekcji fizyki” *? Wydaje się, że dobrze wykształcony człowiek w XXI wieku musi mieć świadomość, bądź przeświadczenie graniczące już z przekonaniem, że prawdopodobnie to fizyka wyznacza nasz kontakt z rzeczywistością i to jej pojęcia(ruch, czas, przestrzeń,energia etc.) są pojęciami podstawowymi. Nie chodzi o to, że na końcu wszyscy się z tym zgodzą, ale, że wszyscy powinniśmy wyjść od tego na początku dyskusji!
Dzisiaj brzmi to dziwnie(w czasach „amerykańscy naukowcy udowodnili…”),ale to właśnie Feynman stał się pierwszym Amerykaninem, który osiągnął status ikony fizyki(nie zapomnijmy, że większość fizyki kwantowej wymyślili ci straszni nasi sąsiedzi, Niemcy). Paul Davies piszę we wstępnie, że w odróżnieniu od mającego eksperymenty w pogardzie Einsteina, Feynman kierował się także chęcią głębokiego teoretycznego zrozumienia przyrody, ale osadzonego w wynikach doświadczalnych(„trzymał się blisko rzeczywistości”).
I co z tych fizyków rozmów z przyrodą wynika? Oto sześć lekcji:
1. Przyroda składa się z atomów -atomizm

Zacznijmy od cytatu:
„ Gdyby w jakimś kataklizmie cała wiedza naukowa uległa zniszczeniu i tylko jedno zdanie miało zostać przekazane kolejnym pokoleniom stworzeń, jakie stwierdzenie zawierałoby najwięcej informacji w najmniejszej liczbie słów? Według mnie byłaby to hipoteza atomistyczna( lub atomistyczny fakt, czy jakkolwiek to nazwać),mówiąca, że wszystkie przedmioty zbudowane są z atomów-małych, nieprzerwanie poruszających się cząstek, przyciągających się, gdy są w niewielkiej odległości, ale odpychających się, gdy są ze sobą ściskane”

Tylko tyle i aż tyle.

Książka jest napisana przez ustaleniem tzw. modelu standardowego(lata 70 i 80. XX wieku) dlatego, Feynman piszę o istnieniu 30 cząstek i może napisać „obecnie nie pojmujemy wszystkich tych cząstek jako różnych przejawów jednej tylko rzeczy”. Obecnie zdaje się takich cząstek odkryto z 200, ale naprawdę podstawowe(tzw. cząstki fundamentalne) są kwarki, leptony i bozony oddziaływań(tym zajmuje się oczywiście fizyka cząstek elementarnych, która ma być albo w nieustannym rozwoju, czego efektem jest wykrycie w 2012 tzw. bozonu Higgsa(boska cząstka),albo w impasie***.

2. Metoda naukowa- doświadczenie, eksperyment, wnioskowanie
Wszystko co wiemy jest pewnym przybliżeniem, ponieważ wiemy że nie znamy jeszcze wszystkich praw(Zob. Sen o teorii ostatecznej**),dlatego nie możemy działać tak jak w geometrii euklidesowej(aksjomaty i ich konsekwencje). Jednak z filozoficznego punktu widzenia stosując zasadę przybliżenia ciągle się mylimy(s.63).
Sprawdzianem wszelkiej wiedzy jest eksperyment. Jednak wiedza składa się również z wyobrażania(stąd podział na fizykę doświadczalną i teoretyczną).
Dla Feynmana efektem nauki jest „zrozumienie”. Jeśli „świat” weźmiemy za partie szachów rozgrywanych przez bogów, a nas weźmiemy za przypadkowych światów. Nie znamy reguł, ale możemy przypatrywać się rozgrywce. Zrozumieć fizykę fundamentalną to zrozumieć reguły gry w „świat”.
Tak jak w szachach najciekawsze są jednak miejsca, w których reguły nie działają lub załamują się(s.99).
Celem zaś nauki jest „możność postrzegania przyrody jako różnych przejawów jednego zbioru zjawisk”.
Co jest podstawową hipotezą nauki, jej podstawą filozoficzną? Jedynym sprawdzianem słuszności jakiegokolwiek przekonania jest doświadczenie(empiryzm). Feynman jednak wskazuję, że jednakowe wyniki w różnych warunkach są faktem doświadczalnym, ale nie są warunkiem koniecznym nauki.
3. Redukcja-wydaje się, że księga przyrody napisana jest w jednym języku
„Wszystko jest zbudowane z atomów. To jest centralna hipoteza. Najważniejsza hipoteza w całej biologii, dla przykładu, głosi z kolei, że wszystko, co robią zwierzęta, robią atomy”. Przekształcając logicznie to twierdzenie otrzymamy zdanie, że zwierzęta zbudowane są z atomów działających zgodnie z prawami fizyki.
Feynam pokazuję, różne problemy dziedzin innych niż fizyka i ich realizacje w ujęciu cząstek elementarnych. Z tego punktu widzenia, największą zagadką psychologii jest:
„Centralną zagadką układu nerwowego czy też umysłu, jak kto chce, jest taka: gdy zwierzę się czegoś nauczy, potrafi zrobić coś innego niż wcześniej, więc jego komórki mózgowe, jeśli są zbudowane z atomów, też musiały się zmienić. Ale co dokładnie się w nich zmieniło?”s.162
Jaka szkoda, że amerykański fizyk nie wypowiedział swoich intuicji o związkach myślenia z maszynami liczącymi(co sugerował na stronie 163!).
Ciekawe rozważania dotyczą powiązań fizyki z zagadnieniami, które nie występują w fizyce(„z braku lepszego określenia” Feynman te zagadnienia nazwał „pytaniem o przeszłość”.) . Dlaczego mucha ma skrzydła(biologia)? Jak powstały Tatry?(geologia) Jak powstał układ słoneczny(astronomia)? A może, mówi Feynman, prawa fizyki również kiedyś powstały, albo były inne niż obecnie(s.165)?
4. Zasada zachowania energii- nie ma perpetuum mobile
Prawo to jest bezwyjątkowe. Jak piszę Feynman: „istnieje pewna wielkość, nazywana energią, która podczas różnorodnych zmian zachodzących w przyrodzie pozostaje niezmienna.” Matematycznie rzec biorąc, istnieje pewna wielkość liczbowa, która pozostaje niezmienna bez względu na to, co się dzieje(nie jest przy tym to żaden mechanizm ani nic konkretnego!). Ileż z tego założenia wynika!(polecam doskonały rozdział o energii).
Obok zasady zachowania energii występują jeszcze dwie analogiczne: zasada zachowania pędu i zasada zachowania momentu pędu. Ta trójka zasad(rozwinięta później do sześciu) łączy w sobie największe tajemnice naszej wiedzy. Tak piszę o tym Feynman:
„Podobnie jak niezależność od położenia ma związek z zachowaniem pędu, a niezależność od czasu z zachowaniem energii, tak brak różnicy ze względu na obrót aparatury doświadczalnej, a więc niezmienniczość świata względem orientacji, wiąże się z zachowaniem momentu pędu”.
Czy do dzisiaj nie rozumiemy czym jest energia? Feynman patrząc z praktycznego punktu widzenia na te teoretyczne kwestie, piszę, że energie możemy pobierać ze Słońca, deszczu, węgla, uranu i wodoru. Najwięcej nadziei fizyk widział w energii wodorowej i wiązał z nią nawet możliwość uwolnienia ludzkości od konieczności posiadania energii(s.199-200).
5. Grawitacja- wszystko spada, znaczy się idzie po linii prostej
Prawa grawitacji to „jedno z najdalej sięgających uogólnień, jakie zrodził ludzki umysł”. Oto one:
każde ciało we wszechświecie przyciąga dowolne inne ciało z siłą proporcjonalną do masy każdego z nich i maleje odwrotnie proporcjonalnie do kwadratu odległości między nimi(prawo powszechnego ciążenia).

6. Zachowania kwantowe-czyli zasada nieoznaczności zabiera nam sen z powiek na przykładzie eksperymentu Younga wyłożonego kawę na ławę! Dominacja mechaniki kwantowej oraz uderzenie w samo serce zdrowego rozsądku(czyli common sense). Tutaj klasyczne wyjaśnienie „eksperymentu z dwoma szczelinami”.

Skutki:
1. Rzeczy w małych skalach zachowują się inaczej niż w dużych skalach
2. Nie da się już powiedzieć, że cząstka ma określone położenie i określoną prędkość.
3. W żadnych okolicznościach nie da się dokładnie przewidzieć, co się stanie(fundamentalnie niemożliwe jest precyzyjne przewidywanie, co dokładnie wydarzy się w danym eksperymencie).

Ta książka to prawdziwie „introduction”, wstęp jak się patrzy. Bawi ucząc, ucząc bawi. Prawdziwy, oświęcony podręcznik jakiego potrzebuje każdy człowiek, który przyjmuje, że świat da się badać naukowo. Od takich rzeczy musimy wyjść, żeby dalej się spierać.
Ps. W jednej passusie z tej książki, Feynman piszę, że poeta kiedyś powiedział, że : cały wszechświat jest w kieliszku wina”. Dość śmieszne jest, że tym poetą jest, z dużym prawdopodobieństwem, sam Feynman, gdyż wielu ludzi szuka tego cytatu, lecz nie może go znaleźć. No nic, kto inny jak nie poeta mógł napisać takiego bon mota: całe życie to fermentacja(s.166).
Ps2. Inny taki bon mot: jeśli ktoś nie dostrzega tutaj(na zdjęciach skupisk galaktyk) działania grawitacji, to nie ma duszy.

* https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4804707/siedem-krotkich-lekcji-fizyki
** https://lubimyczytac.pl/ksiazka/84617/sen-o-teorii-ostatecznej
*** https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4893055/zagubione-w-matematyce-fizyka-w-pul...

Feynman- czyli cała wiedza naukowa w jednym człowieku

Polecam

Polecam

Richard Feynman nazywany jest Wielkim Wyjaśniającym (eng. The Great Explainer) i po lekturze “Sześciu łatwych kawałków” ciężko się z tym określeniem nie zgodzić. Książka ta jest wydaniem skróconym “Feynmana wykładów z fizyki” - podręcznika fizyki opartego na wykładach Feynmana, których udzielał na prestiżowej uczelni Caltech w latach 1961-1963. Spośród trzech tomów zawierających ponad sto wykładów, autor wybrał sześć, których tematami są między innymi podstawy fizyki i jej związek z innymi naukami przyrodniczymi.

Pierwszy wykład, „Atomy w ruchu”, obejmuje podstawy termodynamiki i zachowanie gazów. Temat drugiego rozdziału, „Podstawy fizyki”, rozumie się sam przez się. Trzeci wykład, „Związek fizyki z innymi naukami przyrodniczymi”, dotyczy powiązań między fizyką a innymi dziedzinami nauki, takimi jak biologia i chemia. Czwarty rozdział, „Zasada zachowania energii”, jest dogłębnym omówieniem ww. zasady i jej zastosowań. Kolejna część, „Teoria grawitacji”, zawiera przegląd teorii grawitacji i jej roli we wszechświecie. Wreszcie szósty wykład, „Efekty kwantowe” obejmuje podstawy mechaniki kwantowej i szczególne zachowanie cząstek na poziomie atomowym i subatomowym.

Wszystkie rozdziały są napisane w przystępny sposób, a błyskotliwe wyjaśnienia i obrazowe porównania, którymi posługuje się Feynman, sprawiają, że zrozumienie książki nie powinno sprawić kłopotu przeciętnemu czytelnikowi nie posiadającemu specjalistycznej wiedzy z zakresu fizyki. Książka zawiera również szereg diagramów i ilustracji, które pomagają zilustrować jej tezy. Mało tego, lektura jest tak wciągająca, że po jej zakończeniu przychodzi ochota na pogłębianie swojej wiedzy w tej dziedzinie, co zresztą jest możliwe dzięki temu samemu autorowi, jeśli sięgniemy po “Sześć trudniejszych kawałków” lub inne książki Feynmana.

Redagując “Sześć łatwych kawałków”, twórca przyjął dwa główne założenia - że złożone teorie fizyczne można wyjaśnić w prosty sposób oraz że poznanie i zrozumienie fundamentalnych praw fizyki pozwala na rozwijanie swojej wiedzy w dziedzinach takich jak filozofia, astronomia, psychologia, nowe technologie, czy pogłębianie znajomości bardziej skomplikowanych założeń fizyki.

Feynman - laureat nagrody Nobla, uważany za jednego z najwybitniejszych fizyków wszech czasów, znany był też ze swojego poczucia humoru i barwnego życia poza murami uczelni i laboratorium. Te cechy widać w “Sześciu łatwych kawałkach”, napisanych lekkim piórem, pełnych nawiązań do różnych dziedzin życia i nauki, które czynią tę lekturę jasną, żartobliwą i bezpretensjonalną.

Polecam tę pozycję każdemu, kto zastanawia się, jak zacząć swoją przygodę z fizyką, a boi się nudnych i niezrozumiałych treści. Sięgając po tę książkę, spodziewajcie się, że poruszy Was nie tylko ze względu na zrozumienie zjawisk fizycznych, nad którymi być może głowiliście się większość życia, ale także dzięki temu, że wzbudzi w Was chęć dalszego poznawania świata.

Barbara Klesyk

"Sześć łatwych kawałków" to książka, która bez wątpienia zrobi wrażenie na każdym czytelniku, niezależnie od jego wykształcenia i zainteresowań. Autorem jest jeden z największych umysłów XX wieku, Richard Feynman, który zapisał się w historii jako wybitny fizyk teoretyk i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.
Książka jest zbiorem wykładów, jakie Feynman prowadził dla studentów na Uniwersytecie w Cornell. Treść jest przedstawiona w sposób przystępny i zrozumiały, a autor opiera się na prostych przykładach i analogiach, aby wyjaśnić złożone zagadnienia z fizyki. Feynman udowadnia, że nawet najbardziej skomplikowane teorie można wyjaśnić w sposób, który jest zrozumiały dla każdego.
Jednym z największych atutów książki jest sposób, w jaki Feynman opowiada historie i opisuje różne zjawiska, co czyni lekturę nie tylko edukacyjną, ale również bardzo interesującą. Autor porusza szereg ważnych kwestii, takich jak natura ruchu, siły, energia, elektromagnetyzm i nukleony, a także wiele innych zagadnień związanych z fizyką.
Książka jest również unikalna ze względu na styl i podejście autora. Feynman jest znany z tego, że stara się zrozumieć zjawiska na poziomie fundamentalnym, co widać w jego wyjaśnieniach. Jego naukowe podejście i nieustanna ciekawość są inspirujące i motywują do dalszego rozwijania swojej wiedzy i zrozumienia świata wokół nas.
Książka jest również warta polecenia dla nauczycieli i studentów, ponieważ pokazuje, jak ważne jest zrozumienie podstawowych zasad i teorii, zanim przejdzie się do bardziej zaawansowanych zagadnień. Feynman pokazuje, że aby zrozumieć bardziej skomplikowane zjawiska, trzeba najpierw zrozumieć podstawy i zbudować na nich swoją wiedzę.
Ponadto, Feynman w "Sześciu łatwych kawałkach" porusza również ważne kwestie filozoficzne, takie jak istota nauki i jej granice. Pokazuje, że nauka jest ciągłym procesem poszukiwania i odkrywania, a nie tylko zbiorem gotowych odpowiedzi. Autor udowadnia, że nauka jest nie tylko ważna dla rozwoju technologicznego, ale również dla naszej kultury i naszego postrzegania świata .Feynman potrafi wyjaśnić wiele skomplikowanych zagadnień w prosty i zrozumiały sposób. Jego podejście do nauki i jego entuzjazm do fizyki są inspirujące i pomagają czytelnikom zrozumieć, jak fascynująca i pełna niespodzianek może być nauka.
Kolejnym ważnym aspektem książki jest styl pisania Feynmana, który jest lekki i pełen humoru. Autor pokazuje, że nauka może być również źródłem radości i zabawy, a nie tylko trudnych i monotonnych zadań. Dzięki swojemu podejściu, Feynman zachęca czytelników do samodzielnego myślenia i poszukiwania odpowiedzi, co jest szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, gdzie informacje są łatwo dostępne, ale nie zawsze prawdziwe.
Podsumowując, "Sześć łatwych kawałków" jest książką, która zachwyca swoim podejściem do nauki i umiejętnością wyjaśniania skomplikowanych zagadnień. Jest to książka, która zainspiruje czytelników do samodzielnego myślenia i poszukiwania odpowiedzi, a także pokazuje, że nauka może być fascynująca i pełna niespodzianek. Każdy, kto jest zainteresowany fizyką lub po prostu poszukuje nowych sposobów na zrozumienie świata, powinien przeczytać "Sześć łatwych kawałków". Jest to książka, która zainspiruje nie tylko do dalszej nauki, ale także do zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi.
Feynman jest nie tylko dobrym nauczycielem, ale także wyjątkowym pisarzem, który potrafi przedstawić skomplikowane koncepcje w przystępny sposób. Jego jasne i zrozumiałe wyjaśnienia są szczególnie pomocne dla tych, którzy nie mają wcześniejszego doświadczenia w dziedzinie fizyki.
Magdalena Soja

Książka jest zbiorem wykładów, jakie Feynman prowadził dla...

• Popularnonaukowe
  • Nauka