Lekkość bytu. Masa, eter i unifikacja sił

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Lightness of Being
fizyka, wszechświat
Pistacia

W ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat nasze rozumienie natury rzeczywistości zmieniło się radykalnie, jednak świadomi tego są tylko nieliczni. „Lekkość bytu” jest pierwszą książką, w której rozważane są konsekwencje wynikające z tej rewolucji. Światowej sławy fizyk, Frank Wilczek, po mistrzowsku przedstawia nowe perspektywy widzenia naszego niezwykłego Wszechświata i przewiduje nadejście złotego wieku fizyki cząstek elementarnych. „Lekkość bytu” to relacja z pierwszej ręki, napisana przez jednego z największych światowych ekspertów w dziedzinie fizyki.

Fizycy mają nadzieje, że w XXI wieku pojawi się nowy Darwin, który wyjaśni pochodzenie cząstek. Czy będzie nim właśnie Frank Wilczek? Jego książka nie jest odpowiednikiem słynnego dzieła „O pochodzeniu gatunków”. Bardziej przypomina „Podróż na okręcie Beagle” – żywą relację z wyprawy, zawierającą opisy krajobrazów i nowoodkrytych stworzeń, które trzeba dopiero zbadać i nazwać.

Frank Wilczek jest profesorem w Massachusetts Institute of Technology. W 2004 roku został laureatem Nagrody Nobla, przyznanej za prace, które przeprowadził w wieku 21 lat, w trakcie studiów doktoranckich. Znany jest między innymi z odkrycia swobody asymptotycznej, wkładu w rozwój chromodynamiki kwantowej, odkrycia aksjonów i badań nad nowymi rodzajami statystyk kwantowych. W 2007 r. nakładem Prószyński i S-ka ukazała się książka Franka Wilczka „W poszukiwaniu harmonii”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Hubert Lewiński | 2014-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Książka ciekawa, skupiająca się na unifikacji sił, co, jak w większości tego typu publikacji poprzedzonej jest obszernym wstępem z podstaw fizyki kwantowej, klasycznej, a przede wszystkim ujęciu grawitacji. Książkę tą, w skali 1 do 3 oceniłbym na 2 jeżeli chodzi o wymagany poziom ogarnięcia tematu, by czytać ją płynnie i rozumieć, co autor miał na myśli. Za kompletnego laika się nie uważam, natomiast pewne momenty musiałem sobie wyjaśniać na własną rękę. Plusem tej publikacji są niewątpliwie dodatki (swoją drogą zajmujące 25% książki) w postaci słownika pojęć i zjawisk (przydatne) oraz ogromne (czasami półstronicowe) przypisy końcowe, które mają pomóc zrozumieć czytelnikowi konkretny element, do którego się odnoszą, a co ciekawsze naprowadzić dalej, by czytelnik sam mógł odbić w interesujące go rejony.

podolen | 2016-02-04

Rany Julek!! kto nazwał tę książkę literaturą popularnonaukową?? Toż to pozycja dla studentów fizyki. jeżeli szukasz gruntownej, matematycznej wiedzy z zakresu mechaniki kwantowej to przeczytaj ją koniecznie.Natomiast jeśli chcesz mieć powierzchowną wiedzę o wszystkim to ugrzęśniesz tu zasypany szczegółami. No i jeszcze minus dla wydawcy, nie wiem jak innych, ale mnie drobna czcionka zniechęca do czytania.

lopcio | 2015-05-11
Przeczytana: 10 maja 2015

Ta książka nie jest lekka :)

"Lekkość bytu" nie jest tak przestępna, jak inne tytuły popularnonaukowe, z którymi miałem styczność. Nie wpisuje się w "moją" definicję tego typu książek, czyli nie jest do czytania, tylko raczej do studiowania. Podejrzewam jednak, że większa w tym wina tematyki niż samego autora. Fizyka cząstek elementarnych jest trudna nawet, gdy próbuje się ją opisać bez wzorów, i trzeba jej poświęcić więcej czasu, by ją zrozumieć. Albo to po prostu nie moja dziedzina :)

Oceny nie wystawiam, bo mogłaby ona być niesprawiedliwie zaniżona przez to, że niektóre rozdziały były dla mnie zbyt trudne do zrozumienia jak na jedno przeczytanie. Dobrnąłem do końca, ale zniechęciłem się na tyle, że nie chce mi się jej "przerabiać" jeszcze raz - teraz biorę się teraz za coś innego i lżejszego.

Jakub | 2011-03-20
Przeczytana: 20 marca 2011

Dobra książka. Profesor zgrabnie i przystępnie wyjaśnia o co chodzi. Niestety czasami poświęca więcej uwagi na łatwiejszy fragment, a mniej na istotę, główną cześć jakiejś ideii- nie mam pojęcia czemu.

Maanwe | 2014-10-29

Książka napisana przez Noblistę o polskich korzeniach opisująca jak współczesna fizyka wyjaśnia masę protonu i innych złożonych cząstek. Bardzo ciekawie napisana, prostym językiem.

301 | 2016-10-03
Przeczytana: 02 marca 2014

może do niej kiedyś wrócę, czyta się bardzo ciężko

SmileyQ | 2016-08-13
Leszy | 2016-02-17