The Feynman Lectures on Physics
978-83-01-15011-2
yokopoko

Najbardziej niezwykły podręcznik fizyki, jaki został kiedykolwiek napisany. Jego oryginalność polega nie tylko na nietradycyjnym doborze materiału i niekonwencjonalnym porządku jego wyłożenia. Autor ukazuje fizykę niejako in statu nascendi, wciąga Czytelnika w odkrywanie prawidłowości rządzących przyrodą. Na kartach książki Feynmana fizyka przestaje być zbiorem praw o bloczkach, dźwigniach i pryzmatach, a staje się tym, czym jest w rzeczywistości – fascynującą opowieścią o pięknie praw przyrody.

Ta książka to rodzaj podstawowego przewodnika po fizyce dla studentów fizyki i dziedzin pokrewnych, nauczycieli i pracowników naukowych, dla wszystkich interesujących się fizyką.

stareprawo | 2014-11-18
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Trudna książka. Wymaga nadzwyczajnego skupienia a ponadto posiadania wcześniej nabytej wiedzy w szerokim zakresie nauki, a fizyki w szczególności. Pierwsze wykłady były dla początkujących studentów fizyki Instytutu Techniki w Kalifornii. Jednak część z nich R.F. prowadził dla zaproszonych doktorantów, a to mówi samo za siebie. Czytałem ją z trudem i z przerwami na rozjaśniającą umysł kawę. Dobrze, że autor miał nadzwyczajny dar prostoty w tłumaczeniu zawiłych problemów. Książkę w postaci kilku tomów, z wykładami podzielonymi na grupy polecam jedynie dla entuzjastów fizyki. Na marginesie dodam, że Richard Feynman był w Polsce gościem zaproszonym przez Leopolda Infelda, który w roku 1962 zorganizował w Warszawie konferencję naukową na temat postępów w fizyce relatywistycznej (kolejnym wybitnym uczonym był tam również zaproszony Paul Dirac)

yokopoko | 2010-04-18

Wbrew pozorom to nie książka o fizyce, to książka o otaczającym nas świecie. ;) Malutko wzorów, zjawiska fizyczne przede wszystkim opisane. Do nauki raczej się nie nadaje, jednak mogę śmiało polecić wszystkim, nie tylko fizykom. ^^

lajt | 2010-09-01

Fantastyczna literatura dla ludzi wcale nie fascynatów fizyki. Feynman dowodzi, że można pięknie i interesująco mówić o nauce.

Jacek_Tarasiuk | 2014-11-10
Przeczytana: 1995 rok

Świetny podręcznik, ale raczej dla wykładowców niż studentów. Za wyjątkiem ambitnych studentów fizyki.

Rege | 2014-12-29

Obowiązkowa lektura każdego studenta nauk przyrodniczych.

Darczu | 2016-11-16
Kwiat_Paproci | 2016-08-12