Wrocławska epopeja : wspomnienia z walk o wyzwolenie miasta w 1945 r.

Okładka książki Wrocławska epopeja : wspomnienia z walk o wyzwolenie miasta w 1945 r. Ryszard Majewski
Okładka książki Wrocławska epopeja : wspomnienia z walk o wyzwolenie miasta w 1945 r.
Ryszard Majewski Wydawnictwo: Ossolineum historia
197 str. 3 godz. 17 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Ossolineum
Data wydania:
1975-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1975-01-01
Liczba stron:
197
Czas czytania
3 godz. 17 min.
Język:
polski
Tagi:
wrocław festung breslau breslau druga wojna światowa wspomnienia
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
781
523

Na półkach: ,

16/2023
Wbrew opisowi nie jest to książka autorstwa Ryszarda Majewskiego. Tylko i aż – odpowiada on tutaj za wybór, wstęp i opracowanie. A wybierał, opracowywał i opatrzył wstępem wspomnienia radzieckich towarzyszy z okresu walk o Festung Breslau.

Można do tej książki podejść dwojako.
Jako źródło prawdy historycznej traktować ją należy z odpowiednim dystansem. Wydanie, które posiadam, ukazało się w roku 1975, czyli w okresie, kiedy wiadomy ustrój trzymał się mocno. Cokolwiek ukazywało się w państwowym – oficjalnym obiegu wydawniczym musiało być zgodne z obowiązującą polityką historyczną.
Mamy tu zatem wspomnienia radzieckich dowódców i żołnierzy różnego szczebla. Przesiąknięte jest to wszystko ordynarną politpropagandą, opiewa wielkie czyny jedynie słusznej Partii, podkreśla heroizm Armii Czerwonej, wychwala dzielnych komsomolców, sławi bohaterstwo, szlachetność i niezłomność homo sovieticus.
Oczywiście wszystko jest tu czarno białe: przeciwnik reprezentuje tutaj wszystko, co najgorsze.
Zatem: większą wartość historyczną ma ta książka jako przykład obowiązującej w danym okresie doktryny, jako przykład realizacji wzorcowej historycznej publikacji podkreślającą wieczną przyjaźń polsko-radziecką. A jednocześnie – skrzętnego pomijania i przemilczania obiektywnych faktów.

Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym potępił tę książkę w czambuł. Ma ona swoje momenty.
Zwłaszcza, kiedy czyta się wspomnienia prostych, liniowych żołnierzy, którzy szli w bój z pepeszą, przedzierali się przez gruzy, piwnice i piętra kamienic. Dzięki tym relacjom możemy na chwilę zatrzymać się w znajomych miejscach czy znanych lokalizacjach, które dziś już nie przypominają zupełnie przestrzeni z czasu Breslau i ogarnąć wyobraźnią pewne epizody z zaciętych walk.
Ciekawy poznawczo jest opisywany proces kształtowania się taktyki walk ulicznych, jaki z czasem musieli wypracować nacierający, by zarówno zmniejszyć straty własne, jak i zwiększyć efektywność swych ataków.
Frapujące są momenty opisujące pewne wydarzenia z okresu oblężenia, które zna się z relacji obrońców przedstawianych w źródłach strony niemieckiej. Takie konfrontacje zawsze są ciekawe i poszerzają perspektywę poznawczą.
Książka zawiera też nieco dokumentacji zdjęciowej. Zdecydowanie – mogłaby ona być obfitsza i lepiej dobrana. Portrety radzieckich oficerów obwieszonych orderowym żelastwem budzą takie same emocje, jak widok dzisiejszych rosyjskich ludobójców.
Aktualna putinowska propaganda niczym nie różni się od tej uprawianej w wiadomym okresie. A nawet jest większa i gorsza, bo ma do dyspozycji większy arsenał medialnego uzbrojenia.

Podsumowując: mimo wszystko warto mieć tę publikację na półce zawierającej wydawnictwa związane z Festung Breslau.
Krytyczna lektura, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, pozwoli wyłowić z tego propagandowego odpływu to, co ciekawe i obiektywnie warte uwagi.

16/2023
Wbrew opisowi nie jest to książka autorstwa Ryszarda Majewskiego. Tylko i aż – odpowiada on tutaj za wybór, wstęp i opracowanie. A wybierał, opracowywał i opatrzył wstępem wspomnienia radzieckich towarzyszy z okresu walk o Festung Breslau.

Można do tej książki podejść dwojako.
Jako źródło prawdy historycznej traktować ją należy z odpowiednim dystansem. Wydanie,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    6
  • Przeczytane
    4
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • II WŚ
    1
  • Biografia/Autobiografia/Wspomnienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Wrocławska epopeja : wspomnienia z walk o wyzwolenie miasta w 1945 r.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne