Fabryka kanciarzy

The Crook Factory
8372451966
Kuba, powieść amerykańska
Drzewko

Kuba, rok 1942, agent FBI Joe Lucas przybywa do Hawany z polecenia J. Edgara Hoovera. Ma zdobyć zaufanie Ernesta Hemingwaya, obserwować go i dyskretnie kierować poczynaniami pisarza, który organizuje amatorską siatkę szpiegowską. Cały spryt i szkolenie agenta służb specjalnych okazują się jednak bezużyteczne wobec człowieka o temperamencie huraganu. Hemnigway zamierza za wszelką cenę przeprowadzić akcję dywersyjną. Niespodziewanie zabawa w szpiegów przeradza się w krwawy dramat.

Aleksander | 2014-09-04
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Chcesz powieści szpiegowskiej? Skręć w inną stronę. Tu całe szpionstwo jest tylko tłem dla klimatu.

Napisane tak, że słychać fale uderzające o burtę. Kuba i Hemingway (i rum i cygara).

Mamerkus | 2012-10-24
Przeczytana: 15 maja 2009

Przygodę z Danem Simmonsem zacząłem oczywiście od "Hyperiona" jakieś pół roku temu. Książka powaliła mnie na kolana, a kiedy usłyszałem, że Dan jest autorem międzygatunkowym, stwierdziłem, że warto przeczytać inne jego książki.

"Fabryka kanciarzy" jest drugą książką Simmonsa, którą czytałem i niestety jest to totalne nieporozumienie. Simmons nie sprawdza się w formule szpiegowskiej. Kiedyś, jako nastolatek zaczytywałem się w Ludlumie, Follecie, Mcleanie - dzisiaj już mnie tego typu blubry nie ciągną, no ale miałem nadzieję, że Simmons wpuści trochę świeżego powietrza do tego gatunku, a tu nic z tego.

Historia rozgrywa się w 1942 r. na Kubie wokół jednego z tajemniczych epizodów z życia Ernesta Hemingwaya (którego fenomenu jako pisarza nie za bardzo rozumiem). Hemingway miał ponoć założyć amatorską siatkę szpiegowską do polowania na U-booty buszujące u wybrzeży USandA. Pomysł trącił fantasmagorią, więc USA (w osobie samego Hoovera, szefa FBI) wysyłają niejakiego Lucasa, by baczył,...

Andrew Vysotsky | 2015-11-17
Wujucinek | 2013-12-31