Lew Macedonii

Cykl: Opowieści greckie (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Lion of Macedon
Pablos

Parmenion - Strategos Sparty, Lew Macedonu. Samotny heros poszukujący zbawienia, a znajdujący zamiast niego przeznaczenie. Mroczny książę - dziecko, które w przyszłości zostanie Aleksandrem, twórcą największego imperium, jakie znał świat. Aleksander pokonał każdego ze swoich przeciwników, każdego z wyjątkiem Ducha Chaosu, nieśmiertelnego zła, które zamieszkało w jego duszy. Ci dwaj zostaną siłą ściągnięci poprzez czas do innych wymiarów, do zaczarowanych światów pełnych cudów i magii, gdzie stawią czoło nieuchronnemu przeznaczeniu.

cordiale | 2016-10-20
Przeczytana: 20 października 2016

[recenzja pierwotnie ukazała się na moim blogu:
http://zapomnianypokoj.blogspot.com/ ]

David Gemmell to brytyjski pisarz, którego twórczość przeżywa w naszym kraju renesans. Niedawno nakładem wydawnictwa Rebis ukazało się wznowienie świetnej trylogii o wojnie trojańskiej. To dobrze, że tak dobry pisarz powoli zdobywa uznanie w oczach polskich czytelników. Sam Gemmella bardzo cenię za stworzoną przez niego Sagę Drenajów. Jednak dzisiaj w moje ręce trafił „Lew Macedonii”.

„Lew Macedonii” to historia Parmeniona. Dziecko zrodzone ze związku spartańskiego bohatera oraz macedońskiej kobiety wychowuje się w kraju swojego ojca. Jako nieczystej krwi Spartanin, chłopiec cierpi liczne prześladowania oraz napaści ze strony swoich rówieśników. Nie przeszkadza mu to w stawaniu się coraz to lepszym wojownikiem i dowódcą. Pogardzany przez rodaków Parmenion przysięga sobie, że przyjdzie dzień, w którym Sparta klęknie u jego nóg.

Motyw wzgardzonego i szykanowanego chłopca pojawiał się już...

MikeParcero | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Początek-niezły, choć stereotypowy. Parmenion-znienawidzony w Sparcie, obiecuje sobie zostać wielkim wodzem i zniszczyć swoją ojczyznę przez którą tyle wycierpiał. Liczyłem, że książka będzie tylko zawierać elementy fantasy(tak jak w cyklu trojańskim), niestety im dalej od bitew i wojen robi się z tego fantasy pełną gębą. Wielka miłość Parmeniona umiera, ale jednak żyje, oślepła, ale jednak widzi, realizuje się jako kapłanka walcząca z siłami ciemności.
Co idiotyczne pojawia się tutaj też Arystoteles jako uwaga! czarodziej. Tylko dla fanów powieści fantasy. Ja jako nie fan na pewno nie sięgnę po 2 tom.

Marcin Książyk | 2013-03-18
Przeczytana: marzec 2013

Książka bardzo fajna, od dziecka fascynowałem sie mitologią greków i rzymian a teraz odkryłem zupełnie nowe spojrzenie na to zagadnienie.

bazyl1 | 2014-08-15

rewelacja

polkops | 2013-03-27

Starożytność oczami Gemmella wydaje się realna i bliższa niż kiedyolwiek. Uwielbiam jego podejście i niezwykła umiejętność splatania tego co udokumentowane w historii oraz tego, co mogłoby się wydarzyć...

Samum | 2015-02-22

Jak 99% książek tego autora. REWELACJA. Polecam