Niebo Mieczy

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Opowieść o Królewskich Fechmistrzach (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
The Sky of the Swords

Młodzi, odtrąceni przez rodziny chłopcy znajdują schronienie w Żelaznym Dworze. Po latach uciążliwych treningów opuszczają go jako najwspanialsi szermierze świata - słynni Królewscy Fechtmistrze. Naukę kończy magiczny rytuał, podczas którego król lub wybrany przez niego dostojnik przebija serce młodego szermierza. Od tej chwili ofiarę i kata łączy nierozerwalna więź, silniejsza nawet niż śmierć...

Bohaterką trzeciego tomu "Opowieści o Królewskich Fechtmistrzach" jest księżniczka Malinda, córka króla Ambrose'a, która wstępuje na tron po śmierci ojca. Młodą królową czekają nie lada wyzwania. Chival znajduje się na skraju wojny domowej, na dworze roi się od zdrajców i skrytobójców. Do granic zbliżają się wrogie armie. W tych ciężkich czasach ostatnią nadzieją Malindy są słynni Królewscy Fechtmistrze, ale nawet oni mogą okazać się bezsilni w obliczu zagrażających krajowi przeciwników...

źródło opisu: [MAG, 2001]

Mollinka_90 | 2016-07-31
Przeczytana: 2013 rok

Książka z gatunku fantastyki to rzadki gość na mojej półce, w posiadanie tej również weszłam przypadkiem (potrzebowałam lektury na dłuższą podróż).
Opowieść o królewskich fechmistrzach okazała się jednym z trzech tomów sagi i obawiałam się, że nie czytając poprzednich, mogę nie "połapać się" w meandrach akcji i postaci. Tak się jednak nie stało, gdyż książkę spokojnie można przeczytać jako samodzielną powieść, bez znajomości pozostałych tomów.
Jest tu głównie opowieść o życiu Malindy, która zostaje królową i fechmistrze muszą jej złożyć przysięgę na wierność. Odbywają się walki z wrogami królestwa, jest trochę zagmatwanych relacji między bohaterami, czyta się zaskakująco dobrze.

Artur | 2016-01-09
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Tom, który wszystko wyjaśnia. Tom, który wszystko naprawia. Najlepszy tom. Co jest dość przewrotne, gdyż poprzednie dwa były świetnym odbiciem głównych postaci, twardych i dobrze opisanych bohaterów. Takich, których przeznaczeniem było odznaczyć się w historii. Tym razem cała opowieść toczy się wokół Malindy, dziewczynki, która stała się kobietą, kobiety, która stała się królową.

Pomimo tego, że bohaterką jest kobieta - to nie jest świat różowych falbanek i kokardek, zapachu perfum i beztroskich balów. Zdecydowanie. To nadal wyrachowany i chciwy świat, w którym każdy kto tylko może będzie starać się sięgnąć po koronę. Niektórzy z chciwości, niektórzy z chęci władzy, niektórzy dlatego, że inne wybory byłyby gorsze.

Poznajemy Malindę od małej dziewczynki, poznajemy jej charakter i obserwujemy jak zmienia się w czasie. Jak ulega pokusom, popełnia błędy i odznacza się szlachetnością. To książka z naprawdę DOBRĄ bohaterką, nie w ujęciu cech charakteru, ale ze względu na jej...

Michał | 2010-09-14
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 14 września 2010

Błyskotliwie napisana, z zaskakującymi zwrotami akcji, czyta się ją od deski do deski z prawdziwą przyjemnością.
Polecam przeczytać wszystkie trzy części sagi.

rad | 2014-10-05
Przeczytana: 05 października 2014

Zaliczone 49% i kilka drzemek w trakcie lektury. Nuda, i flaki z olejem. Cóż, podobno o gustach się nie dyskutuje....

Jakoja | 2014-09-17
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2014

Pierwszy i drugi tom czytałem już bardzo dawno, zirytowała mnie wówczas duża rozbieżność w całej historii. Tom trzeci rzuca inne światło na całość. Świetny pomysł.
Niebo mieczy, a w zasadzie cały cykl o królewskich fechmistrzach to bardzo łatwa i zarazem przyjemna lektura. Polecam, bo czyta się bardzo fajnie, można się odprężyć, a mimo to opowieść wciąga.

Bystry | 2013-02-23

Dave Duncan ma parę naprawdę niezłych książek, seria o królewskich fechmistrzach jest do poczytania. Ma trochę dłużyzn ale także ciekawą fabułę, parę fajnych zwrotów akcji i ciekawy klimat/świat.

Nie będę opisywał o czym jest ta książka bo na pewno jest dużo takich recenzji. Mnie jako czytelnika bardziej interesuje parę kwestii takich jak:

Czy książka ma ciekawą fabułę - tutaj 6/10 - typowy średniaczek, czasem jest ciekawie, czasem nie do końca... najsłabsza część serii.

Czy książka ma ciekawy klimat/budowę świata (czasem klimat książki czyli budowa świata i otoczka z nim związana nie pozwalają mi się oderwać od książki mimo, że książka ma dłużyzny czy nie do końca spójną fabułę) - tutaj 7/10 - szkoła szermierzy i cała otoczka z nimi związana - dość oryginalny pomysł w pospolitym świecie.

Czy książkę się dobrze czyta (czy ma dłużyzny przez które trzeba przebrnąć - tutaj 7/10 - sporo dłużyzn ale także sporo zwrotów akcji w których po prostu połyka się strony.

Ogółem 7-/10.

Gatorek | 2010-10-08
Przeczytana: 08 października 2010

Jak na Dave'a Duncana to średnio. Przeczytałem wszystkie trzy cykle wydane w Polsce i ten jest zdecydowanie najsłabszy. Ale i tak mocna, dobra fantasy.

Go-ha | 2016-08-16
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane