Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Książę Mroku

Cykl: Opowieści greckie (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Dark Prince
Pablos

Parmenion - Strategos Sparty, Lew Macedonu. Samotny heros poszukujący zbawienia, a znajdujący zamiast niego przeznaczenie. Mroczny książę - dziecko, które w przyszłości zostanie Aleksandrem, twórcą największego imperium, jakie znał świat. Aleksander pokonał każdego ze swoich przeciwników, każdego z wyjątkiem Ducha Chaosu, nieśmiertelnego zła, które zamieszkało w jego duszy. Ci dwaj zostaną siłą ściągnięci poprzez czas do innych wymiarów, do zaczarowanych światów pełnych cudów i magii, gdzie stawią czoło nieuchronnemu przeznaczeniu.

słoneczko | 2018-03-06
Przeczytana: 06 marca 2018

Druga część rozczarowała mnie.
Spodziewałem się więcej akcji z wieku dorosłego i sukcesów zarówno Filipa jak i Aleksandra. Trochę się zawiodłem. Dopiero sam koniec książki mnie usatysfakcjonował.
Spodziewałem się książki bardziej historyczno-przygodowej niż fantasy.
Plusy:
- przedstawienie postaci Filipa oraz jego młodego syna Aleksandra;
- stwory z mitologii greckiej, fauny, minotaury itp.;
- ciekawa podróż do królestwa zwanego Achają (ale zbyt długa);
- interesujące opisy życia i bezwzględnej walki o przeżycie w Grecji w IV w p.n.e;
- opisy bitew, ale liczyłem jednak na więcej.
Minusy:
- w tej części to już zdecydowanie za dużo fantasy, nie tego oczekiwałem;
- przeniesienie Aleksandra do innego wymiaru;
- liczyłem na pokazanie świata rzeczywistego tamtych czasów i podboje świata przez Aleksandra.
Ogółem książka taka sobie, bez rewelacji.

cordiale | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

„Książę Mroku” to kontynuacja świetnej powieści autorstwa brytyjskiego pisarza Davida Gemmella zatytułowanej „Lew Macedonii”. Pierwszy tom wywarł na mnie pozytywne wrażenie jednak za nim usiadłem do napisania recenzji „Księcia” minęło sporo czasu. Dlaczego?

Dla tych, którzy może nie pamiętają warto przypomnieć, że głównym bohaterem „Lwa” był Parmenion- niesamowicie utalentowany wódz, który dorastał w Sparcie. Koleje losu sprawiły, że w pewnym momencie życia postanowił wesprzeć młodego i dobrze zapowiadającego się wodza Filipa zwanego przez potomnych Macedońskim. Pierwszy tom kończy się w momencie kiedy na świat przychodzi syn króla – Aleksander. Postać znana chyba każdemu. Drugi tom zapowiadał się więc fantastycznie. Nic nie wskazywało nadchodzącej katastrofy.

Postać młodego Aleksandra została przedstawiona przez Gemmella jako kogoś przeklętego. Dziecko swoje ciało musi dzielić ze złowrogim i pradawnym bóstwem. Książę jest samotny albowiem każdy jego dotyk sprawia ból a nawet...

izaslonczewska | 2016-05-04

Bardzo dobra książka, ale chyba głównie dla miłośników fantastyki. Już nie pamiętam ile razy ją czytałam.

bazyl1 | 2014-08-15

bardzo polecam

polkops | 2013-03-27

Świetna. Taki mroczniejszy Gemmell. Tu jego bohaterowie odkrywają przed czytelnikiem całe zło ludzkiej natury. Miałem wrażenie czytając tą książkę, że autor jakby stracił na moment wiarę w człowieka, w szlachetność i dobro. Polecam.

Ewa | 2014-03-10
Przeczytana: 08 marca 2014

Jak dla mnie trochę zagmatwana, jednak dla kogoś kto lubi wojny, potyczki i starcia na polu bitwy, myślę że całkiem ok.

Samum | 2015-02-22

Od książki nie mozna sie oderwac... Bardzo polecam

Szczota | 2018-08-01
Ailleann | 2018-06-05