Ostatnie promienie słońca

Wydawnictwo: Mag
The Last Light of the Sun
literatura piękna

Kolejna parahistoryczna powieść twórcy światowych bestsellerów fantasy. Powieść rozpoczyna się, kiedy młody Wiking Bern Thorkellson ucieka z rodzinnego domu ze skradzionym koniem i dołącza do morskiej wyprawy Jormsvików wyruszających na podbój wybrzeży wysp Brytyjskich. W tym czasie Alun ab Owyn, Książe Celtów przysięga Jormsvikom zemstę po tym, jak w brutalnym ataku zabili jego brata Dai. Dusza Dai przyłączyła się do królowej elfów i podąża za nią do świętego lasu. Aeldred, król Celtów broni swojego królestwa przed najazdem Jomsvików pod przywództwem wnuka legendarnego bohatera Wikingów, Siggura Volgansona. Podczas bitwy córka Aeldreda odkrywa psychiczną więź z księciem celtyckim Alunem.

źródło opisu: opis autorski

tsantsara | 2018-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2018

"Stopniowo uświadomił sobie, że koń zniknął."

Znakomicie opowiedziana historia fantasy odwołująca się jednak mocno do historii - przeszłości Wlk. Brytanii i Skandynawii z przełomu VIII-IX w. Wszystkie nazwy autor co prawda zmienia, pozostawiając tylko tropy do tych historycznych. Dzięki temu zabiegowi nikt nie potrzebuje kojarzyć i konfrontować ukazanych ludów i wydarzeń z realną historią Europy. Ale szarada jest dość prosta. Łupieżczy Erlingowie (wikingowie) od lat najeżdżąją coraz lepiej organizujących obronę kraju Anglcynów (już raczej Anglo-Sasów niż Brytów) i zwaśnionych między sobą Cyngaelów (Celtów, czyli Walijczyków i Szkotów). Kult Dżada (ang. Jadd - brzmi niemal jak Jezus w wersji jawajskiej: Jah lub może Judejczyk, nawet jeśli jego symbolem jest słoneczny dysk zamiast krzyża) odwołujący się do światłości dnia i pokoju jednoznacznie można skojarzyć z chrześcijaństwem. Król Aeldred przypomina Egberta - pierwszego króla Anglo-Sasów, który połączył rozproszone wcześniej...

malynosorozec | 2014-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2014

malynosorozec.blogspot.com

„Kim był bohater, który nigdy nie miał okazji niczego dokonać? Który zginął na pierwszym progu?”[1]

Rudy Thorkell, bohater pieśni, niegdyś towarzysz legendarnego Volgana, w przypływie gniewu zabija człowieka. Zostaje za to skazany na wygnanie. Zmęczony, stary łupieżca ponownie musi zasilić załogę jednego z drakkarów. Jego syn, Bern, przez lekkomyślność ojca, z zamożnego dziedzica ziemskiego zmienia się w pośledniego sługę. Młodzieniec w przypływie rozpaczy robi coś, przez co, tak jak ojciec musi uciekać z rodzinnych stron. Jego kroki kierują się do Jormsviku, siedziby najtwardszych najemników na świecie.
W tym samym czasie na zachodzie stary duchowny odwodzi od zrobienia bardzo głupiej rzeczy dwóch lekkomyślnych książąt. Młodzieńcy na dłużej związują swój los z losem charyzmatycznego kapłana.
Wszyscy oni spotkają się w kraju anglcynów, gdzie trawiony chorobą król od ćwierćwiecza stara się zjednoczyć swój lud i zbudować silne, oświecone...

Silmarien | 2018-10-06

Od określenia "parahistoryczna" lepsze byłoby "parafantastyczna". Jest to bowiem czystej krwi powieść historyczna, z niewielkimi tylko wątkami fantastycznymi, które zresztą można śmiało zracjonalizować, sprowadzając do wydarzeń w psychice bohaterów (czego jako czytelniczka nie radzę).
Mocne strony to wciągająca fabuła, kilku naprawdę dobrze zbudowanych bohaterów, unikanie wszelkiej sztampy i ta piękna, półmityczna atmosfera, w której można się zanurzyć na długi czas.
Słabe strony to przede wszystkim straszne rozdrobnienie bohaterów: jakby autor nie mógł znieść myśli, że pozostaną jakieś niedopowiedzenia, że postać pojawia się tylko po to, żeby zanieść wiadomość albo zobaczyć bohaterów wyjeżdżających z lasu, dlatego koniecznie trzeba opowiedzieć o jej rodzicach, dzieciństwie, przyszłych losach i potomstwie. Dlatego spis bohaterów, który Kay zwyczajowo umieszcza na pierwszych stronach, może się okazać potrzebny, a wręcz niezbędny.

Migotka | 2016-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miałam spory problem ze skończeniem tej książki. Było to dla mnie przykre, bo z wielką chęcią przeczytałam "Tiganę", która bardzo mi się spodobała. Myślałam, że zachwycę się i tym razem, zwłaszcza, że jestem akurat w trakcie oglądania serialu "Wikingowie" - ja tu czytam, a na kartach książki pojawia się syn głównego bohatera! To ci dopiero niespodzianka!
Kay miał kapitalny materiał do wykorzystania - historie najazdów Wikingów na Anglię, starcia nowej religii ze starymi wierzeniami, barwne postacie historyczne, jednym słowem - rewelacyjne fundamenty. A jednak ta książka kuleje, bo autor nie wykorzystuje potencjału tego ciekawego okresu w naszej historii. Myślę, że jest tak za sprawą totalnie nijakich postaci. Są bardzo schematycznie zarysowane, praktycznie do nikogo się nie przywiązałam, ba, nie poczułam do żadnej z postaci jakiejkolwiek emocji, czy to pozytywnej, czy negatywnej. To sprawiło, że nawet w najbardziej ekscytujących momentach, nawet w punkcie kulminacyjnym powieści -...

Jola | 2011-09-05
Na półkach: Wyd. MAG, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: maj 2011

Jak do tej pory najsłabsza książka Kaya, którą miałam przyjemność czytać - chyba trochę kulał mi tutaj zarys i głębia naszkicowanych postaci, który u Kaya zawsze był niezrównany, a tutaj jest po prostu dobry. Ale nie ma co ukrywać, nawet jego najsłabsze dzieła są o wiele lepsze od niektórych "wybitnych" książek innych autorów. Kaya mogę czytać w ciemno, bo wiem, że na pewno trafię na książkę, której czytanie sprawi mi przyjemność.

Z czystym sumieniem mogę polecić.

EVE | 2011-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

Kay pomagał pisać "Similmaron", a stąd już niedaleko do "Władcy pierścienia". Wspominam, o tym nie bez kozery. Do tej pory nie spotkałam się w utworach Kay ze światem magii, a tutaj występują tzw. elfeny... telepatia ... oczywiście zgrabnie ubrane w mitologię skandynawską. Dobra książka ... choć zakończenie - oczywiście mogłoby być inne ... Dobra lektura.

vaspur | 2011-03-30
Przeczytana: 30 marca 2011

bardzo ciekawy opis wędrówki po miejscu tak obcym i innym od naszego "podwórka" że wręcz ciężko uwierzyć iż jest to część ziemi

Pestilentia | 2013-06-08

Kay to jest moim zdaniem jeden z niewielu autorów, którzy trzymaja równy poziom a przy okazji nie nudzą i nie nużą.

jaknowonarodzona | 2014-02-09

Rewelacyjna