Oko czapli

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Fenixa"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fenix Publications
The Eye Of The Heron
83-85784-00-4
guin, oko czapli, fantastyka
Panda

Dwoje ludzi: mężczyzna gotów oddać życie w walce o pokój i dziewczyna, którą przemoc napawa odrazą. W nowym miejscu, w innym czasie, muszą spełnić obowiązek stary jak historia - zapobiec wojnie. Dwie kultury: miękka, "kobieca", rolnicza i twarda "męska", zdobywcza i dumna. Na planetę Victoria jako pierwsi dotarli przestępcy wygnani z Brazylameryki. Głodowali, chorowali i ginęli, a jednak zbudowali Stolicę... tak podobną do starego świata, za którym nie przestali tęsknić. W sześćdziesiąt lat później przybył tu Lud Pokoju, poszukujący schronienia przed gwałtem i rzezią, uciekający z rozdartej wojną Ziemi, kochający ten Nowy, wymarzony świat. Czas zmienił jednych i drugich. Lud Pokoju udoskonalił metody walki. Cywilizacja Stolicy zaczęła się degenrować. Młodzi ludzie jednego i drugiego świata buntują się przeciw przywódcom.

jatymyoni | 2015-01-02
Przeczytana: grudzień 2014

Książka na jeden wieczór. Z pozoru banalna, inna wersja Romea i Julii, ale ukazuje jak daleko człowiek jest przyzwyczajony do stereotypów, nawyków, przyzwyczajeń. Ludzie przeniesieni w inną planetę, przez pokolenia nie potrafią się oderwać od swoich korzeni na Ziemi. Są w pewien sposób zawieszeni w czasie i przestrzeni. Niektóre symbole są już dla nich puste, ale przy nich trwają. Dla młodych ludzi świat wokół jest jedynym światem, jaki znają. Pojawia się rysa między pokoleniami. Jest w niej ciekawy dylemat, na ile wolność jednostki musi się poddawać społeczności. Jedną ze społeczności jest Lud Pokoju, który wyzbył się wszelkiej przemocy i wszelkie konflikty rozwiązuje pokojowo. Co kiedy po drugiej stronie stają kochający konflikty i walkę? Czy człowiek pokoju broniący się, odpowiadający przemocą na przemoc, przestaje być człowiekiem miłującym pokój? Czy jedynym wyjściem jest poddanie się? Mahatma Gandhi, człowiek pokoju, w 1939 roku po napaści Niemiec na Polskę, twierdził, że...

macdej | 2015-06-09

W poszukiwaniu kolejnych fantastycznych pozycji, trafiłem na Ursulę. Le Guin. Przed zabraniem się za świetnie oceniane „Ziemiomorze”, dorwałem jej króciutką powieść właściwie science-fiction „Oko czapli”. Autorka opisuje relacje między dwiema grupami osadników nowej planety – Victorii. Pierwsza z nich została zesłana na planetę niczym XVIII-wieczni więźniowie do Australii, kolejna przybyła dobrowolnie, z opuszczając Ziemię z przyczyn światopoglądowych.

„Oko czapli” nie jest książką, która zachwyci nas bogatymi opisami nowego świata, barwnością jego flory, różnorodnością fauny, zawiłością historii i kultur. Dziewicze okoliczności przyrody są tylko tłem, miejsce akcji mogłoby równie dobrze być wyizolowaną fikcyjną krainą na Ziemi. Le Guin udowadnia, że niezależnie od okoliczności ludzka natura jest niezmienna – jedni zawsze będą dążyć do władzy i kontroli nad innymi, a nawet najbardziej szlachetne intencje są skazane na porażkę w obliczu przemocy.

Mimo wszystko spodziewałem się...

kakahodor | 2016-09-17
Przeczytana: 07 września 2016

Książka skłoniła mnie do refleksji, można powiedzieć że na drugi dzień po przeczytaniu miałam "kaca" po tej pozycji :). Polecam fanom autorki, trzyma poziom.

OmniModo | 2013-09-14
Przeczytana: 13 września 2013

Całkiem fajna, bez zbytniego polotu, ale przyciągała uwagę, sprawnie napisana. Może być

Michal | 2016-12-03
Vielan | 2016-11-26