Walka o Hiszpanię 1936-1939

Wydawnictwo: Znak
The Battle for Spain: The Spanish Civil War 1936-39
978-83-240-1159-9
historia

Pierwsze starcie totalitaryzmów! Hiszpańska wojna domowa, która rozegrała się w latach 1936-1939, była pierwszym starciem między komunizmem a faszyzmem, a przede wszystkim zwiastowała drugą wojnę światową. Antotny Beevor wprowadza nas w tamte lata: biały terror, czerwony terror, rewolucję i polityczne walki wewnętrzne, obcą interwencję. Opisuje wojnę w sposób obiektywny i z perspektywy dwóch walczących stron, a moralny osąd pozostawia czytelnikowi. Autor, jeden z najpopularniejszych pisarzy historycznych na świecie, potwierdza najlepsze cechy swego pisarstwa. Umiejętnie pokazuje korzenie konfliktu oraz jego konsekwencje. Buduje wciągającą niczym najlepszy thriller narrację oraz dociera do wiedzy, która może zaskoczyć nawet znawców tematu. W mistrzowski sposób przedstawia obraz działań wojennych oraz oddaje polityczny klimat starcia. Książka spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i czytelników zarówno w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji, jak i w samej Hiszpanii, gdzie została uznana za jedno z najwybitniejszych opracowań tematu. Hiszpańskie wydanie Walki o Hiszpanię uhonorowano w 2005 roku La Vanguardia Prize dla najważniejszej książki niebeletrystycznej.

Elevander | 2014-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2014

Po pięciu latach stwierdziłem, że czas przypomnieć sobie treść tej książki, zwłaszcza że akurat tematyka wojny domowej w Hiszpanii nie jest w Polsce szerzej obecna. Praca nie jest poświęcona jedynie aspektom militarnym, a wręcz przeciwnie, Autor przedstawia całościowe ujęcie sytuacji. Co ważne nie skupia się tylko na samej Hiszpanii, ale analizuje również ówczesną politykę międzynarodową. W tym kontekście trzeba rozpatrywać także podtytuł książki: „Pierwsze starcie totalitaryzmów”, który wskazuje na duże znaczenie, jakie Beevor przywiązuje do międzynarodowego oddźwięku, jaki hiszpańska wojna domowa wywołała. Sporo miejsca poświęcił on wsparciu udzielonemu obu stronom przez komunistów z jednej, a faszystów z drugiej strony. Z drugiej jednak strony wyraźnie akcentuje, że zagraniczna pomoc nie była kluczowa dla losów konfliktu i że po wojnie przesadnie ją eksponowano.

Choć odniosłem wrażenie, że Autor jest miejscami lekko stronniczy na korzyść strony republikańskiej, to jednak...

Marokin | 2014-07-08

Bardzo wartościowa pozycja. Mimo, że możemy bez trudu domyślić się po której stronie konfliktu autor lokuje swoje sympatie (a właściwie w większym stopniu dotyczy to antypatii) nie oznacza to, że książka jest tendencyjna. Nic z tych rzeczy. Antony Beevor nie pozostawia złudzeń co do roli strony republikańskiej w doprowadzeniu do własnej klęski.

GAME_MAN | 2015-10-28

Walka o Hiszpanie została kompletnie wyczerpana przez Beevora, ale chwilami wydaje sie, że jej tresc jest tak dokładnie wyczerpujaca, ze mozna sie pogubic. Zaliczyłbym tą książke do literatury cieższej wagi.

maszynistaGrot | 2015-11-21

Niestety 'poległem' na tej książce. Wydaje mi się że trzeba mieć bardzo dobre rozeznanie w stosunkach historyczno - polityczno - społecznych w Hiszpanii, aby właściwie zrozumieć i ocenić tę książkę. Trochę zraziłem się do Beevora, gdyż za trudna dla mnie. Szkoda że nie chyciłem się za inną książkę tego autora o drugiej wojnie, ale może kiedyś jeszcze nadrobię.

Wojciech N | 2012-05-04
Przeczytana: 04 maja 2012

Książka jest kapitalna - do wszystkich kwestii autor stara się podejść obiektywnie, chociaż czasem miałem wrażenie, że mimo wszystko sympatyzuje z republiką. Jednakże fakt że polscy monarchiści ją polecają zdaje się rozwiewać moje obawy o lekką stronniczość. Polecam, styl autora jest bardzo lekki, czyta się ją jak dobrą książkę sensacyjną.

hcrzeznik | 2012-01-30

Bardzo ciekawa książka, podejmuje mocno zaniedbany temat. Moja wiedza na temat hiszpańskiej wojny domowej była żadna, dzięki tej książce poszerzyłem horyzonty. Polecam "zwykłym" czytelnikom, nie przynudza.

pizmak | 2013-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Kolejna dobra lektura, tego autora, temat rzadko kiedy poruszany,i mało znany a to praktycznie wstęp do Drugiej Wojny. Książkę się dobrze czyta, chociaż mnie osobiście zawsze trochę nudzą momenty polityczne, ale za polityką nigdy nie przepadałem. Polecam każdemu kto interesuje się historią, i nie tylko.

Jarek | 2016-12-08
ChelseaBlues1994 | 2016-11-23