Pajęczyna. Po drugiej stronie Księżyca

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
978-83-0300-005-7
Pajęczyna, Markowski
szati

Świat który stoi na krawędzi zagłady. Ludzie, którzy znaleźli azyl Po Drugiej Stronie Księżyca. I nieważne, czy świat, w którym starają się schronić przed szaleństwem otaczającej ich rzeczywistości naprawdę mieści się po tamtej stronie Srebrnego Globu, czy też schronili się wewnątrz własnej psychiki. Książka jest podzielona na dwie części - w pierwszej ukazane jest szaleństwo świata, w drugiej opisana została niewielka społeczność, odcięta od świata, rządząca się własnymi prawami. I nieważne jest, że taka wioska tak naprawdę nie ma racji bytu. Ważna jest poetyka tekstu, książka, której każdy kolejny rozdział brzmi jak biały wiersz. A poza tym - czy istnieje ktoś, kto nie marzył o spokojnym azylu schowanym wśród mgieł, w którym można się schronić przed złem?

Jale | 2015-04-15
Przeczytana: 14 kwietnia 2015

Książka jest podzielona na dwie części, stanowiące formalnie całość. "Pajęczyna" opowiada o świecie XXII wieku. W kraju bliżej niesprecyzowanej dyktatury jest sobie miasto, w którym coraz gorzej się żyje. Obywatele są nieustannie inwigilowani, nad państwem wisi widmo wyniszczającej wojny, a bohater - dyrygent - planuje publiczną prezentację wywrotowego utworu symfonicznego. Przy czym zamierza zaraz potem uciec do jakiegoś dziwnego, położonego na uboczu domu, w którym czeka na niego najbliższy przyjaciel. Domu, którego władze reżimowe nie znajdą, bo dostać się do niego można tylko na dwa dość dziwne sposoby. "Po drugiej stronie Księżyca" to natomiast opowieść o tym, jak ułożyło się życie grupy uciekinierów z miasta - trochę większej, niż pierwotnie planował przyjaciel dyrygenta - w miejscu, gdzie panuje wieczna wiosna, a z nieba potrafi padać złoty deszcz.

Wnioskując z konstrukcji książki można założyć, że warunkiem jej wydania w serii "Z Glistą" było dodanie do pięknie...

man-o | 2016-07-23

Powieść ta zakręcona jest wyjątkowo, jak ze snu wariata albo człowieka który uciekając przed działaniami wojennymi, zaszył się i zasnął gdzieś w piwnicy. Majaki takiego człowieka, o świecie do którego można by uciec przed wojną, mogłyby być podstawą albo wręcz tematem przewodnim "Pajęczyny...". Generalnie, książeczka zawiera opis życia zmyślonego mikro-społeczeństwa w "bajkowym" miasteczku, do którego ludzie uciekli(?) przed wojną,cywilizacją i swoimi problemami.

buka | 2016-11-11
Przeczytana: 05 grudnia 2016