Bogowie naszej planety

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
fantastyka, science fiction
KoZa

"Przerwało mi cichutkie pukanie do drzwi. Patryk rzucił mi kolejne pełne lęku spojrzenie. Zauważyłem, jak wcisnął się głębiej w swój fotel, najchętniej w tej chwili zapadłby się chyba pod ziemię. Do pokoju weszła Ana. Była w pięknie haftowanej indyjskiej sukni, która wspaniale podkreślała jej zgrabną sylwetkę. Rozpuszczone długie, jasne włosy sprawiały, że wyglądała jak królewna z bajek dla dzieci, albo bogini... Przez moment znów zobaczyłem ją w perłowym kosmicznym skafandrze, spostrzegłem różnicę i zrozumiałem, czego jeszcze tak bardzo było jej brak w czasie naszej długiej podróży."

Bosy_Antek | 2013-07-10
Przeczytana: 05 lipca 2013

„Bogowie naszej planety” padli moim łupem przypadkowo. Mogłem tę książkę przeczytać za rok, za pół roku temu lub odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Cóż, czasem fortuna nam sprzyja i przypadkowe wybory czytelnicze owocują kilkoma godzinami satysfakcjonującej podróży. Z góry uprzedzam jednak – podróż ta ma swoje wyboiste odcinki, parę razy ostro rzuca na zakrętach, ale większość trasy pokonujemy w bardzo przyzwoitych warunkach.

Autorki zręcznie posługują się formułą powieści szkatułkowej, przeplatając czas teraźniejszych względem fabuły (tajemniczych) wydarzeń z przeszłością, w której kryją się sprężyny całkiem niezłego pomysłu. Sam pomysł jest jeden, ale rozwinięto go konsekwentnie, naświetlając z wielu perspektyw, oddając głos różnym bohaterom, tworząc przy okazji ciekawą autotematyczną całość.

Gdyby skupić się na najbardziej interesującej nas warstwie, mamy do czynienia z taką oto wizją – wysłańcy wysoce rozwiniętej cywilizacji ziemskiej po tysiącletniej eksploracji...

Dariusz Karbowiak | 2011-11-05
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 31 października 2011

Wszyscy miłośnicy Erich von Däniken i innych, którzy dopatrują się iz życie przyszło z kosmosu powinni być usatysfakcjonowani niniejszą książeczka. Czyta się świetnie i nastąpiła jedna z prób wytłumaczenia nagłego pojawienia się Kaspar Hausera w 1812 roku. Szkoda tylko że najnowsze badania badania wyjaśniły tajemnicę nagłego pojawienia się chłopaka w Norymberdze. Ja posiadałem wydanie z 1981 roku, a najnowsze analizy zlecone przez Der Spigel miały miejsce w 1996 a następnie 2002. Mimo że rzeczywistość okazała sie mniej romantyczna niż zaprezentowana w książce, czyta się świetnie polecam, nawet tym, którzy nie są entuzjastami fantastyki.

Kesser | 2010-10-21
Przeczytana: 20 października 2010

Historia opisana w tej książce bazuje na pomyśle, iż przed naszą cywilizacją na Ziemi tysiące lat wstecz człowiek rozwinął inną, równie lub bardziej zaawansowaną, która to zniknęła bez śladu. Byłem mile zaskoczony w jaki sposób autorzy wykorzystali to w swej książce. Zamiast dogłębnie wnikać temat, jak to można się zwykle spodziewać, ten stanowi jedynie pretekst dla opisanych wydarzeń. W sumie można czuć zawód z tego powodu, gdyż tak naprawdę pewnych odpowiedzi nie poznajemy, ale z drugiej strony mamy do czynienia z lekką i ciekawą historią której warto poświęcić czas.

Jale | 2015-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2015

Szybciutko się czytająca, lekko napisana powieść podążająca z grubsza tropem Dänikenowskich hipotez o wielokrotnych odwiedzinach ziemskiego globu przez gości z kosmosu. Tyle że tutaj goście wcale nie są istotami z odległych globów, a ludźmi z poprzedniej ziemskiej cywilizacji, która w czasie, gdy polecieli na odległą wyprawę, z nieznanych przyczyn upadła, zostawiając po sobie butwiejące ruiny i cofniętych do epoki drewnianej włóczni i łuku mieszkańców, nieświadomych już dziedzictwa dawniejszych pokoleń.

Żeby nie było nudno, autorki oplotły opowieść wokół wątku czysto kryminalnego, poznajemy bowiem dzieje wracającej z gwiazd ekspedycji na przemian z historią człowieka, który odczytał pamiętnik jednego z członków wyprawy i musiał później uciekać przed tymi, co chcieli mu pamiętnik odebrać i zatuszować swoją obecność na Ziemi. A ponieważ wszyscy, którzy się dotąd z pamiętnikiem zetknęli, ginęli w dziwnych okolicznościach, strach związany z wizytą tajemniczych prześladowców był jak...

Krzysztof Szczyciński | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Książki

Bardzo miła lektura z wciągającą historią. Bardzo lubię też takiego rodzaju zakończenia.

Wojciech | 2014-01-11
Przeczytana: 16 czerwca 1982

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z SF Było to w okolicy roku 1982 ... Posiadałem ją w swoich zbiorach, ale niestety ... pożyczyłem komuś (komu?!) i już do mnie nie wróciła

TeRenia | 2016-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2016