Adam

Jale | 2015-05-16
Przeczytana: 15 maja 2015

Dość osobliwa powieść. Początkowo odpychająca nieciekawą, wydumaną, mocno pretekstową fabułą, z akcją klarującą się dopiero po 50 stronie, zwieńczona dość zaskakującym finałem, stojącym w poprzek podstawowych założeń tak intrygi, jak i psychologii postaci, a jednak mimo wszystko potrafiącym - może jednak niezamierzenie? - rozbawić.

Przez kolejne stulecia obcy z Androbeidy, zwani szarfanami, porywają z Ziemi nastolatków, piorąc im mózgi i - zatrzymawszy proces starzenia się - szkoląc ich na bezwzględnie posłusznych sobie niewolników zwanych indogami. Głównych zadaniem indogów jest przyswajanie - w sposób krańcowo absurdalny - ziemskiej wiedzy i szkolenie się w idealnym kopiowaniu zachowań wybranych ludzi. Każdy indog ma bowiem twarz upodobnioną do konkretnego człowieka i jego zadaniem jest uzyskać identyczność z pierwowzorem, czyli niczym - żadnym zachowaniem, gestykulacją czy sposobem wysławiania się - nie może się od niego odróżniać. Co pewien czas szarfani zmieniają indogom...

Robert | 2014-07-03

Wizja podporządkowania człowieka narzuconym zasadom, nawet wówczas, gdy ich stosowanie traci sens. Bardzo smutny obraz tego, co mogłoby się nam przydarzyć.
W moim odczuciu główny bohater jest strasznie samotny. Nie ma oparcia w nikim, nie może swobodnie wyrażać swoich myśli, emocji.

man-o | 2016-05-28

Mnie się ta książeczka bardzo podoba i nie chodzi tylko o okładkę.
Czytałem kilka razy i za każdym razem była fajna :)
Klasyczne SF.
10/10