Czasopodobna nieskończoność

Cykl: Xeelee (tom 2)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Timelike Infinity
dona

Michael Poole spędził wiele lat, zmagając się z problemem fizyki kwantowej podczas budowy niezwykłego tunelu czasoprzestrzennego, łączącego teraźniejsze, przeszłe i przyszłe światy. Kontynuując samotnie swe badania w Chmurze Oorta, Michael nie wie, że jego odkrycia są wykorzystywane przez buntowników z przyszłości odległej o tysiąc pięćset lat. Fantyczna grupa Przyjaciół Wignera ucieka w przeszłość sprzed okresu, w którym Ziemia jest okupowana przez tajemniczą rasę qaxów. Dawna przyjaciółka Poole'a, utalentowany naukowiec Miriam Berg, zostaje zmuszona do współpracy z buntownikami. Przewidując katastrofalny wpływ ich działań na rozwój historii, wysyła wiadomość do Michaela z prośbą o pomoc. Qaxowie ruszają w głąb czasu z zamiarem unicestwienia ludzkości.

sensejMichał | 2016-06-28
Przeczytana: czerwiec 2016

Na prawie 200 stronach książki dostajemy to, co fani gatunku nazwą prawdziwym Hard Science Fiction. Uzasadnienie tej tezy pragnę podzielić na podpunkty:
-historia: zdarzenia opisane w książce zdają się być przykładem wyobraźni z najwyższej półki intelektualnej - tak bowiem można określić wszystko, co związane z podróżami w czasie.
-styl: naukowy - wszystkie zakrzywienia, horyzonty zdarzeń, tunele czasoprzestrzenne, hipernowoczesne napędy statków starają się być poparte teorią naukową, przez co nawet kompletny laik fizyczny jest w stanie uwierzyć w zdarzenia.
-bohaterowie: przegląd od typowych naukowców, którzy za pośrednictwem ścisłego umysłu popychają naukę do przodu w nieznane, po ideologów, którzy owładnięci myślą, nie zgadzają się z czystymi prawami fizyki.
-autor i jego teorie: śmiało można myśleć, że teorie zawarte w opowieści są czymś, co autor uwzględniał jako prawdopodobne, czy chodzi o teorię Optymalnej Historii, czy o to, czym człowiek jest na krańcu czasu.

Polecam...

Morgoth | 2012-09-29
Przeczytana: 29 września 2012

Hard SF to szczególny gatunek literacki. Tu fikcja wyrasta z całkiem realnych podstaw. Ta cecha sprawia, że lektura tego podgatunku SF wywołuje wyjątkowe poczucie... ślizgania się po granicy realności.
W tę ogólną zasadę wpisuje się także "Czasopodobna nieskończonośc". W książce tej Stephen Baxter (posiadacz tytułów naukowych z dziedzin matematyki i inżynierii) nie snuje wizji jak to "za tysiąc lat będziemy wszystko mieli na pstryk" jak w większości mniej "science" książkach science-fiction. Spotykamy się tutaj z fantazją na temat teorii z zakresu fizyki kwantowej już znanych i to niezupełnie "świeżych". Wymienieni tam naukowcy (Kerr, Wigner) są postaciami autentycznymi tak jak ich odkrycia.
Taka fantazja, sprowadzająca się do kwestii "co by było gdybyśmy potrafili wykorzystac wiedzę którą już mamy" sprawia, że "Czasopodobna nieskończonośc" wydaje się zupełnie realna. Czasem aż niepokojąco realna. Tak realna, że wywołuje pytania o to co człowiek będzie wiedział/potrafił za tysiąc...

byłem_fprefectem | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Nie jesteśmy sami w kosmosie ! Ale nie jest to ani pozytywna ani radosna informacja. Wszystkie rasy, które wyewoluowały do ery podboju kosmosu są wojownicze i chcą dominować we wszechświecie podporządkowując sobie młodsze i słabsze cywilizacje. A my dopiero co wykluliśmy się z jajka. Pierwszy kontakt okazał się dość przykry. Ale byliśmy trochę lepiej przystosowani i po krótkiej niewoli udało się nam nie tylko pokonać agresorów ale i przejąć ich planety. Zaczęliśmy ekspansje i stworzyliśmy niewielkie imperium. I wtedy nastąpił krach spotkaliśmy rasę dużo starszą i o wiele silniejszą. Ale ludzie w czasie kiedy jeszcze samostanowili o sobie, nie tylko wykorzystywali artefakty najstarszej rasy, jak większość zamieszkujących naszą galaktykę cywilizacji. Na szczęście prowadziliśmy też własne badania. Dzięki jednemu z nich powstała furtka umożliwiająca ucieczkę do czasopodobnej nieskończoności.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/04/hej-hej-mars-napada-lata-traktor.html

Esme | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości po przeczytaniu następującego fragmentu recenzji: "Jeśli zastanawiasz się, co oznacza s w skrócie sf, musisz przeczytać tę książkę". Przeczytałam, pokochałam i wreszcie wiem, jak nazywa się mój ulubiony gatunek fantastyki - "hard sf" <3
Baxter jest naprawdę dobry w tym co robi, a jego opisy nawet tak skomplikowanych zagadnień jak naga osobliwość są zrozumiałe dla laika z zakresu astrofizyki. Sama książka jest dobrze zbalansowaną mieszanką fantastyki i naukowych opisów. Brak w niej większego skupienia się na bohaterach (pomijając obsesyjne wzmianki co do łysiny na głowach Przyjaciół, czego nadal nie rozumiem...) i może dzięki temu czytelnik tak mocno może wczuć się w przedstawioną rzeczywistość. Polecam każdemu, kto uwielbia podróże w kosmosie oraz czasie przyprawione szczyptą realności.

Mateusz | 2012-01-17
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Z początku mnie zachwyciła i zaciekawiła. Niestety później lekko rozczarowała. Spodziewałem się lepszego rozwinięcia pełnych potencjału wątków z pierwszej połowy książki. Podobnie bohaterowie - ciekawa postać dyplomaty, występująca na początku, zostaje później zastąpiona przez miałkie (moim zdaniem) persony. Może ktoś inny byłby bardziej usatysfakcjonowany całością - bo pomysły bardzo ciekawe i aby je poznać warto tę książkę przeczytać. Dodatkowo, jest to druga część cyklu "Xeelee Sequence" zapoczątkowanego przez świetną "Tratwę" (należy jednak zaznaczyć, że nie jest to kontynuacja lecz dwie odrębne historie związane ze sobą jedynie dalekim tłem - można by nawet zażartować, że różni je cały wszechświat).

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Baxter na 244 stronach, kondensuje fenomenalną podróż przez zagadnienia związane z teorią funkcji falowych, paradoksem kota Schrodingera (interpretacja na gruncie fizyki kwantowej), osobliwościami (wewnątrz czarnych dziur i nagie osobliwości), czarnymi dziurami, tunelami czasoprzestrzennymi, koncepcją trzech warunków brzegowych istnienia wszechświata (pierwszy, początkowy brzeg to pierwsza osobliwość - Wielki Wybuch, a z drugiej strony dwa końcowe brzegi - czasopodobna i przestrzenna nieskończoność, obecne także w osobliwościach). Z funkcjami falowymi z kolei związana jest koncepcja unifikacji i Ostatecznego Obserwatora (nie utożsamiać z Bogiem, czy bogami!), która prowadzi do jednego z najlepszych finałów w dziejach s-f.
Pod względem science wszystko się autorowi zazębia, wizja autora jest przytłaczająca i dosłownie rozciągnięta na wszystkie czasy i przestrzenie. Wizja ta stanowi hard s-f najcięższego sortu, przede wszystkim na poziomie wyobraźni, gdyż większość opisywanych...

zimnazo | 2012-12-08
Przeczytana: 11 grudnia 2012