Gateway. Spotkanie z Heechami

Heechee Rendezvous
838843117X
Gateway, spotkanie
dona

Pół miliona lat temu Heechowie ukryli się przed resztą galaktyki w czarnej dziurze. Tropiąca ślady ich cywilizacji ludzkość, nie poprzestała na odkryciu tuneli na Wenus i asteroidu Gateway. Niestety, zaawansowane technologie Heechów posłużyły nie tylko do skolonizowania planety Peggy i zlikwidowania głodu Ziemi. Niektóre urządzenia, mogące służyć za broń, dostarczyły nowych form nacisku terrorystom, a dostawszy się w niepowołane ręce stworzyły zagrożenie dla całej Galaktyki.

astaldohil | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Zdecydowanie słabsza z odsłona "Gateway". Już w przypadku drugiej części odczuwałem brak płynności fabularnej i ten trend znacznie się pogłębił w przypadku trzeciego tomu. Historia zdaje się nieco rozłazić, i naprawdę bardzo trudno uchwycić mi było się czegoś, co mógłbym określić głównym wątkiem "Spotkania z Heechami". Oprócz znanych postaci - których charaktery ewoluowały w dość nieoczekiwanym, i niekoniecznie dobrze przeze mnie odebranym kierunku - pojawia się kilku nowych bohaterów, którzy - początkowo - zdawałoby się mają do odegrania jakaś większą kwestię, by później w dość mało finezyjny sposób zostać umieszczonymi w drugoplanowych epizodach.

Książka, ponadto cierpi na tym, iż autor w sposób zbyt obszerny powtarza i przypomina wątki z poprzednich tomów. Jest to zabieg dobry dla osób, które z jakiejś przyczyny zaczynają swą przygodę z serią od tego tomu, gdyż łatwo będzie im się odnaleźć w uniwersum Gateway, ale dla czytelnika "trzymającego" z Pohlem od początku cyklu, takie...

Hanau | 2016-10-05
Przeczytana: 05 października 2016

Pierwsza część, niestety, bezapelacyjna. Z drugiej strony, czyta się całkiem nieźle, chociaż... no nie czuć już tej magii i tajemnicy.
Do jedynki powroty w moim wykonaniu są regularne, tu - raz wystarczyło :)

Luna | 2015-02-21

Domknięcie fenomenalnej trylogii, która mimo wieku nie traci nic ze świeżości. Pohl stworzył zajmującą historię o poszukiwaniu naszego miejsca we wszechświecie. Wreszcie części układanki scalają się w całość, ale odpowiedź na najważniejsze pytanie może nie być tym, czego się spodziewaliśmy. Pozycja więcej niż obowiązkowa.

Acex | 2013-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

Chyba najlepsza część cyklu do tej pory. Pohl mistrzowsko żongluje wątkami by w końcu wszystkie powiązać i zrobić z czytelnika miazgę w ostatnich rozdziałach.

Powieść porusza także bardzo aktualne problemy jak terroryzm czy sztuczna inteligencja i stawia pytania, na które ciężko o dobrą odpowiedź.

Polecam.

Hattu | 2012-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Niestety nadal nie jest to poziom pierwszej części.. ale z drugiej strony o niebo lepszy tom niż poprzedni.

jaszon | 2018-07-05
Przeczytana: 25 kwietnia 2013