Księżyc prawdopodobieństwa

Wydawnictwo: Almaz
Probability Moon
20841191
Pablos

Desperacka próba ocalenia ludzkości. Człowiek sięgnął gwiazd dzięki systemowi tuneli czasoprzestrzennych – reliktów starożytnej, od dawna nieistniejącej już rasy. Sukces ten ma jednak swoją cenę. W głębi Galaktyki ludzie trafiają na Fallerów, obce istoty, których jedynym celem jest niszczenie inteligentnego życia w kosmosie. Wybucha wojna, a nasza cywilizacja jest w niej stroną...

Desperacka próba ocalenia ludzkości.
Człowiek sięgnął gwiazd dzięki systemowi tuneli czasoprzestrzennych – reliktów starożytnej, od dawna nieistniejącej już rasy. Sukces ten ma jednak swoją cenę. W głębi Galaktyki ludzie trafiają na Fallerów, obce istoty, których jedynym celem jest niszczenie inteligentnego życia w kosmosie. Wybucha wojna, a nasza cywilizacja jest w niej stroną przegrywającą.
W tych niepewnych czasach dochodzi do odkrycia nowej planety. Zamieszkuje ją preindustrialna cywilizacja, która doświadcza tak zwanej „dzielonej rzeczywistości” – wszyscy obywatele są praktycznie jednomyślni. Zespół ziemskich naukowców wyrusza na Świat, by zbadać ten fenomen, nie zdając sobie sprawy, że misja ta jest tylko przykrywką dla znacznie ważniejszej operacji wojskowej.
Jeden z księżyców tej planety jest bowiem gigantycznym i tajemniczym artefaktem pozostawionym przez twórców wrót do gwiazd… i kluczem do wygrania wojny.

źródło opisu: Wydawnictwo Almaz, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwo-almaz.pl/

42n4 | 2019-08-10
Przeczytana: 03 sierpnia 2019

Ludzkość napotyka na swojej drodze planetę zamieszkaną przez człekoształtne istoty z prawie tym samym genomem DNA, ale z niepojętymi zachowaniami społecznymi. Negocjacje w każdej chwili mogą zostać zerwane po jakimś niestosownym przypadkowym zachowaniu wysłanników, z których nie wszyscy są w pełni do tego typu wyzwań przygotowani.

MarZachar | 2018-01-30
Na półkach: Przeczytane, MOBI, 2018
Przeczytana: 29 stycznia 2018

Ciekawy pomysł, dobrze napisane. Historia wyprawy badawczej, która tylko z pozoru jest jedynie naukowa, drugie dno to część militarna. Jednak zdecydowana większość akcji to losy ekipy naukowców na planecie, gdzie wszyscy mieszkańcy mają jednakowe widzenie rzeczywistości (nie ma polityków ;) ). Ziemianie mają kłopot bo mogą się nie zakwalifikować do tej rzeczywistości a wtedy ... Chętnie sięgnę po 2 i 3 część.

RoodyTheBill | 2017-06-18

Książka godna polecenia jeśli nie mamy nic innego do czytania. Ma całkiem ciekawą i intrygującą fabułę oraz całkiem ciekawe zapadające w pamięć postaci. Jest napisana dość lekko i narracja nie jest jakoś szczególnie rozbudowana czy intrygująco przeprowadzona, ot jest czysto po kolei jak w książkach od amatorów i dla dzieci gdzie wszystko jest po kolei i jasno wytłumaczono bez wielkich niedomówień i tajemnic.

Sicor | 2015-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2015

Książka napisana w stylu klasycznej hard scince-fiction. A prowadzona kobiecą ręką akcja jest jej dodatkowym atutem, gdyż fabuła została ubogacona o wątki emocjonalne i kwestie społeczne pomiędzy ludźmi i inną cywilizacją.

Ricardo | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Dobra, twarda SF. Na tle kosmicznej wojny pojawia się artefakt obcych. Niech jednak nie zmylą Was te słowa. Cała ta intryga jest tylko tłem do przedstawienia czegoś innego. Podobnie jak w utworach U. LeGuin czy C.J. Cherrych autorka bardziej się skupia na obcej cywilizacji i ludziach, którzy zostali rzuceni w wir wydarzeń. Jak ktoś chce odpocząć od space opera to polecam.

Wilma | 2015-02-13

Science fiction z kobiecym rysem - w znaczeniu takim, że autorką jest kobieta i chyba feministka i że bohaterkami są w dużej części kobiety, tak te z gatunku homo sapiens, jak z obcego, znalezionego w kosmosie na planecie pod wieloma względami (głownie społecznymi) przypominającej Ziemi. Taką fantstykę lubię: jest akcja, są przemyślenia, no i nie brakuje też nauki, która sprawia, że cała rzecz staje się naprawdę interesująca, a na wet pouczająca! Polecam całą trylogię, o której kolejne tomy musiałam się "szarpać" z synem...

Beata | 2014-10-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Socjologiczna space opera

Twórczość Nancy Kress sprawia, że moje wewnętrzne opory przed lekturą opowiadań przekształconych w pełnowymiarowe powieści gwałtownie maleją, o co niełatwo, zapewniam. Przede wszystkim jestem twardogłową zwolenniczką bezlitosnego skracania tekstu, wycinania fragmentów nieistotnych dla fabuły, nastroju utworu czy budowania wizerunku bohaterów. Poza tym, naprawdę nieczęsto zdarza się, aby chwytliwy pomysł, pierwotnie przedstawiony w formie opowiadania, a później rozwinięty do rozmiarów powieści, znalazł ponowne uznanie w oczach czytelników. Argumentując, zawsze podpieram się przykładem „Brzydkiego, małego chłopca” pióra tandemu Asimov-Silverberg, powieści znacząco przegadanej w stosunku do opowiadania, które było jej pierwowzorem. Tymczasem Nancy Kress podąża pisarską ścieżką w odwrotnym kierunku i na dodatek z dwukrotnym sukcesem: przy okazji „Hiszpańskich żebraków” (nagrodzona Hugo i Nebulą nowela, potem dobrze przyjęta trylogia) i właśnie wydawanego...

Miroslaw Kowalski | 2013-11-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 12 listopada 2013

Porządne, aczkolwiek dość szkicowo potraktowane SF, sporo zostało tu nakreślone i pozostawione bez odpowiedzi. Postaci wahają się od zaledwie zarysowanych do nieco bardziej wyrazistych, kultura mieszkańców Świata początkowo robi wrażenie, ale z czasem gdzieś zatraca swoją fajność. Lektura była przyjemna, i chętnie sięgam po kolejny tom.

Killst4r | 2013-07-21

Niespodziewanie dobre

Karol Łabasiewicz | 2012-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2012, E-book
Przeczytana: 21 grudnia 2012

Naprawdę dobra space opera. Autorka bardzo umiejętnie odkrywa przed czytelnikiem tajemnice poznawanego świata. Dodatkowo z wielką wprawą przedstawia zagadnienie naukowe. Polecam.